"Dni Pola z Farmsaat" mimo ulewy, cieszyły się dużym zainteresowaniem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

"Dni Pola z Farmsaat" mimo ulewy, cieszyły się dużym zainteresowaniem

09.10.2020

Branżowych imprez w tym roku było jak na lekarstwo. Dlatego pomimo bardzo kiepskiej pogody rolnicy licznie przybyli na „Dni Pola z Farmsaat” w gospodarstwie Diany i Marcina Grzegrzułków, będących dostawcami mleka do OSM Garwolin.

Z artykułu dowiesz się

  • Co działo się na " Dniach Pola Farmsaat" ?
  • Jakie odmiany kukurydzy są polecane na kiszonkę ?
  • Jakie maszyny rolnicze zostały zaprezentowane na "Dniach Pola Farmsaat" ?
Przedstawiciele Farmsaat, firmy posiadającej 30-letnie doświadczenie w hodowli odmian kukurydzybez GMO, zaprezentowali i omówili na poletkach doświadczalnych 10 odmian kukurydzy.

Deszcz pokrzyżował plany

Deszcz uniemożliwił przeprowadzenie zaplanowanego pokazu zbioru kukurydzy na kiszonkę powiązanego z pomiarem plonu zielonej masy konkretnych odmian. Niemniej i tak było co oglądać a wartość zaprezentowanych doświadczeń jest unikalna, bo prowadzona w uprawie łanowej a nie na mikropoletkach. Każda odmiana została wysiana na areale ok. 0,5 hektara i przesiana odmianą wzorcową, którą na tym terenie jest wysoko plonująca odmiana Farmfire.

r e k l a m a
Z zaprezentowanych odmian Dariusz Socha z firmy Farmsaat szczególnie wyróżnił takie jak: Farmfire, Farmoritz i Farmmirage, argumentując, że są to odmiany najodpowiedniejsze do uprawy w rejonie Polski Centralnej. Warto dodać, że w rejonie Polski Centralnej firma Farmsaat założyła w tym roku aż 60 poletek demonstracyjnych.

Farmoritz dobry na kiszonkę

Farmoritz o FAO 260 przy uprawie na kiszonkę i 240 przy uprawie na ziarno to średnio wczesny pojedynczy mieszaniec polecany na ziarno, kiszonkę, jak i biogaz. Dobrze sprawdza się na glebach lekkich i średnich. Posiada ziarno typu flint-dent. Odmiana wykazuje odporność na rdzę łodyg, wysoką tolerancję na plamistość liści i fuzariozę. W początkowym stadium rozwoju szybko buduje masę liści, zachowuje efekt zieloności stay-green.

Stay green, inaczej „efekt zielonego liścia”, to cecha, dzięki której rośliny w okresie dojrzewania ziarna mają nadal zielone liście, szczególnie powyżej kolby. Liście te w dalszym ciągu asymilują, dostarczając składników pokarmowych do wypełnienia ziarna, podczas gdy liście odmian tradycyjnych są już zaschnięte. Odmiana ma masę tysiąca ziaren (MTZ) w przedziale 220–364 g, 18–20 rzędów ziaren w kolbie i 36 ziaren w rzędzie.

Farmfire ma najwyższe plonowanie

Farmfire o FAO 230 to wzorzec COBORU, od 4 lat ma najwyższe wyniki plonowania. Ma bardzo szybki start początkowy i silne tempo kiełkowania oraz jest odporna na wiosenne chłody, które w tym roku były głównym problemem w uprawie kukurydzy. Rekomendowana jest na wszystkie stanowiska do uprawy na ziarno i kiszonkę. Charakteryzuje ją niska zawartość deoksyniwalenolu (DON) w kolbach (badania Bawarskiej Izby Rolniczej, 2017). Wykształca 14 rzędów ziaren w kolbie i 38 ziaren w rzędzie, zaś jej MTZ mieści się w granicach od 220 do 322 g.

Jeszcze jedna z prezentowanych odmian – Farmirage (FAO 260) to lider wśród odmian średnio późnych. Osiąga wysoką wydajność plonu zarówno na ziarno, jak i kiszonkę. Ma szybki start początkowy, nisko położoną kolbę i jest odporna na wyleganie. Jej MTZ to 234–354 g, wykształca 16–18 rzędów ziaren w kolbie i 36 ziaren w rzędzie.

Wystawa maszyn rolniczych

Podczas Dni Pola odbyła się również wystawa maszyn rolniczych, najwięcej sprzętu wystawiła firma Agro Frankopol, w tym wielkogabarytową prasę kostkującą Krone, która wzbudzała duże zainteresowanie rolników. Można było też zobaczyć maszyny od A-Limy-Bis: wóz paszowy, dwa rozrzutniki obornika, w tym jeden ocynkowany oraz przyczepę skorupową. Ciągniki wystawiła firma P.H. Czajka.

Imprezie towarzyszyła oprawa muzyczna takich zespołów jak: Imperium, Skolim i R-Max, dzięki czemu zabawa i zwiedzanie trwały naprawdę długo, bo prawie do 18:00. Duży udział w organizacji Dni Pola miał farmpartner – Krzysztof Dąbrowski.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Warsztat pracy rolnika jako motyw przewodni konferencji Lubelszczyzna spichlerzem Polski

IV edycja Wojewódzkiego Dnia Pola – Lubelszczyzna Spichlerzem Polski tym razem odbędzie się 18 października w Różańcu (pow. biłgorajski). Towarzysząca imprezie konferencja pod patronatem Tygodnika Poradnika Rolniczego spróbuje odpowiedzieć na pytanie, jak zyskać na przyjętej przez Komisję Europejską strategii „Od pola do stołu”.

czytaj więcej

Dni Kukurydzy w Woli Kałkowskiej – jak się mają plony kukurydzy energetycznej?

„Dni kukurydzy”, w gospodarstwie Anny i Ireneusza Charążków z Woli Kałkowej, w gminie Bedlno, na stałe wpisały się w kalendarz jesiennych spotkań polowych. Rokrocznie, we wrześniu, na poletku pokazowym tłumnie spotykali się producenci mleka z regionu. W tym roku pandemia koronawirusa zakłóciła co prawda tradycyjny charakter spotkania, niemniej ani jego organizatorzy, ani hodowcy nie zdecydowali się z niego zrezygnować.

czytaj więcej

Zbiory kukurydzy na ziarno. Kiedy najlepiej?

Uprawą kukurydzy na ziarno zajmują się w większości wytrawni i doświadczeni plantatorzy. Jeżeli do regionu uprawy dobrze została dopasowana wczesność odmian ziarnowych i pogoda sprzyja jej dosychaniu – zbiór jest bezproblemowy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)