Seminaria uprawowe 2021 – klimat zmienia rolnictwo
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Seminaria uprawowe 2021 – klimat zmienia rolnictwo

11.01.2021autor: Jacek Daleszyński

Zmieniające się warunki gospodarowania wymagają dopasowania agrotechniki i technologii produkcji. Zmieniają się też wymagania rynkowe i konsumentów. Rolnicy mierzą się też ze zmianami klimatycznymi. Te zagadnienia poruszył prof. Hansgeorg Schönberger podczas pierwszej prezentacji naszych rozpoczynających się właśnie seminariów uprawowych.

– Najbardziej doskwierają nam warunki pogodowe. Suchy wrzesień dla przykładu powoduje, że gorzej wschodzą rzepak czy wczesne zboża. Z kolei mokra jesień powoduje tworzenie słabszych pędów bocznych – zaczął prof. Hansgeorg Schönberger. Warunki pogodowe wpływają też bezpośrednio na działanie chociażby herbicydów. Tutaj jednak kluczową rolę odgrywać będzie także uprawa gleby. W systemach uproszczonych musimy liczyć się ze zwiększoną presją chwastów jednoliściennych i tych rozmnażających się przez korzenie, jak perz czy ostrożeń. Dobre działanie herbicydów gwarantować będzie uprawa gleby, czyli jej odwracanie.

Ograniczenia w ochronie roślin

– W przypadku skuteczności insektycydów kluczową rolę odgrywać będzie termin siewu ozimin. Fungicydy będą lepiej działać w bogatszym płodozmianie, w uprawach odporniejszych na choroby oraz przy pełnej agrotechnice, a nie w uproszczeniach – mówił ekspert. Generalnie można stwierdzić, że im więcej uproszczeń w płodozmianie i uprawie gleby tym trudniej będzie chronić rośliny przed wszelkimi agrofagami.
r e k l a m a

Choroby nie lubią uprawy

Im intensywniejsza uprawa gleby tym mniejsze porażenie roślin przez choroby. Na przykładzie septoriozy paskowanej czy fuzarioz widać, że intensywna uprawa gleby w porównaniu do siewu bezpośredniego zmniejsza ryzyko porażenia tymi chorobami do 30–40%.
W uprawie bezorkowej trzeba się liczyć w związku z tym ze zwiększoną presją septoriozy, fuzarioz i DTR. Zagrożeniem większym stają się też szkodniki, jak chrząszcze biegaczowate czy myszy.
– W jęczmieniu w takim systemie trzeba się liczyć ze zwiększoną presją rynchosporiozy, plamistości paskowanej czy ramularii. Kukurydza natomiast zagrożona jest bardziej ze strony fuzariozy, helmintosporiozy czy omacnicy – mówił prof. Schönberger.

Jeśli zacznie brakować substancji...

Redukcja rejestru substancji czynnych niesie ryzyko wzrostu presji chorób przenoszonych w powietrzu, przez grzybnię w glebie oraz szkodników, które mogą być wektorami wirusów. Szansą jest postęp hodowlany, który jednak w przypadku chociażby chorób podstawy źdźbła zbóż jest wciąż niewystarczający.
– Trudna jest też sytuacja w przypadku fuzarioz. Od strony hodowlanej trudno stworzyć odmiany odporne na te choroby. tu jesteśmy skazani na skuteczne środki ochrony roślin, dobry płodozmian i uprawę gleby – mówił ekspert. Podkreślił, że mamy za to więcej odmian dojrzewających wcześniej, które mogą fazą dojrzewania ominąć falę upałów letnich.

Wegetacja się wydłuża

– Za 20 lat wegetacja w naszych warunkach może trwać 2–3 tygodnie dłużej, co szczególnie na rejonów północnych może oznaczać wyższe plony. Warunkiem jest jednak to, że nie zostaną one zagłodzone i nie zabraknie im wody. Ocieplający się klimat będzie determinował wybór roślin w płodozmianie – mówił prof. Schönberger. Ma to ścisły związek z potrzebami wodnymi roślin uprawnych. kukurydza ziarnowa wymaga 22 mm/ha opadu na wytworzenie 1 t plonu. Rzepak natomiast wymaga aż 45 mm/ha. Niewiele mniej potrzebuje soja czy ziemniak (40 mm/ha/t plonu). W tym aspekcie nie można jednak liczyć na same opady, ale też na zmagazynowaną w glebie wodę. Tej będzie więcej, jeśli gleba będzie zawierać więcej próchnicy. Dlatego też warto co 3 lata stosować nawożenie organiczne, np. 20 m3 gnojowicy lub 6 t/ha pomiotu kurzego.

Więcej zobaczysz online właśnie teraz!

jd
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Hydroponiczna uprawa roślin rolniczych. Na czym polega?

Sposoby upraw roślin ulegają ciągłym zmianom. Szuka się sposobów na ich modyfikacje, wprowadza innowacje. Badacze z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opracowali innowacyjny sposób uprawy warzyw w warunkach pełnej kontroli. Na czym to polega?

czytaj więcej

Seminaria uprawowe 2021 - zyskaj dostęp do relacji filmowej!

Tegoroczne seminaria uprawowe w wersji online już dawno za nami, ale ta ogromna dawka fachowej i praktycznej wiedzy oraz zaleceń z zakresu ochrony i nawożenia nadal jest aktualna, bo to praktyczne wskazówki na wiosnę w polu, która dopiero przed nami. Teraz możesz sięgnąć po tę wiedzę i obejrzeć wszystkie lub wybrane prelekcje z tego wyjątkowego wydarzenia. Zobacz jak!

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Czy pogoda w 2021 roku nas zaskoczy? Autorska prognoza prof. Schönbergera z naszych seminariów uprawowych

Od kilku lat zmagamy się z suszą i niedoborem wody, chociaż akurat rok 2020 obfitował lokalnie w ulewne deszcze, które powodowały nawet podtopienia. Czy ten rok będzie łaskawy dla rolników? A może jednak pogoda czymś nas zaskoczy? Autorska prognoza pogody prof. Hansgeorga Schönbergera to szczególny punkt programu naszych corocznych seminariów uprawowych, na który wielu z Was wyczekuje z niecierpliwością. Jaki zatem będzie 2021 rok zdaniem naszego eksperta agrotechnicznego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)