Bób i borówka – czy to opłacalne dla 16-ha gospodarstwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bób i borówka – czy to opłacalne dla 16-ha gospodarstwa?

24.05.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Już od stycznia u Talarczyków trwa praca przy bobie. Końcówka zbiorów bobu zbiega się z początkiem plonowania borówki. Jesienią sprzątają pekinkę i brokuły. I tak do późnej jesieni jest zatrudnienie.

Andrzej Talarczyk uprawia bób od 15 lat. W 16-hektarowym gospodarstwie bób ma ważną pozycję, zajmując około 10 ha. Przyspieszana uprawa pozwala na powtórne wykorzystanie pola w sezonie. Po zbiorze bobu sukcesywnie na 6 hektarach jest sadzona kapusta pekińska odmiany Bilko oraz na powierzchni 3 hektarów brokuły.

Praca od stycznia

Za najwcześniejszy plon wyłuskanych i zapakowanych nasion bobu w minionym roku dostawaliśmy 17 zł/kg – mówi Andrzej Talarczyk, wspominając ostatni sezon. Ale nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że chodzimy koło niego już od stycznia – dodaje.

r e k l a m a
Pierwszy wysiew nasion bobu robimy w końcu stycznia do wielodoniczek 96-komórkowych, wypełnionych podłożem i ustawionych w ogrzewanym tunelu foliowym. Siejemy po dwa nasiona do jednej komórki.

Sadzenie rozsady przypada zwykle na koniec marca, ale w tym roku posadziliśmy wcześniej – 16 marca. – Sadzimy bób sadzarką w rozstawie 65 cm – pokazuje pan Andrzej. Zaraz po posadzeniu rośliny są przykrywane agrowłókniną.

W dniu sadzenia rozsady zakładana jest kolejna plantacja – z siewu do gruntu. Siew, a właściwie trzeba by powiedzieć sadzenie, robimy też sadzarką w rozstawie 65 cm, rzucając jednocześnie po trzy nasiona. – Używamy tej samej sadzarki co do kapusty, zmieniamy tylko redliczki – mówi właściciel. Tuż po siewie kładziemy włókninę.

Kolejne siewy, po 3 hektary, Talarczykowie robią co dwa tygodnie, już bez okrycia. Chodzi o to, aby zbiory bobu trwały nieprzerwanie przez 1,5 miesiąca. W minionym roku pierwszy zbiór miał miejsce 16 czerwca. Uprawa bobu, zbiory, łuskanie wymagają wielu roboczogodzin. Talarczykowie mają w sezonie kilkunastu pracowników.

Dorota i Andrzej Talarczykowie miejscowość: Kępa Wielka (gmina Zaniemyśl, powiat średzki, Wielkopolska) gospodarstwo: 16 ha, w tym 10 ha bobu i 5 ha borówki amerykańskiej
  • Dorota i Andrzej Talarczykowie miejscowość: Kępa Wielka (gmina Zaniemyśl, powiat średzki, Wielkopolska) gospodarstwo: 16 ha, w tym 10 ha bobu i 5 ha borówki amerykańskiej

Kupują trzmiele

Pola nawoziliśmy obornikiem – przekazuje gospodarz. Do nasion bobu wykorzystujemy szczepionkę zawierającą bakterie brodawkowe Rhizobium. Chwasty zwalczamy mechanicznie. Przeważnie trzy razy jeździmy pielnikiem, poprawki są robione ręcznie.


Dalszy ciąg artykułu przeczytasz w WiOM 5/2020.
Artykuł pochodzi z miesięcznika „WiOM Warzywa i Owoce Miękkie “.

Jeżeli chcesz przeczytać więcej artykułów na temat uprawy warzyw, zamów egzemplarz próbny WiOM.

Wyślij SMS-a o treści TPR.WIOM na nr 4321. Oddzwonimy
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Uprawa bobiku a siew pasowy

Na terenie Warmii i Mazur bobik, nazywany również „soją północy”, jest najwierniejszym i najstabilniej plonującym gatunkiem z roślin bobowatych. Prawie 70 proc. polskich upraw bobiku zlokalizowanych jest właśnie w tej części Polski.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Użytki zielone a odchwaszczanie. Kiedy i na jakich zasadach są one dopuszczalne?

Chwasty są jedną z głównych przyczyn degradacji i skrócenia okresu użytkowania porostu. Dlatego warto zapobiegać kompensacji chwastów stanowiących w zebranej paszy balast i w pierwszej kolejności robić to metodami agrotechnicznymi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)