Hydroponiczna uprawa roślin rolniczych. Na czym polega?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Hydroponiczna uprawa roślin rolniczych. Na czym polega?

11.02.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Sposoby upraw roślin ulegają ciągłym zmianom. Szuka się sposobów na ich modyfikacje, wprowadza innowacje. Badacze z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opracowali innowacyjny sposób uprawy warzyw w warunkach pełnej kontroli. Na czym to polega?

Czym charakteryzuje się hydroponiczny sposób uprawy roślin?

Hydroponika, znana jako bezglebowa uprawa roślin, polega na uprawie z wykorzystaniem pożywek wodnych. Umożliwia to produkcje roślinną w sztucznych warunkach domowych i na dużą skalę w szklarniach czy namiotach. Wykorzystywana jest przy uprawach ziół, warzyw i kwiatów. Wiąże się z wieloma korzyściami w porównaniu do uprawy glebowej, m.in.  uprawą na terenach suchych, brakiem ograniczeń w zmianowaniu roślin, eliminacją ciężkich zabiegów agrotechnicznych czy oszczędnością wody.

r e k l a m a
W uproszczonych warunkach domowych doskonale znaną, nawet dzieciom, rośliną uprawianą w ten sposób jest rzeżucha.

Ekologiczna, tania i kontrolowana uprawa powstała dzięki polskim badaczom

Badacze z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie poszli o krok dalej i na zlecenie prywatnej firmy opracowali modułową uprawę hydroponiczną z systemem kontroli jej warunków. Okazuje się, że jest to pierwsza tego typu uprawa w Polsce, wykorzystująca kontener uprawowy. Dodatkowo jest to ekologiczny i tani sposób uprawy.

Kierownik Katedry Gleboznawstwa i Agrofizyki dr hab. inż. Tomasz Zaleski w swoich słowach podkreśla innowacyjność projektu, który powstał dzięki zaangażowaniu, pomysłowości i doświadczeniu naukowców związanych z rolnictwem, ogrodnictwem czy inżynierią mechaniczną. Końcowy efekt jest odzwierciedleniem wizji inwestora.

W jaki sposób powstał kontener do uprawy hydroponicznej?

Podstawę całego mechanizmu tworzy morski kontener chłodniczy, przystosowany do niemal każdych warunków klimatycznych, dzięki zastosowanej automatyzacji w kontroli temperatury atmosferycznej. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce.

Mimo, że na razie uprawiane w ten sposób niskie warzywa liściaste i zioła są tylko na terenie uniwersytetu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką hodowlę prowadzić  gdziekolwiek indziej.

Warunki stworzone do uprawy w  12- metrowym kontenerze morskim pozwalają na uprawę całoroczną, a także skutecznie obniżają zużycie wody. Źródłem światłą są lampy LED o dobranym odpowiednio promieniowaniu i to one decydują o tempie wzrostu roślin, wielkości plonów, a także ich jakości.

Twórcami kontenera z modułową uprawą hydroponiczną są dr hab. inż. Tomasz Zaleski, dr inż. Anna Kołton i dr hab. inż. Jarosław Knaga. Serwis „ Nauka w Polsce”  informuje, ze realizacja projektu była możliwa dzięki środkom unijnym w ramach programu „Bon na Innwoacje”. 

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjecie: Pixabay
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Rolnictwo zrównoważone szansą dla Polski

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” przedstawiło wnioski i postulaty do projektu „Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej” w ramach prowadzonych konsultacji publicznych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

czytaj więcej

Dlaczego Europa chce zwijać swoje rolnictwo?

Bill Gates stał się największym farmerem w USA mając ok. 100 tys. ha gruntów rolnych. Po co mu one? Czyżby wiedział, że w przyszłości rolnictwo będzie bardzo dochodowym biznesem? Dlaczego zatem Europa tak bardzo chce ograniczyć rolnictwo, wręcz je zwijać? – pytają retorycznie red. naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego.

czytaj więcej

Seminaria uprawowe 2021 – klimat zmienia rolnictwo

Zmieniające się warunki gospodarowania wymagają dopasowania agrotechniki i technologii produkcji. Zmieniają się też wymagania rynkowe i konsumentów. Rolnicy mierzą się też ze zmianami klimatycznymi. Te zagadnienia poruszył prof. Hansgeorg Schönberger podczas pierwszej prezentacji naszych rozpoczynających się właśnie seminariów uprawowych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)