Czy w tym sezonie rolnicy będą mogli zaprawiać nasiona rzepaku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy w tym sezonie rolnicy będą mogli zaprawiać nasiona rzepaku?

21.05.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Izby rolnicze chcą, aby rolnicy mogli wykorzystywać zaprawy neonikotynoidowe w nasionach rzepaku ozimego w 2021 r. na takiej samej zasadzie jak w poprzednich latach. Rolnicy argumentują, że dzięki takiemu działaniu znacznie maleje zużycie pestycydów do ochrony rzepaku. Czy władze zgodzą się na takie zezwolenie?

We wtorek 18 maja 2021 r. do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpłynęła prośba od Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych o wydanie czasowego zezwolenia na zastosowanie zaprawy nasiennej w nasionach rzepaku ozimego w kampanii siewnej 2021 r.

r e k l a m a

Szansa na ochronę rzepaku przed szkodnikami i grzybami

Zaprawienie nasion rzepaku ozimego miałoby się odbywać podobnie jak w poprzednich latach, zaprawą nasienną z grupy neonikotynoidów. Powyższe uchylenie dotyczące do zastosowania neonikotynoidów jest szansą na lepszą ochronę upraw rzepaku ozimego przed:

• szkodnikami m.in. śmietką kapuścianą,

• chorobami grzybowymi, które głównie atakują młode rośliny rzepaku.

Dzięki zaprawom neonikotynoidowym jest dużo niższe zużycie środków ochrony roślin

Zdaniem izby rolniczej, ilość nalistnych insektycydów i fungicydów stosowanych w ochronie upraw rzepaku, kiedy o nasiona nie są zaprawione, jest znacznie wyższą niż w uprawach, w których użyto zaprawę neonikotynoidowe. KRIR argumentuje, że nadmierne stosowanie chemicznych ŚOR w rolnictwie ma negatywny wpływ na środowisko i przyrodę i ich ochronę oraz wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Dlatego warto postawić na zaprawy nasienne zawierające substancje czynne z grupy neonikotynoidów.

Zatem musimy jeszcze trochę poczekać odpowiedź MRIR w kwestii czy w tym sezonie rolnicy będą mogli zaprawiać nasiona rzepaku?


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co z nawożeniem rzepaku mocznikiem po wprowadzeniu zakazu jego stosowania?

W tym gospodarstwie nawożenie jest przemyślane, odbywa się w oparciu o badania zasobności gleby i rzeczywiste zapotrzebowanie roślin. Spora jego część jest przygotowywana na miejscu po to, żeby można było precyzyjnie dawkować poszczególne substancje odżywcze. Piotr Jacyk z Kobylnicy Wołoskiej (pow. lubaczowski) dzieli się swoimi doświadczeniami, dotyczącymi nawożenia rzepaku ozimego.

czytaj więcej

Jak zwiększyć plon rzepaku i ograniczyć straty w zbożach?

W jaki sposób można uzyskać nawet 5 ton rzepaku z ha?  Czy można zarobić na słoneczniku? Jak można zminimalizować ryzyko wylegania zbóż, które powodują nawet do 60% strat plonu? Czy lepsza jest uprawa pasowa, bezorkowa czy tradycyjna? Takie tematy będą poruszone podczas szkoleń z poletek doświadczalnych organizowanych przez Agrii Polska.

czytaj więcej

Rzepak coraz droższy. Jakie są ceny skupu zbóż i rzepaku?

Jak przedstawiają się ceny poszczególnych zbóż i rzepaku w poszczególnych regionach kraju? W zależności od regionu rolnicy otrzymają mniej lub więcej. Oto, jak prezentują się ceny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)