Dla rolników dużym problemem jest susza i nocne przymrozki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dla rolników dużym problemem jest susza i nocne przymrozki

08.05.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

W ostatniej części sondy Tygodnika Poradnika Rolniczego prezentujemy opinie rolników na temat obecnej sytuacji w rolnictwie. Problemem jest susza i przymrozki. Duży kłopot to zawirowania na rynkach rolnych wywołane przez epidemię COVID-19.

Sytuacja na Żuławach jest nieco lepsza niż w innych rejonach

Władysław Sroka (Chlebówka , pow. malborski) uprawia 70 ha, a łącznie z synami 210 ha, utrzymuje 150 sztuk bydła w tym 36 krów mlecznych. Rocznie dostarcza 250 tys. l mleka do OSM „Maluta” w Nowym Dworze Gdańskim, w której pełni funkcję zastępcy przewodniczącego
 
W naszym przydomowym stawie co roku na wiosnę obserwuję coraz niższy poziom wody. Oprócz suszy nękają nas jeszcze przymrozki, które szczególnie są niebezpieczne dla rzepaku. Martwię się też o uprawę buraka cukrowego i kukurydzy. Oczywiście u nas na Żuławach sytuacja jest nieco lepsza niż w innych częściach kraju, bo ziemie lepszej klasy z dobrym podsiąkiem kapilarnym na dłużej zatrzymują wilgoć. Jednak jak tak dalej będzie, to i u nas mocno odbije się efekt suszy. Deszcz to nawet nie pamiętam kiedy padał, ostatnio 3 tygodnie temu spadł mały śnieg. Wszystko jest jeszcze do uratowania, ale zależy od tego, z jaką częstotliwością w następnych tygodniach będą występowały opady. Dla nas rolników groźny jest też efekt koronawirusa, nasze płody takie jak żywiec wołowy, którego jestem producentem mocno potaniały – poniżej 6 zł za kg byka, a jednocześnie w sklepach drożyzna. Na szczęście cena mleka w naszej mleczarni nie poszła jeszcze w dół, radzimy sobie jak możemy i większość surowca kierujemy na produkcję artykułów o długim terminie przydatności, jak sery żółte.

Na Kaszubach w najlepszej kondycji jest rzepak

Michał Smentoch ze Starej Huty w powiece kartuskim prowadzi 75 ha gospodarstwo specjalizujące się w produkcji prosiąt. Utrzymuje 140 loch.

r e k l a m a
Ostatni deszcz wystąpił u nas miesiąc temu. Od tamtego czasu nie spadła ani jedna kropla. Na Kaszubach są gleby lekkie o bardzo niskiej klasie bonitacji. Żartujemy, że nawet jak w nocy jest pełnia, to i tak zboże jest wypalane. U nas dosyć obficie padało zimą. W marcu w glebie były duże zasoby wilgoci. Dzięki temu wzeszły zboża jare. Mają one około 50% udziału w strukturze zasiewów. Jest sucho, więc nie ma presji chorób grzybowych. Przy dłuższym niedoborze wody nastąpi mocna redukcja pędów. Plantacje będą ulegać przerzedzeniu. Na Kaszubach nadal dominuje system uprawy orkowej. Ten rok pokazuje jednak, że uproszczenia powodują, że woda dłużej utrzymuje się w glebie. Stosuje je w moim gospodarstwie od czterech lat. Ich potencjał jest ogromny, nie tylko gwarantują oszczędzanie wilgoci, ale także zapobiegają erozji wodnej i wietrznej oraz nie powodują powstawania podeszwy płużnej. W najlepszej kondycji znajdują się plantacje rzepaku. W porównaniu ze zbożami nie widać na nich jeszcze skutków suszy. Rośliny jednak ucierpiały w wyniku mrozów, które przez długi czas występowały podczas kwietniowych nocy. Najbliższe dni będą decydujące. Jeśli popada na początku maja ci rolnicy, którzy nie popełnili błędów w uprawach mogą być spokojni. Dalszy brak opadów spowoduje, że straty przekroczą 50%.

Skutki nocnych przymrozków są widoczne w rzepaku, grochu i łubinie

Tomasz M. Wrzeszcz z Gospodarstwa Ceres ze wsi Buchowo w powiecie człuchowskim, które prowadzi ponad 100 ha uprawy rzepaku, pszenicy, pszenżyta, żyta, kukurydzy i grochu.

Jeszcze tydzień temu tliła się nadzieja, że jak popada, uprawy zostaną uratowane. W plantacjach wystąpiły widoczne przebarwienia świadczące o tym, że rośliny cierpią z powodu braku wody. Pojawiły się one nawet w odpornym na wszelkie warunki stresowe życie. Deszcz ostatni raz spadł 5 tygodni temu. Od 1 kwietnia przez kolejnych 20 dni nocą temperatura spada znacznie poniżej 0. Są widoczne skutki przemrożeń w rzepaku, grochu i łubinie. Występuje niska presja ze strony patogenów grzybowych. Spowodowane jest to niską temperaturą i brakiem wilgoci. Na wiosnę w plantacjach, w których nie był wykonany zabieg, występowała jedynie septorioza. Mróz działa zaś jak naturalny antywylegacz. Ten rok kolejny raz potwierdził zalety upraw uproszczonych. Uprawy zakładane w oparciu o nie są w lepszej kondycji niż te, gdzie był wykorzystany pług. Na szczęście nie ma jak na razie upałów. Jeśli znaczne opady nie wystąpią w ciągu kolejnych 10 dni, na polach dojdzie do klęski. Z jej skutkami w aktualnej sytuacji nie poradzą sobie zarówno rolnicy, rząd, jak i konsumenci.

Sytuacja na rynku mleka także nie jest kolorowa

Antoni Witkowski (Żydy, pow. olecki) uprawia 127 ha, utrzymuje 130 sztuk bydła, w tym 72 krowy. Miesięcznie dostarcza ponad 30 tys. l mleka do OSM Olecko, w której pełni funkcję przewodniczącego rady nadzorczej.
 
Oziminy oceniam na średni stan. Zboża jare zaczynają wschodzić dość dobrze, ale nie wiadomo co będzie dalej, bo naprawdę jest sucho, znacznie bardziej sucho niż w ubiegłym roku o tej porze. Z siewami kukurydzy na razie czekamy, chcemy je przeprowadzić na przełomie kwietnia i maja. Miejmy nadzieję, że do tej pory jeszcze popada. Jednak najgorzej jest z trawami, które w ogóle nie rosną, a właściwie zamierają, jak będzie tak dalej to użytki zielone nie wydadzą żadnego plonu. Ostatni raz deszcz padał w marcu, w kwietniu praktycznie nie było opadów. Marzec też był wyjątkowo suchy. Nieciekawie robi się też na rynku mleka w związku z pandemią koronawirusa. Rozmawiałem z prezesem naszej mleczarni i niewykluczone, że będziemy zmuszeni wprowadzać ograniczenia w odbiorze mleka, takie rozwiązania są już stosowane np. we Francji.
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Susza nie ustępuje, a politycy dalej swoje

Susza nie ustępuje. Deszcze z minionego tygodnia pomogły tylko na kilka chwil. Dla nas ta plaga nie ma politycznych barw, podobnie jak plaga koronawirusa wykorzystywana doraźnie do politycznych rozgrywek.

czytaj więcej

Zbieramy dowody suszy! Rolniku wypełnij ankietę, wyślij zdjęcie

Choć od kilku dni pada i obecnie każda kropla jest na wagę złota, to nie zmienia faktu, że wciąż mamy do czynienia z suszą. Wiedzą o tym rolnicy. Ale nie wszyscy politycy i urzędnicy widzą katastrofę na polach. Rolnicy, pomóżcie nam ich przekonać, że wciąż susza stanowi śmiertelne zagrożenie dla polskiego rolnictwa.

czytaj więcej

ALETR IMGW! Przymrozki w 6 województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 1 stopnia przed przymrozkami. Alert pogodowy obowiązuje dla 46 powiatów w 6 województwach. Gdzie rolnicy i sadownicy mogą spodziewać się przymrozków tej nocy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)