Wiosna za progiem, więc pomyśl o nawozach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wiosna za progiem, więc pomyśl o nawozach

05.04.2020autor:

Sezon rozpoczęty – czas pomyśleć o nawożeniu mineralnym i organicznym. Ważna jest próchnica, którą dostarczamy, przekopując rośliny poplonowe albo stosując kompost czy obornik, a także ściółkując. O jej wysokiej zawartości świadczy duża liczba dżdżownic, które drążą korytarze, którymi tlen łatwo dociera w strefę korzeni roślin. Ich odchody wzbogacają glebę w substancje organiczne i wapń.

Zwracajmy uwagę na stosunek pierwiastków w nawozie

Do wytworzenia masy zielonej roślina zużywa głównie azot. Fosfor natomiast wpływa na kwitnienie i zawiązywanie owoców. Dlatego nie można o nim zapominać, uprawiając pomidory, ogórki i inne rośliny, których częściami jadalnymi są owoce. Istotnym składnikiem jest również potas, który odpowiada za całą roślinę, dbając o mocną budowę i krępy wzrost. Wapń, podobnie jak potas, bierze udział w budowie całej roś-liny. Oprócz tego poprawia właściwości gleby – wiąże i neutralizuje zbędne kwasy. Szczególną rolę w uprawie warzyw odgrywa magnez. Wchodzi w skład chlorofilu i ma duży wpływ na budowanie biomasy roślinnej. Warto stosować nawozy potasowe i wapniowe mające w swym składzie magnez. Należy zapewnić właściwy stosunek poszczególnych pierwiastków.

r e k l a m a
Przy większym zapotrzebowaniu na azot (kapustne, liściowe) wymaganą dawkę dzielimy na dwa etapy. W pierwszym podajemy azot przed siewem bądź sadzeniem, w dawce startowej, która wynosi około 5 g/m2. Pogłównie, czyli w czasie wegetacji, dajemy kolejną dawkę i też około 5 g/m2. Po podsypaniu glebę należy zmotyczkować i podlać w celu szybkiego rozpuszczenia nawozu. Możemy również zastosować nawożenie w płynie, używając 0,2-procentowego roztworu nawozu do podlewania rośliny. Uważajmy jednak, by nie popryskać liści.

Nawozy potasowe stosujemy również zależnie od potrzeb warzyw i zasobności gleby. Jeśli gleba była właściwie nawożona, możemy założyć, że jest średnio zasobna. Potas wysiejmy zatem wiosną (chyba że nawoziliśmy jesienią) w ilości około 15 g/m2 i przekopmy. Jeżeli ta ilość pod dane warzywo jest niewystarczająca, podsypujemy rośliny podczas wegetacji 5 g/m2 łącznie z nawozem azotowym.

Rośliny lubią różnorodność, ale w odpowiedniej ilości

Zwracajmy uwagę, by nawozy fosforowe i potasowe nie zawierały dużej ilości chloru, którego większość roślin nie toleruje. Bardzo wygodne w użyciu na mniejszych powierzchniach są nawozy wieloskładnikowe. Zawierają kilka składników w odpowiadających zapotrzebowaniom większości warzyw ilościach. Gatunki wymagające większych dawek azotu bądź potasu mogą wymagać dodatkowego zasilania nawozami azotowymi lub potasowymi.

Rośliny potrzebują też: boru, chloru, żelaza, miedzi, manganu, molibdenu, sodu, siarki, cynku. Potrzebne są one w bardzo małych ilościach. Ich zawartość w glebie zazwyczaj jest wystarczająca. Ponieważ warzywa pobierają różne ich ilości, można stosować  nawozy zawierające również te mikroelementy.

Małgorzata Janus
Zdjęcia: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Azoplony z Chorzowa - rozbudowana oferta nawozów specjalistycznych

Zakłady Azotowe w Chorzowie, najstarszy w Polsce producent nawozów, wchodzi na rynek z rozbudowaną ofertą nawozów wieloskładnikowych. Linia Azoplon to produkty specjalistyczne będące uzupełnieniem o nawożenie dolistne nawozów wytwarzanych przez spółki Grupy Azoty. Zakłady Azotowe w Chorzowie, najstarszy w Polsce producent nawozów, wchodzi na rynek z rozbudowaną ofertą nawozów wieloskładnikowych. Linia Azoplon to produkty specjalistyczne będące uzupełnieniem o nawożenie dolistne nawozów wytwarzanych przez spółki Grupy Azoty.

czytaj więcej

Czy przez koronawirusa rolnicy nie kupią nawozów?

Koronawirus bombarduje przemysł i dostępność nawozów u autoryzowanych dystrybutorów.Sytuacja jest całkowicie nowa i nieprzewidywalna. Grupa Azoty apeluje do rolników o rozwagę i prosi o poważne podejście do stanów magazynowych produktów, które są niezbędne w zachowaniu ciągłości produkcji w gospodarstwie rolnym.

czytaj więcej

Jak nawozić rzepaki wiosną?

Azot startowy trzeba podać wcześnie, a całą wiosenną jego dawkę uzależnić od ocenionego potencjału plonotwórczego po zimie i po uszkodzeniach wiosennymi przymrozkami. Bardziej precyzyjną dawką azotu od tej wynikającej z zakładanego plonu można określić na podstawie badania zasobności gleby w azot mineralny. Słowo wcześnie jest kluczowe, a najlepiej, gdyby azot był w zasięgu systemu korzeniowego w chwili wznowienia wiosennej wegetacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)