Grupa Azoty wznawia produkcję. Jakie nawozy znów będzie wytwarzać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grupa Azoty wznawia produkcję. Jakie nawozy znów będzie wytwarzać?

12.10.2022autor: Kamila Szałaj

Grupa Azoty wznowiła dziś produkcję nawozów. Co dokładnie będzie produkować? Jakie będą ceny nawozów?

Grupa Azoty wznawia produkcję nawozów

Po siedmiu tygodniach przerwy Grupa Azoty wznowiła dziś, 12 października, produkcję nawozów azotowych w zakładach w Tarnowie oraz Puławach.  

Jak poinformowała spółka w komunikacie, na decyzję o uruchomieniu instalacji nawozowej miała wpływ zmiana warunków rynkowych. Obecnie ceny gazu są dużo niższe niż w momencie wstrzymywania produkcji nawozów. Wtedy wynosiły 280 euro za MWh.  Teraz, w zależności od miesiąca dostawy kształtują się na poziomie 160-170 euro za MWh.   

r e k l a m a

Jakie nawozy znów będzie produkować Grupa Azoty?

Z informacji przedstawionych przez Grupę Azoty wynika, że w Tarnowie ruszyła produkcja nawozów azotowych (m.in. Saletrzak 27, Saletromag 25, Saletrosan 26, Saletrosan 26 plus, Saletrosan 30, Siarczan amonu AS21 macro, Siarczan amonu AS21 select,). Wznowiono także wytwarzanie kaprolaktamu i poliamidu 6.

Natomiast w zakładach w Puławach uruchomiona została produkcja nawozów azotowych w Segmencie Agro, czyli produktów PULAN, PULAN MACRO, SALETRZAK 27N,  PULREA, PULREA+INu, RSM. W Puławach nadal w postoju pozostanie produkcja kaprolaktamu i melaminy.

W Policach produkcja nawozów nie była wstrzymana, natomiast fabryka w Kędzierzynie nadal ma ograniczoną produkcję do minimum, czyli do 43 proc. dla Jednostki Produkcyjnej Nawozy.

Przypomnijmy, że w Kędzierzynie Grupa Azoty produkowała RSM 28, RSM 30, RSM 32, Salmag z borem, Salmag, Salmag 20 Mg plus, ZAKsan i ZAKsan 33,5 i Salmag z siarką.

Z kolei Police produkują Polifoski i Polidap.

Jakie będą ceny nawozów z Grupy Azoty?

Grupa Azoty wstrzymała produkcję nawozów azotowych w sierpniu z powodu wysokich cen gazu. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wyliczył, że nawozy wyprodukowane przy tak wysokich cenach gazu musiałyby kosztować ok. 7-8 tys. zł. Dlatego od ponad półtorej miesiąca wraz z  ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem opracowuje plan, dzięki któremu rolnicy będą mogli nabywać nawozy w cenie dwukrotnie niższej, a więc po 3-4 tys. zł. Tak przynajmniej twierdził wielokrotnie minister Kowalczyk. Ale czas mija, a szczegółów wsparcia nadal nie przedstawiono.

W związku ze wznowieniem produkcji nawozów w Grupie Azoty, oficjalny dystrybutor spółki Agrochem Puławy powinien niedługo opublikować cennik nawozów. Wówczas poznamy ich ceny. 

Z naszej cotygodniowej sondy opublikowanej w 42 numerze Tygodnika Poradnika Rolniczego wynika, że obecnie w Fast-Chem Mircze w woj. lubelskim RSM 32 kosztuje 5200 zł/t. Z kolei Trans-Rol Sokoły z woj. podlaskiego sprzedaje Pulan w cenie 4740 zł/t, Saletrosan 26 po 3380 zł/t, a Saletrosan 30 po 4480 zł/t. Natomiast Pulan 34 N w Agro Nowej w woj. opolskim kosztuje 5200 zł/t. 

Kamila Szałaj, fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Grupa Azoty w Puławach będzie produkować więcej saletry

W komunikacie z 10 października br. puławska spółka Grupy Azoty poinformowała o rozruchu drugiej linii granulacji mechanicznej saletry. 

czytaj więcej

Jakie są terminy nawożenia gruntów rolnych jesienią?

Resort rolnictwa przypomina jakie są terminy stosowania nawozów naturalnych jesienią. Warto pamiętać, że na zasadzie wyjątków można nawozić grunty orne nawet do 30 listopada.

czytaj więcej

ARiMR nie wypłaciła prawie 40 proc. dopłat do nawozów! Kiedy rolnicy dostaną pieniądze?

- Kiedy ARiMR wreszcie przeleje dopłaty do nawozów? - pytają rolnicy, którzy od trzech miesięcy bezskutecznie czekają na pieniądze. Sprawdzamy więc, do kiedy Agencja ma czas na wypłatę pieniędzy, czy wyrobi się w terminie i skąd aż takie opóźnienia w realizacji wsparcia.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)