BlueN w rzepaku rekomendowany na jesień. Jak wypada uprawa po jego zastosowaniu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

BlueN w rzepaku rekomendowany na jesień. Jak wypada uprawa po jego zastosowaniu?

19.09.2022autor: Marek Kalinowski

W marcu br. mikrobiologiczny produkt BlueN był w Polsce szerzej prezentowany na konferencji firmy Chemirol. Od wiosny zaufało mu i zastosowało w uprawach wielu rolników. Kilka tygodni temu przedstawialiśmy pierwsze opinie Marcina Korzanowskiego, prowadzącego razem z ojcem Romanem Korzanowskim 130-hektarowe gospodarstwo, który zastosował BlueN wiosną w rzepaku, pszenicy i kukurydzy.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak forma azotu poprawia zimotrwałość rzepaku?
  • Na jakiej zasadzie BlueN działa na rośliny?
  • Jakie są zalecenia jesiennego nawożenia rzepaku azotem?

Pierwsze doświadczenia w praktyce potwierdzają działanie produktu. Tak, bakterie zasiedlające tkanki roślin, wiążą azot i przekazują go w formie amonowej roślinom. Aplikacja BlueN miała zastąpić ok. 100 kg saletry amonowej i wg opinii gospodarzy, zastąpiła z nawiązką. Czy BlueN można stosować w rzepaku ozimym również jesienią. Wszak rzepak do spoczynku wegetacyjnego buduje dużą biomasę zużywając minimum 100 kg Na/ha.

r e k l a m a

BlueN w rzepaku zastosuj rano

Tak, są rekomendacje jesiennej aplikacji BlueN w rzepaku, które po wizycie na plantacji kukurydzy państwa Korzanowskich przedstawił na konferencji dr inż. Marek Reich, manager ds. rozwoju nowych produktów w firmie Chemirol.

– Po pierwszym sezonie stosowania BlueN w wielu uprawnych w całej Polsce śmiało możemy powiedzieć, że jest to produkt bardzo dobry i w praktyce przynosi wymierne korzyści – mówi dr Marek Reich. – To są nasze spostrzeżenia, bo prowadzimy liczne badania i doświadczenia, ale przede wszystkim są to bardzo korzystne oceny spływające do nas od rolników, którzy zastosowali BlueN. Stosowali produkt od tegorocznej wiosny, przy czym znajduje on idealne zastosowanie jesienią w uprawie rzepaku ozimego i zbóż ozimych.

BlueN jest produktem mikrobiologicznym zawierającym bakterie Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T. Bakterie te wiążą wolny azot i przekazują go roślinom w formie amonowej. Produkt można stosować w szerokim spektrum upraw, w roślinach uprawy polowej, w sadach, warzywach, na trwałych użytkach zielonych. Produkt jest bardzo łatwy w aplikacji i można stosować go w mieszaninach z nawozami dolistnymi, biostymulatorami i środkami ochrony roślin. Lista kompatybilnych produktów do łącznego stosowania jest zamieszczona na stronie internetowej www.bluen.info.

Wskazane jest przeprowadzanie zabiegu rano, niezależnie od nasłonecznienia, w temp. 10–25°C, przy otwartych aparatach szparkowych, w czasie intensywnego wzrostu roślin niebędących pod wpływem stresu. Po zastosowaniu produktu w standardowej dawce 333 g/ha i ilości cieczy roboczej 100–250 l/ha w uprawach rolniczych bakterie kolonizują całą roślinę i pozostają w niej do końca wegetacji...

Dr inż. Marek Reich, manager ds. rozwoju nowych produktów w PUH Chemirol

  • Dr inż. Marek Reich, manager ds. rozwoju nowych produktów w PUH Chemirol

Forma amonowa dobrze wpływa na zimotrwałość rzepaku

Rzepak ozimy w czasie wegetacji na każdą tonę plonu końcowego nasion musi pobrać odpowiednią ilość 12 zbilansowanych makro- i mikroelementów w tym ok. 50 kg N. Azot jest jądrem potencjału plonowania, a przy tym niezwykle drogim składnikiem pokarmowym. Rzepak ozimy pobiera azot wg ściśle określonej dynamiki. Jesienią na wykształcenie przyzwoitej biomasy i akceptowalnego pokroju rozety z 8 liśćmi, szyjką grubości 8 mm i korzeniem długości 8 cm pobiera 100 kg N/ha. Ale taki pokrój to plan minimum. Aktualnie zaleca się tak prowadzić rzepak, aby do spoczynku zimowego wykształcił on rozetę z 10–12 liśćmi, szyjkę korzeniową grubości 10–12 mm i korzeń nawet 30 cm. Łan z taką biomasą pobierze jesienią nawet 160 kg N/ha.

W jesiennym nawożeniu rzepaku trzeba uwzględnić glebowe zasoby azotu N-mineralnego z mineralizacji (ok. 40 kg), zasoby wynikające z wartości przedplonu (przyorane resztki po bobowatych w plonie głównym to 30 kg N/ha z zastosowanej ilości azotu w nawozie przedsiewnym wieloskładnikowym NPK i ustalić odpowiednią porcję do zastosowania azotu jesienią np. w formie saletry (30–40 kg N/ha, tj. ok. 100 kg nawozu – to praktyczny standard po przedplonie zbożowym).

Rzepak jesienią musi być dożywiony azotem w odpowiedniej ilości i w odpowiedniej formie. Saletra działa szybko, ale też zawarta w niej forma saletrzana nie sprzyja przygotowaniu się roślin do zimy. Zastosowana zbyt późno prowadzi do wybujałości roślin i pogarsza ich mrozoodporność. To forma amonowa powinna przeważać, bo jest bezpośrednio wbudowywana w białka roślinne.

a jesienną alikację BlueN z biostymulatorami i nawozami dolistnymi lub fungicydami i regulatorami wzrostu jest faza 3–4 liści rzepaku. Oczywiście rośliny  powinny być wtedy suche. Wskazany jest oprysk rano przy otwartych aparatach  szparkowych roślin

  • Na jesienną alikację BlueN z biostymulatorami i nawozami dolistnymi lub fungicydami i regulatorami wzrostu jest faza 3–4 liści rzepaku. Oczywiście rośliny powinny być wtedy suche. Wskazany jest oprysk rano przy otwartych aparatach szparkowych roślin

BlueN skutecznie zastąpi jesienną dawkę saletry

W zaleceniach nawozowych rzepak jesienią powinno nawozić się azotem w zasadzie tylko po słabszych przedplonach. Po zbożach bakterie glebowe zużywają część azotu glebowego na rozkład resztek i w praktyce rzepak wymaga wtedy jesiennego nawożenia azotem w ilości 30–40 kg N/ha. Dokładnie tyle azotu możemy dostarczyć roślinom przez jesienną aplikację BlueN i będzie to azot amonowy (korzystny dla zimotrwałości) bezpośrednio wbudowywany w białko.

Rekomendujemy kompletną technologię zaopatrzenia rzepaku ozimego w azot, dokarmiania i ochrony w jednym zabiegu – mówi dr Marek Reich. – W fazie 4–6 liści rzepaku polecamy aplikację mieszaniny zbiornikowej: BlueN + Kelpak + Dynamic Cresco + Cropvit Bmo + Opti Rzepak. Można też stosować BlueN w zabiegu z fungicydami i regulatorami wzrostu, na co polecamy Mepik 300 SL + Ambrossio 50 SC. BlueN zastosowany jesienią to ekwiwalent co najmniej 100 kg saletry amonowej, przy czym ten azot amonowy niezależnie od azotu z mineralizacji będzie symbiozowany w ilościach wprost proporcjonalnie do wielkości zielonej masy roślin i do końca jesiennej wegetacji.

W konferencji uczestniczył Marcin Korzanowski (z lewej). W podziękowaniu za  zaufanie do produktu BlueN i podzielenie się efektami jego stosowania w rzepaku, pszenicy i kukurydzy, otrzymał z rąk Rafała Opiłowskiego, dyrektora Działu  Biostymulatorów PUH Chemirol, 3-kilogramowe opakowanie produktu do zastosowania jesienią w rzepaku ozim

  • W konferencji uczestniczył Marcin Korzanowski (z lewej). W podziękowaniu za zaufanie do produktu BlueN i podzielenie się efektami jego stosowania w rzepaku, pszenicy i kukurydzy, otrzymał z rąk Rafała Opiłowskiego, dyrektora Działu Biostymulatorów PUH Chemirol, 3-kilogramowe opakowanie produktu do zastosowania jesienią w rzepaku ozimym

fot. Marek Kalinowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 37/2022 na str. 26.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Smród od Sylwii S.

Nasza ulubiona europosłanka Sylwia S., popełniła za publiczne pieniądze publikację. Całą ją przeczytaliśmy i takich banialuków dawno nie widzieliśmy!

czytaj więcej

Kaczyński miał przyznać, że Piątka dla zwierząt była błędem. Ale za nią nie przeprosił

Stało się coś, czego niewielu się spodziewało. Szeregowy poseł, który jednak trzęsie całą polityką w kraju, miał podczas jednej ze swoich objazdówek przyznać, że jego Piątka dla zwierząt była błędem.

czytaj więcej

82-latek zmiażdżony przez siewnik. Rolnik zginął na miejscu

Do tragicznego wypadku doszło na polu we wsi Błenna B (woj. kujawsko-pomorskie). Tam 82-letni rolnik został przygnieciony przez siewnik. Mężczyzna zmarł na miejscu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)