Grupa Azoty członkiem sojuszu na rzecz Czystego Wodoru
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grupa Azoty członkiem sojuszu na rzecz Czystego Wodoru

16.05.2021autor: Marek Kalinowski

Grupa Azoty to jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie. Rolnicy znają producenta głównie z szerokiej oferty nawozów. Grupa Azoty to także największy producent wodoru w Polsce i właśnie przystąpiła do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru.

Połowa wodoru produkowanego w Polsce powstaje w fabrykach Grupy Azoty

Sojusz został zainicjowany przez Komisję Europejską w lipcu 2020 roku, a jego celem jest m.in. wdrożenie wodoru jako konkurencyjnego nośnika energii w Europie. Polska zajmuje trzecie miejsce wśród wytwórców wodoru w Unii Europejskiej. Jednak zasadnicza większość produkcji wykorzystywana jest przez producentów w produkcji własnej, a tylko niewielka część jest w obrocie. Należy podkreślić, że połowa wodoru produkowanego w Polsce powstaje w fabrykach Grupy Azoty. Wodór jest z gazu ziemnego, jako produkt do syntezy amoniaku.
 
– W Grupie Azoty prowadzimy analizy ekonomiczne i techniczne dotyczące produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, co w dalszej perspektywie ograniczy ślad węglowy naszej produkcji oraz pozwoli produkować tzw. "zielony wodór" z elektrolizy zasilanej OZE. Przystąpienie do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru jest naturalnym krokiem w tym kierunku. Daje nam możliwość nawiązania współpracy z kluczowymi graczami sektora energetycznego, a także realny wpływ na kształtowanie europejskiego rynku wodorowego – mówi Tomasz Hinc, prezes zarządu, Grupa Azoty S.A.
 
Sojusz wspiera wdrażanie europejskiej strategii wodorowej. Jego głównym celem jest zidentyfikowanie i przeprowadzenie projektów inwestycyjnych dotyczących łańcucha wartości wodoru. Sojusz ma również wskazać przeszkody w zwiększaniu skali czystego wodoru oraz wnieść wkład w prace nad priorytetami w zakresie badań i innowacji.
 
W lipcu ubiegłego roku Grupa Azoty znalazła się w gronie sygnatariuszy listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy krajowej gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego. W wyniku podpisania listu, Grupa Azoty bierze aktywny udział w konsultacjach nad Polską Strategią Wodorową.

r e k l a m a

Marek Kalinowski za komunikatem Grupy Azoty
Zdjęcie: Pixabay
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Piotr Żyła jak prawdziwy rolnik. Zwoził siano i doił krowy [FILM]

Piotr Żyła. Nieprzewidywalny, „zabijający” firmowym śmiechem, uwielbiany przez miliony Polaków, jednym słowem showman. W dodatku wychowywał się w gospodarstwie. Mistrz świata w skokach jest związany z rolnictwem także obecnie. W jaki sposób?

czytaj więcej

Kim są laureaci loterii Grupy Azoty "Dbamy o polską ziemię"?

Główna nagroda w IV edycji konkursu, ciągnik John Deere 5058E, trafiła do Radosława Gumińskiego z Orłowin, który prowadzi w tej wsi gospodarstwo ogrodnicze. W uroczystym przekazaniu nagrody uczestniczył m.in. Piotr Żyła. Mistrz świata w skokach, którego wspiera Grupa Azoty, był w Orłowinach oblegany.

czytaj więcej

Co z nawożeniem rzepaku mocznikiem po wprowadzeniu zakazu jego stosowania?

W tym gospodarstwie nawożenie jest przemyślane, odbywa się w oparciu o badania zasobności gleby i rzeczywiste zapotrzebowanie roślin. Spora jego część jest przygotowywana na miejscu po to, żeby można było precyzyjnie dawkować poszczególne substancje odżywcze. Piotr Jacyk z Kobylnicy Wołoskiej (pow. lubaczowski) dzieli się swoimi doświadczeniami, dotyczącymi nawożenia rzepaku ozimego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)