Czym wyróżniają się nowe odmiany kukurydzy Dekalb?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czym wyróżniają się nowe odmiany kukurydzy Dekalb?

09.11.2022autor: Marek Kalinowski

Kukurydza to obecnie roślina numer dwa pod względem areału uprawy w Polsce. To również ważny gatunek dla Bayer, drugi pod względem wartości sprzedaży w portfolio odmian oferowanych przez firmę pod marką Dekalb. Obok nasion firma oferuje kompleksowe rozwiązania ochrony kukurydzy w segmencie herbicydów i zaprawiania, a także rozwiązanie cyfrowe FieldView Prime do realizowania zmiennej ilości wysiewu kukurydzy. To wkład firmy w zrównoważony rozwój produkcji rolniczej.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie nowe odmiany kukurydzy zaprezentowała firma Bayer?
  • Czym wyróżnia się Acceleron Seed Applied?
  • Jak poprawić jakość i żyzność gleb?

Okazją do zapoznania się z tą kompleksową ofertą innowacyjnych produktów i rozwiązań była polowa konferencja Bayer w niezwykle ciekawym Gospodarstwie Kaszewy, prowadzonym przez Katarzynę i Krzysztofa Nykielów wraz z synem Maciejem. To gospodarstwo jest jednym z 26 na świecie należących do międzynarodowej sieci zrównoważonych farm BayerForwardFarming, których celem jest propagowanie idei rolnictwa zrównoważonego.

r e k l a m a

Nowe odmiany mieszańcowe kukurydzy od Bayer

Bayer odgrywa ważną rolę w rozwoju i propagowaniu rolnictwa zrównoważonego w Polsce. Prezentujemy ofertę produktową firmy, a wśród nich odmiany, gdzie wysoki plon jest równie ważny jak spełnienie założeń rolnictwa zrównoważonego – zaznacza Iwona Krych-Stec, szefowa marketingu Crop Science w Bayer na Polskę, Kraje Bałtyckie, Czechy i Słowację.

Na polowej konferencji w gospodarstwie rodziny Nykielów trzy nowości odmianowe kukurydzy Dekalb na przyszły sezon wpisujące się cechami w założenia rolnictwa zrównoważonego zaprezentował Marcin Liszewski, ekspert ds. doświadczalnictwa polowego. Dwie z nich pochodzą z programu SILO EXTRA, który obejmuje odmiany wyróżniające się pod względem cech jakościowych kiszonki. Nowością ze wspomnianego programu jest odmiana DKC3513 o FAO 260 o kolbach typu flint/dent, przeznaczona do uprawy na kiszonkę i biogaz na terenie całej Polski. Charakteryzuje się bardzo wysokim plonem ogólnym suchej masy, osiąga znakomite parametry jakościowe kiszonki (bardzo wysoka strawność włókna i wysoka zawartość skrobi). Atutem jest dobry wigor początkowy i tolerancja na chłody wiosenne, dobra tolerancja na wyleganie i bardzo dobry efekt stay-green.

Drugą odmianą z programu SILO EXTRA jest DKC3418, także przeznaczona do uprawy na kiszonkę i biogaz na terenie całej Polski o FAO 250 z grupy średnio wczesnej o ziarnie typu flint/dent. Polecana do uprawy na stanowiska średnie, dobre i bardzo dobre. Również posiada znakomite parametry jakościowe kiszonki, charakteryzuje się dobrym wigorem początkowym, tolerancją na chłody wiosenne, tolerancją na wyleganie i bardzo dobrym efektem stay-green.

Trzecia nowość to DKC3719 z ziarnem typu dent o FAO 250, o typie kolby flex. Jest to odmiana uniwersalna przeznaczona do uprawy na ziarno i kiszonkę na średnich i dobrych stanowiskach. Rośliny są wysokie o bardzo dobrej zdrowotności i dobrej tolerancji na wyleganie, o dobrym efekcie stay-green. Charakteryzuje się wysoką zdrowotnością roślin (zawiera gen HT1), który zapewnia tolerancję na określone rasy patogenu wywołującego żółtą plamistość liści kukurydzy (helmintosporioza).

Krzysztof Nykiel (na zdjęciu) najbardziej sobie ceni i uprawia na największym areale odmianę typowo ziarnową DKC3609 o FAO 250–260. Dlaczego? Bo to niska odmiana z bardzo mocnym systemem korzeniowym i niskim osadzeniem kolb, przez co jest bardzo odporna na silne wiatry występujące w tej okolicy, które w innych odmianach powodują łamanie łodyg i wyleganie. Przy tych cechach nadaje się na późne zbiory. Ponadto w gospodarstwie z glebami mozaikowatymi jest bardzo wierna w plonowaniu. Również wyraźnie lepiej niż inne odmiany oddaje wodę przy suszeniu. Tańsze zbicie każdego procenta wilgotności ma teraz szczególne znaczenie

  • Krzysztof Nykiel (na zdjęciu) najbardziej sobie ceni i uprawia na największym areale odmianę typowo ziarnową DKC3609 o FAO 250–260. Dlaczego? Bo to niska odmiana z bardzo mocnym systemem korzeniowym i niskim osadzeniem kolb, przez co jest bardzo odporna na silne wiatry występujące w tej okolicy, które w innych odmianach powodują łamanie łodyg i wyleganie. Przy tych cechach nadaje się na późne zbiory. Ponadto w gospodarstwie z glebami mozaikowatymi jest bardzo wierna w plonowaniu. Również wyraźnie lepiej niż inne odmiany oddaje wodę przy suszeniu. Tańsze zbicie każdego procenta wilgotności ma teraz szczególne znaczenie

Acceleron Seed Appiled to wyjątkowa kombinacja zapraw nasiennych

Marcin Liszewski przedstawił jeszcze jeden innowacyjny produkt Bayer, który w pełnym wydaniu z zapewnieniem ochrony insektycydowej zadebiutuje pewnie za dwa sezony. Mowa o Acceleron Seed Applied Solutions, który jest wyjątkową kombinacją zapraw nasiennych łączącą w sobie produkty biologiczne i składniki chemiczne. To zintegrowane rozwiązanie będzie w przyszłym sezonie dostępne w Polsce w wersji zaprawy fungicydowej chroniącej przed chorobami połączonej ze środkiem mikrobiologicznym. Zastosowane w systemie Acceleron środki mikrobiologiczne zwiększają dostępność i wchłanianie składników pokarmowych przez korzenie, sprzyjając rozwojowi korzeni i pędów. W 2023 roku w ofercie nasion kukurydzy Dekalb będą dostępne odmiany zaprawione w systemie Acceleron Standard, czyli Redigo M + B360 (nawóz biologiczny). Wersja Acceleron Elite będzie miała trzeci komponent – insektycyd. To rozwiązanie jest już wprowadzone w wybranych krajach. Do Polski trafi raczej w 2024 r.

B360 to symbiotyczna cząstka sygnalna, która ułatwia komunikację między roślinami kukurydzy a mikroorganizmami symbiotycznymi – mówi Marcin Liszewski. – Cząstka działa dwutorowo. Stymuluje ona kiełkowanie zarodników grzybów mikoryzowych i rozwój strzępek grzybni, a także komunikuje się z korzeniami kukurydzy dając im sygnał, aby wpuściły strzępki do swoich komórek. Tak dzięki B360 stymulowana jest wydajna symbioza zapewniająca korzeniom kukurydzy znacznie większy dostęp do zasobów wody i składników pokarmowych. I to jest istota systemu Acceleron.

Katarzyna Galewicz, menadżer ds. kukurydzy zapowiedziała na konferencji start e-sklepu Bayer w Polsce.

Naszym celem jest ułatwienie dostępu rolnikom do szerokiego portfolio produktów firmy Bayer, dlatego w 2023 roku uruchamiamy sklep internetowy – mówi Katarzyna Galewicz. – W e-sklepie od stycznia przyszłego roku będą dostępne nasiona kukurydzy Dekalb. W kolejnych miesiącach rolnicy będą mogli zaopatrzyć się także w nasiona rzepaku. Bayer będzie pracował nad szerszą ofertą w tym kanale sprzedaży.

Przyorywanie resztek pożniwnych zwiększa zawartość substancji organicznej w glebie

– Mijają 2 lata od objęcia gospodarstwa Kaszewy globalnym programem BayerForwardFarming – mówi Michał Kryszak, menadżer ds. zrównoważonego rolnictwa. – W związku z wyzwaniami, z jakimi mierzy się polskie rolnictwo, jednym z kluczowych obszarów, w których szukamy lepszych rozwiązań, jest woda. By radzić sobie z nieprzewidywalnością opadów i coraz częstszymi suszami, gospodarstwo wdraża rozwiązania mające na celu poprawę jakości i żyzności gleb.

Przyorywanie resztek pożniwnych zwiększa zawartość substancji organicznej w glebie, poprawiając zdolność do zatrzymywania wody. Głęboszowanie oraz poplon w postaci rzodkwi oleistej poprawia strukturę gleby, stosunki powietrzno-wodne i przełamuje podeszwę płużną, co umożliwia przyjmowanie i przepuszczanie wody w przypadku ulewnych opadów. Takie działania są niezwykle ważne w obliczu coraz większej zmienności pogody i nasilaniu się ekstremalnych zjawisk – od suszy po nawałnice. W gospodarstwie uruchomione jest nawadnianie, optymalizowane dzięki aplikacji FieldView Prime. Na podstawie analizy zdjęć satelitarnych dostarcza ona gospodarzowi informacji, co do tego, które części pola wymagają nawodnienia.

W Kaszewach Bayer omówił cechy nowych mieszańców i zaprezentował na poletkach kolekcję najważniejszych odmian ziarnowych i uniwersalnych kukurydzy marki Dekalb: DKC2972, DKC3079, DKC3201, DKC3595, DKC3609, DKC3787, DKC3888 i DKC4098

  • W Kaszewach Bayer omówił cechy nowych mieszańców i zaprezentował na poletkach kolekcję najważniejszych odmian ziarnowych i uniwersalnych kukurydzy marki Dekalb: DKC2972, DKC3079, DKC3201, DKC3595, DKC3609, DKC3787, DKC3888 i DKC4098

fot. Marek Kalinowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 45/2022 na str. 18. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na jakich zasadach można wnieść sprzeciw od wyroku zaocznego?

Bank, w którym mam zaciąg­nięty kredyt, wystąpił do sądu o natychmiastową jego spłatę, ponieważ miałem kłopot z terminowym płaceniem rat. Ubiegałem się o zmianę harmonogramu i wydłużenie okresu spłaty przy jednoczesnym zmniejszeniu wysokości rat, ale bank się nie zgodził. Dostałem odpis pozwu i miałem na niego odpowiedzieć w ciągu dwóch tygodni. Byłem jednak chory i nie zdążyłem tego zrobić. Podobno sprawa już się odbyła bez mojego udziału. Czy sąd miał prawo tak postąpić?

czytaj więcej

W jaki sposób przyśpieszyć rozkład resztek pożniwnych kukurydzy?

Resztki pożniwne to korzenie i słoma, które stanowią dużą wartość nawozową, ale przede wszystkim dostarczają glebie i organizmom glebowym materię organiczną, z której może powstać próchnica. Nabiera właśnie tempa zbiór kukurydzy na ziarno, po której pozostaje nawet kilkanaście ton/ha cennych resztek pożniwnych.

czytaj więcej

Kukurydza na kiszonkę - odpowiedni termin zbioru decyduje o jakości uzyskanej kiszonki

Zbiór kukurydzy kiszonkowej powinien nastąpić, gdy rośliny osiągną poziom zawartości suchej masy w przedziale 30–35%, przy dobrej sieczkarni najlepiej między 33 a 35%, co jest warunkiem dobrego zakiszenia.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)