Jak kontrolować rozkład słomy i resztek pożniwnych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak kontrolować rozkład słomy i resztek pożniwnych?

22.08.2022autor: Marek Kalinowski

Zależnie od zaplanowanej uprawy następczej, konieczne jest kontrolowane przyspieszenie rozkładu słomy przez dożywienie bakterii azotem, zastosowanie nawozów wapniowych albo wprowadzenie do gleby pracowitych wyselekcjonowanych szczepów bakterii.

Z artykułu dowiesz się

  • Ile resztek pożniwnych można utrzymać po zbiorze kukurydzy na ziarno?
  • Dlaczego warto upraszczać uprawę?
  • Jakie ilości organizmów znajdują się w glebie?

Jak pisaliśmy w nr. 30-31 TPR w artykule „Zyska gleba i rośliny następcze”, tempo rozkładu resztek pożniwnych zależy od pożniwnej agrotechniki i uwilgotnienia gleby. Ten proces można kontrolować i wspomagać.

r e k l a m a

Trudna słoma kukurydziana

Po żniwach rzepaku i zbóż mamy sporo czasu na różne działania wspomagające rozkład resztek pożniwnych. Rośliną, która po zbiorze pozostawia znacznie więcej słomy jest kukurydza zbierana na ziarno. Jej resztki przez dużą biomasę są trudniejsze do zagospodarowania, bo po zbiorze ziarna, na hektarze może pozostać nawet 12 ton słomy i łodyg.

Aby resztki po zbiorze kukurydzy ziarnowej rozłożyły się szybko, kluczowe jest ich dobre rozdrobnienie i wspomaganie rozkładu – najlepiej preparatami mikrobiologicznymi, co nie spowoduje zużycia azotu N-mineralnego. Oczywiście mając w gospodarstwie do dyspozycji naturalne nawozy płynne można je wykorzystać do dokarmienia azotem bakterii glebowych.

Rozdrobnienie słomy i łodyg kukurydzianych np. tzw. kosiarkami bijakowymi ułatwia potem mieszanie resztek z glebą i ich przyoranie, ale ma też kluczowe znaczenie w ograniczaniu populacji omacnicy prosowianki. Podałem przykład 12 ton resztek, ale ich ilość jest trudna do oszacowania. Wg badań Kubiaka z 1992 r., po zbiorze kukurydzy na ziarno pozostaje na hektarze 88 q/ha suchej masy resztek słomy ścierniska i korzeni, a po zbiorze kukurydzy na kiszonkę 27,3 q/ha.

Przyorując resztki po zbiorze na ziarno zwracamy glebie w tej masie pożniwnej aż 78,1 kg/ha azotu, ale bilans dostępnego wówczas azotu teoretycznie wynosi aż minus 80,3 kg/ha. Ze ścierniskiem po zbiorze kukurydzy na kiszonkę zwracamy do gleby znacznie mniej, bo 20,4 kg N/ha, ale również powstaje w tej sytuacji ujemny bilans azotu na poziomie minus 28,6 kg/ha. Oznacza to, że aby szybko rozłożyć tak dużą ilość resztek pożniwnych, po kukurydzy powinniśmy zastosować równoważącą ten deficyt dawkę azotu.

Nadgorliwa uprawa niszczy życie w glebie

Już tydzień temu opisując różne możliwości przyspieszania rozkładu słomy zwracałem uwagę, że aplikacja bardzo drogiego azotu powinna odejść do lamusa, chyba że mamy wspomniane nawozy naturalne, które i tak musimy zagospodarować. Natomiast informacje o tym, że bez azotu bakterie glebowe zużyją azot N-mineralny, też trzeba zweryfikować. Producenci preparatów biologicznych do rozkładu słomy pokazują, że te wyselekcjonowane szczepy bakterii działają i odżywiają się inaczej. Wcale nie mają tak dużego apetytu na azot, a rozkładają celulozę wyjątkowo skutecznie.

Trzeba wiedzieć, że życie biologiczne gleby jest bogate i nie powinniśmy go niszczyć nadgorliwą uprawą. Najwięcej pożytecznych mikroorganizmów znajduje się w warstwie ornej i próchnicznej gleby. Dlatego pożniwne uprawki zaburzające ich życie nie powinny być zbyt głębokie. Do najważniejszych, najbardziej znanych i widocznych gołym okiem organizmów o najbardziej korzystnym oddziaływaniu na glebę należą: dżdżownice, wazonkowce, nicienie, stawonogi i ślimaki. Te największe organizmy spulchniają glebę, napowietrzają ją oraz roznoszą i przemieszczają substancję organiczną gleby.

Liczba organizmów pracujących nieustannie na korzyść kultury i urodzajności gleby jest niewyobrażalna. W glebach nieuprawianych (uprawa ogranicza populację) żyją miliardy organizmów: od 2,5 do 20 tys./g gleby pierwotniaków, od 30 tys. do 11,5 mln/ha dżdżownic, ok. 600 mln/ha wazonkowców, od 7 do 37 mld/ha nicieni. W 1 g humusu biologicznego znajduje się ok. 2 mld kolonii bakteryjnych. Bakterie są niezbędne w cyklach przemian substancji organicznej, węgla, azotu i fosforu i uczestniczą w rozpuszczaniu składników mineralnych. Grzyby natomiast rozkładają martwą substancję organiczną i biorą udział w powstawaniu próchnicy. Grzyby mikoryzowe odgrywają też ważną rolę w odżywianiu rośliny.
Po zbiorze kukurydzy na ziarno pozostaje nawet powyżej 10 ton masy resztek słomy ścierniska i korzeni. W ich zagospodarowaniu kluczowe jest dobre rozdrobnienie, a potem wspomagany rozkład, najlepiej preparatami mikrobiologicznym

  • Po zbiorze kukurydzy na ziarno pozostaje nawet powyżej 10 ton masy resztek słomy ścierniska i korzeni. W ich zagospodarowaniu kluczowe jest dobre rozdrobnienie, a potem wspomagany rozkład, najlepiej preparatami mikrobiologicznym

fot. Marek Kalinowski
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 33/2022 na str. 33.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Olbrzymi pożar chlewni na Pomorzu. W ogniu spłonęło 400 świń

We wsi Mydlita (woj. pomorskie) w nocy 1 września wybuchł pożar chlewni. W obiekcie znajdowało się aż 1900 macior z prosiakami. Nie wszystkie zwierzęta udało się uratować. Straty rolnika są olbrzymie.

czytaj więcej

Wapno, azot na słomę czy preparaty mikrobiologiczne? Jak rozłożyć resztki pożniwne?

Tempo rozkładu resztek pożniwnych w dużym stopniu zależy od pożniwnej agrotechniki i warunków wilgotnościowych. Rozdrobnione resztki pożniwne, o ile po zbiorze nie ma suszy, powinny być wymieszane z glebą &ndash; na glebach lekkich głębiej, na ciężkich płycej. W przypadku suszy lepiej jest pozostawić mulcz niż próbować na siłę uprawek niszczących strukturę gleby.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)