Czy w tym sezonie rolnicy będą mogli zaprawiać nasiona rzepaku?
Izby rolnicze chcą, aby rolnicy mogli wykorzystywać zaprawy neonikotynoidowe w nasionach rzepaku ozimego w 2021 r. na takiej samej zasadzie jak w poprzednich latach. Rolnicy argumentują, że dzięki takiemu działaniu znacznie maleje zużycie pestycydów do ochrony rzepaku. Czy władze zgodzą się na takie zezwolenie?
We wtorek 18 maja 2021 r. do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpłynęła prośba od Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych o wydanie czasowego zezwolenia na zastosowanie zaprawy nasiennej w nasionach rzepaku ozimego w kampanii siewnej 2021 r.
Szansa na ochronę rzepaku przed szkodnikami i grzybami
Zaprawienie nasion rzepaku ozimego miałoby się odbywać podobnie jak w poprzednich latach, zaprawą nasienną z grupy neonikotynoidów. Powyższe uchylenie dotyczące do zastosowania neonikotynoidów jest szansą na lepszą ochronę upraw rzepaku ozimego przed:
• szkodnikami m.in. śmietką kapuścianą,
• chorobami grzybowymi, które głównie atakują młode rośliny rzepaku.
Dzięki zaprawom neonikotynoidowym jest dużo niższe zużycie środków ochrony roślin
Zdaniem izby rolniczej, ilość nalistnych insektycydów i fungicydów stosowanych w ochronie upraw rzepaku, kiedy o nasiona nie są zaprawione, jest znacznie wyższą niż w uprawach, w których użyto zaprawę neonikotynoidowe.
Zatem musimy jeszcze trochę poczekać odpowiedź MRIR w kwestii czy w tym sezonie rolnicy będą mogli zaprawiać nasiona rzepaku?
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy