Biostymulator oparty na wanadzie. Poprawia ilość i jakość plonu ziemniaków, buraków, selera i marchwi.
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Biostymulator oparty na wanadzie. Poprawia ilość i jakość plonu ziemniaków, buraków, selera i marchwi.

26.10.2020autor: Marek Kalinowski

Na konferencji INTERMAG w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, odbyła się premierowa prezentacja nowego produktu, który już jesienią br. i w przyszłym roku trafi wyłącznie na polski rynek a w 2022 r. na rynki światowe. To biostymulator Vanadoo zawierający innowacyjną molekułę pierwiastka z tzw. grupy korzystnych, tj. wanadu.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak działa wanad, a konkretnie biostymulator Vanadoo?
  • Jaki jest kolejny poziom w biostymulacji roślin?
  • Dlaczego biostymulator Vanadoo jest wyjątkowy?


Zanim przejdziemy do szczegółów premierowej prezentacji warto dodać, że wanad został odkryty w 1801 r. przez hiszpańskiego naukowca Andreasa Manuela del Rio, a nazwa pierwiastka pochodzi od staronordyckiej bogini piękności Vanadis. Wanad w naturze występuje w ponad 60 minerałach. W glebach jest go niewiele, a najwięcej wanadu (0,05%) jest w rędzinach. Są to jednak utlenione, stabilne i mało mobilne formy wanadu.

Vanadoo pierwszy i jedyny taki biostymulator roślin na świecie

Badania wpływu wanadu na rośliny są prowadzone mniej więcej od 1950 roku. Wiele tych badań pokazuje korzystny wpływ na plony i ich jakość, ale problemem wdrożenia tej wiedzy do praktyki rolniczej było znalezienie nietoksycznej i stabilnej cząsteczki wanadu, która gwarantowałaby skuteczne działanie na rośliny.
 
I udało się. W laboratorium firmy INTERMAG powstała innowacyjna molekuła aVADIUM będąca organicznym i biodostępnym związkiem wanadu znajdującym się w składzie biostymulatora Vanadoo. Warto dodać, że poza Vanadoo nie ma na świecie innego biostymulatora zawierającego wanad. To pierwszy i jedyny tego typu produkt na świecie, dzięki któremu biostymulacja roślin wchodzi na kolejny poziom.

r e k l a m a

Jak działa wanad i biostymulator Vanadoo na rośliny?

Jak działa wanad, a konkretnie biostymulator Vanadoo? Przede wszystkim pobudza w roślinach procesy syntezy cukrów, transportu cukrów i ich gromadzenia w organach spichrzowych roślin. Przez to działanie produkt wpływa pozytywnie na wielkość i jakość plonu organów spichrzowych. Dedykowany jest uprawom takim jak: ziemniak, burak cukrowy, seler korzeniowy czy marchew.
Aplikowany dolistnie Vanadoo intensyfikuje wspomniane procesy produkcji, transportu i magazynowania cukrów, wpływając na poprawę parametrów ilościowych i jakościowych plonu roślin o podziemnych częściach użytkowych. Mocne wsparcie plonowania korzeniowych Pierwsze wersje molekuł wanadu w innowacyjnym biostymulatorze badano w laboratoriach INTERMAG w 2015 r. Potem przez trzy lata produkt przechodził liczne badania biologiczne w firmie i jednostkach zewnętrznych. Dziś Vanadoo wchodzi na rynek i w przyszłym sezonie przetestuje go zapewne wielu producentów roślin korzeniowych. Czego można oczekiwać? W badaniach na Polach Doświadczalnych w Osieku, gdzie Vanadoo aplikowano 3 razy w dawkach po 0,25 l/ha w uprawie selera korzeniowego uzyskano 29% przyrost plonu w porównaniu z kontrolą. W tej samej lokalizacji i przy tej samej dawce produktu w uprawie marchwi i buraka ćwikłowego uzyskano plony o 15% wyższe. Również o 15% wyższe plony korzeni, ale przy 4-krotnej aplikacji (łączna dawka 1 l/ha) uzyskano w buraku cukrowym w doświadczeniach wykonanych w Stacji Oceny Odmian Lisewo.
 
Zwyżki plonowania duże, ale w niektórych badaniach uzyskiwano olbrzymie, spektakularne przyrosty plonów. Np. w doświadczeniach w 2019 r. w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach przy trzykrotnej aplikacji Vanadoo odmiana selera korzeniowego Maxim plonowała o 54% wyżej, a odmiana Denar o 55% wyżej. Należy dodać, że Vanadoo można stosować łącznie z większością agrochemikaliów, a dokładne przebadane informacje na ten temat można uzyskać w firmie.

O najnowszych produktach, sukcesach, wyzwaniach i planach na przyszłość mówili na konferencji INTERMAG w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (od lewej): Piotr Lubaszka – Dyrektor Handlowy, Hubert Kardasz – prezes Zarządu i Anna Konieczny – International Marketing Manage
  • O najnowszych produktach, sukcesach, wyzwaniach i planach na przyszłość mówili na konferencji INTERMAG w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (od lewej): Piotr Lubaszka – Dyrektor Handlowy, Hubert Kardasz – prezes Zarządu i Anna Konieczny – International Marketing Manage

Światowi liderzy pierwiastków korzystnych

W trakcie konferencji prasowej mówiono także o wielu innych produktach INTERMAG i zagadnieniach związanych z prowadzeniem gospodarstw i upraw w nich realizowanych. Dr inż. Anna Konieczny omówiła znaczenie i rolę debiutanta – Vanadoo, ale też innych biostymulatorów w nowoczesnej uprawie roślin. Biostymulatory dzielą się na wiele grup – jedną z nich są właśnie preparaty oparte na pierwiastkach korzystnych: wanadzie, tytanie, krzemie.
 
INTERMAG jest światowym liderem w produkcji i wprowadzaniu na rynek właśnie tej grupy produktowej – biostymulatorów opartych o pierwiastki korzystne w formach dostępnych dla roślin. Vanadoo właśnie wchodzi na rynek. Pierwszym tego typu produktem sprzedawanym od 2000 r. jest Tytanit zawierający tytan (m.in. poprawia zapylanie roślin, wydajność fotosyntezy, pobieranie składników). Drugim na rynku od 2014, jest Optysil zawierający krzem (m.in. poprawia tolerancję na stresy, ogranicza transpirację, wzmacnia system korzeniowy). Czy innowacyjna molekuła aVADIUM korzystnego wanadu jest ostatnią. Nie. Korzystnych pierwiastków jest jeszcze kilka, a w polu zainteresowań firmy INTERMAG jest selen i jod.

INTERMAG stawia na rozwój 

Tworzenie i komercjalizowanie nowych produktów wymaga kadry, wiedzy, pomysłów, laboratoriów i pieniędzy. Inwestycje firmy, najczęściej ze wsparciem środków unijnych ciągle trwają i mówił o tym obecny na konferencji Hubert Kardasz, prezes zarządu INTERMAG. Warto wspomnieć o nowym „spod igły” zakładzie biotechnologicznym firmy. Powstał w Olkuszu, gdzie znajdują się pracownie wyposażone m.in. w: instalację do namnażania mikroorganizmów, zestaw urządzeń do produkcji biopreparatów (w formie sypkiej i płynnej), infrastrukturę techniczną oraz laboratorium kontroli jakości wytwarzanych biopreparatów.
 
W ramach zautomatyzowanej instalacji technologicznej, zostały zainstalowane 3 bioreaktory, komplet zbiorników formulacyjno-magazynowych oraz wirówka procesowa. Ten zakład biotechnologiczny to majstersztyk i taką ocenę dało wielu ważnych gości znających się na technologiach, którzy mieli okazję ten zakład zwiedzić. Co w nim powstaje? Rozpoczęto w nim w br. produkcję płynnych biopreparatów z serii Bactim, a wśród nich jest znany rolnikom Bactim Słoma, zwiększający żyzność gleby i ograniczający potencjał infekcyjny upraw, dzięki rozkładowi resztek pożniwnych i wzrostowi aktywności mikrobiologicznej gleby.


Marek Kalinowski
Zdjęcie: Marek Kalinowski
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Podkiełkowywanie sadzeniaków. Jak się dobrze przygotować do tego procesu?

Rolników wyspecjalizowanych w uprawie ziemniaka na najwcześniejszy zbiór do podkiełkowywania sadzeniaków nie trzeba namawiać i uczyć. Bardzo dobrze wiedzą co i ile daje ten zabieg, jak go zaplanować w czasie i jak wykonać dla konkretnej odmiany.

czytaj więcej

Syngenta na polach Klasy S Kukurydzy zaprezentowała aż 26 odmian

Były pewne trudności, ale firmie Syngenta udało się zorganizować, a rolnikom odwiedzić kilka Pól Klasy S Kukurydza. Jedno z tych spotkań miało miejsce w województwie wielkopolskim w gospodarstwie PRU Rol Car Cykowo u państwa Tamborskich.

czytaj więcej

Maxim Power od Syngenty zyskał nowe właściwości

Maxim Power jest uniwersalną i bezpieczną zaprawą nasienną do stosowania we wszystkich zbożach. Teraz jej zastosowanie zostało rozszerzone o zwalczanie groźnych chorób odnasiennych i odglebowych w uprawie pszenicy twardej. Za skuteczne działanie zaprawy Maxim Power odpowiada połączenie dwóch substancji czynnych: sedaksanu i fludioksonilu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)