BASF i Corteva razem dla większej tolerancji chwastów w uprawach soi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

BASF i Corteva razem dla większej tolerancji chwastów w uprawach soi

17.09.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Corteva Agriscience i BASF Agricultural Solutions nawiązały współpracę, której efektem ma być pierwszy na rynku herbicyd stosowany do upraw sojowych. Nowy środek ma opierać się na technologii PPO i wyróżniać się działaniem na czterech płaszczyznach.

Corteva i BASF razem dla upraw soi

Jeszcze 20 lat temu wydawało się, że kontrolowanie chwastów w uprawach jest możliwe. Jednakże z roku na rok zadanie to staje się coraz trudniejsze, ponieważ chwasty skutecznie uodparniają się na substancje czynne zawarte w środkach ochrony roślin dostępnych na rynku. Ale pojawiło się światełko w tunelu – dwaj giganci BASF oraz Corteva Agriscience nawiązali współpracę, której efektem w 2030 roku ma powstać odmiana soi tolerancyjna na chwasty. Swój udział ma w tym nowoczesna technologia, której efektem będzie licencja krzyżowa i uzupełnienie herbicydów.

Nowa odmiana soi ma się charakteryzować innowacyjnym zestawem cech i długotrwałym sposobem działania. Co więcej, rolnicy mają zyskać możliwość wyboru plazmy zarodkowej oferowanej zarówno przez marki nasion BASF, jak i Corteva, dzięki czemu zyskają połączenie czterech unikalnych trybów działania na bazie produktów z platformy Enlis, co podkreślał Sam Eathington, wiceprezes wykonawczy, dyrektor ds. technologii i cyfryzacji w Corteva Agriscience, na wspólnej konferencji prasowej obu firm.

- Chcemy zaoferować hodowcom nowe możliwości w zakresie zwalczania chwastów – powiedział, Peter Eckes - prezes ds. badań i rozwoju oraz regulacji BASF.

r e k l a m a

Jak będzie wyglądała współpraca BASF i Corteva?

BASF ma udzielić Cortevie dostępu do zastrzeżony przez siebie genu PPO, czyli oksydazy protoporfirynogenowej. Nowa odmiana soi ma zyskać nowy zestaw cech odpornych herbicydy, które oparte są na działaniu środków takich jak:

  • Liberty firmy BASF, który zawiera glufosynat amonu,
  • Corteva Enlist, który zawiera 2,4-D cholinę z technologią Colex-D,
  • różne roztwory herbicydów glifosatu,
  • istniejące i projektowane przez BASF herbicydy hamujące PPO, m.in. Kixor, Tirexor.

Założenia współpracy są takie, że wszystkie marki nasion Corteva oraz BASF będą zawierały ten zestaw czterech cech odpornych na herbicydy.

Dodatkowo, Corteva przewiduje udzielanie licencji niezależnym firmom nasiennym w Ameryce Północnej, dzięki czemu rolnicy zyskają dostęp do wyjątkowej i zastrzeżonej plazmy zarodkowej, nasion soi.

Premiera nowych odmian ma nastąpić już w 2030 roku. Mimo, że technologia rozwija się szybko, to procesy regulacyjne w różnych państwach są długotrwałe. Cały proces trwa ok. 10 lat.

Środek Enlist One opiera się o zawartość choliny 2,4-D, która zapewnia dodatkową elastyczność mieszanki zbiornikowej i zapewnia wyjątkową kontrolę chwastów, zaprojektowaną do lądowania i utrzymania celu. 

Oferta ta jest przygotowana na rynek amerykański. Tam też dostępne i dopuszczone do użytku są produkty Enlist.

 

oprac.nmm

fot. pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

BASF PROCAM Cup 2022: zwycięzcy pojechali na mecz Polska-Holandia

Wspaniała gratka dla zwycięzców turnieju BASF PROCAM Cup 2022! Drużyna GKS Wikielec uczestniczyła w meczu piłki nożnej polskiej reprezentacji przeciwko Holandii w dniu 22 września 2022 roku. Młodzi piłkarze z Iławy przeżyli niezapomniane chwile.

czytaj więcej

Jaka agrotechnika wspomoże odchwaszczanie zbóż ozimych?

Niestety, zboża dominują w strukturze zasiewów w Polsce, a ponadto wiele gospodarstw upraszcza agrotechnikę. To prowadzi do kompensacji zachwaszczenia, a błędy w ochronie stwarzają warunki do nabywania przez chwasty odporności na substancje czynne herbicydów. Problem jest bardzo poważny

czytaj więcej

Powschodowe odchwaszczanie rzepaku - o czym warto pamiętać planując zabiegi?

Wschodzi rzepak, wschodzą też chwasty. Widać wtedy, z jakimi gatunkami niepożądanych roślin będzie problem i dlatego, teoretycznie, zwalczanie chwastów na plantacjach rzepaku ozimego w terminie powschodowym wydaje się łatwiejsze.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)