Agrobank i dawne gatunki i odmiany zbóż ważne dla rolnictwa
Bogactwo gatunkowe roślin uprawnych pozwala tworzyć płodozmiany zabezpieczające rolnika przed utratą plonu w niekorzystnych warunkach klimatycznych, a ludność przez ryzykiem głodu. Przywracanie starych gatunków i odmian roślin uprawnych, w tym zbóż, zwiększa się różnorodność upraw, możliwe jest ograniczenie nawożenia i stosowania środków ochrony roślin.
– Nasze rolnictwo będzie coraz silniejsze myślą naszych naukowców – powiedział sekretarz stanu Lech Kołakowski, podczas otwarcia wystawy Dawnych odmian gatunków i odmian zbóż, którą można obejrzeć w siedzibie MRIRW. Organizatorami wystawy są: Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) w Brwinowie, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowym Instytutem Badawczym (IHAR-PIB) w Radzikowie. Następnie zostanie ona przeniesiona na Wydział Agrobioinżynierii i Nauki o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach, potem na Wydział Rolnictwa i Ekologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Druga satelicka Wystawa dawnych gatunków i odmian zbóż zostanie udostępniona szkołom rolniczym.
Zasoby genetyczne odmian roślin regionalnych i lokalnych zyskują coraz większą wartość gospodarczą w produkcji rolniczej
Wiceminister Kołakowski podkreślał, że zasoby genetyczne dawnych odmian są nie tylko skutecznym narzędziem konkurencji rynkowej, ale są ważnym źródłem dziedzictwa biologicznego, społecznego i kulturowego. Tym bardziej, że dawne odmiany były mniej wymagające, bardziej odporne, a więc zdrowsze. Wiele takich odmian i gatunków jest nadal są chętnie uprawiane na przykład w gospodarstwach ekologicznych.
Jest to o tyle istotne, że zachowanie i wykorzystanie w produkcji rolniczej odgrywa istotną rolę w zapewnieniu w dłuższej perspektywie bezpieczeństwa żywnościowego kraju, jest dobrem narodowym chronionym i nadzorowanym przez państwo. Kolejnym czynnikiem są zmiany cywilizacyjne, w tym choroby, jakie nękają społeczeństwo, np. fala otyłości, pandemia koronawirusa. A także tren powrotu do korzeni i poszukiwania zdrowej żywności.
W jaki sposób stare odmiany mogą służyć rolnikom?
Dawne odmiany powinny pomóc rolnikom w realizacji ich produkcyjnych preferencji, a naukowcom i hodowcom roślin prowadzenie badań, np. poprzez krzyżowanie ich genotypów, które pozwoli na wyhodowanie nowych odmian roślin, które będą efektywniej plonować, będą także odporne na niekorzystne warunki glebowo-klimatyczne, oraz będą wspierać bioróżnorodność.
Podczas wystawy można zapoznać się z odmianami tradycyjnymi i regionalnymi, które dostępne są w Banku Genów IHAR-PIB w Radzikowie, gdzie zdeponowanych jest nasiona 78 tys. odmian, linii hodowlanych i populacji miejscowych. Jest to jeden z największych Banków zasobów genowych w Europie.
Ostatnie dziesięciolecia to dążenie do wzrostu produkcji roślinnej poprzez szerokie stosowanie intensywnych metod agrotechniki, ograniczanie liczby gatunków i odmian roślin uprawnych na dużych areałach czy zawężenie ich puli genowej.
Na czym polega program Agrobank?
Wystawa Dawnych odmian gatunków i odmian zbóż została zorganizowana w ramach projektu Agrobank (który jest jednym z elementów projektu pt. „Stworzenie bioinformatycznego systemu zarządzania narodowymi zasobami genowymi roślin użytkowych oraz rozwój kapitału społecznego i gospodarczego Polski poprzez ochronę i wykorzystanie tych zasobów w procesie świadczenia usług doradztwa rolniczego) i sfinansowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Gospostrateg.
Projekt AGROBANK, którego budżet wynosi 9,8 mln zł, ma zadanie realizować podstawowe cele Wspólnej Polityki Rolnej w ramach Unijnej Strategii na rzecz bioróżnorodności 2030 pod nazwą „Przywracanie przyrody do naszego życia”, a więc oznacza:
- troskę o środowisko,
- zachowanie krajobrazu i bioróżnorodności biologicznej,
- ochronę jakości żywności i zdrowia
Zdrowe i różnorodne ekosystemy są wartością samą w sobie, ale mają także wartość niematerialną (np. poczucie estetyki i spokoju ducha). Tworzą kluczową infrastrukturę dla gospodarki.
Wystawa dawnych gatunków i odmian zbóż
Jakie są cele programu AGROBANK?
Są to m.in.
- zwiększenie możliwości wykorzystania zasobów genetycznych roślin rolniczych poprzez właściwe zarządzanie,
- informacja dotyczącą procedur gromadzenia, przechowywania, waloryzacją wiedzy na ich temat
- kompleksowe opracowywania danych i udostępnianie ich z wykorzystaniem systemu bioinformatycznego,
- świadczenie usług doradztwa rolniczego na rzecz rozwoju rolnictwa zrównoważonego.
Wybór starych odmian zbóż
Odmiany regionalne i tradycyjne będą dostępne w aplikacji informatycznej „wybór odmiany” obok współczesnych odmian, rekomendowanych z listy zarejestrowanych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) w Słupi Wielkiej. Dawne odmiany są szczególnie preferowane na mniejszych powierzchniowo gospodarstwach rolnych lub gospodarstwach ekologicznych.
Gatunki i odmiany prezentowane podczas Wystawy to:
- Pszenica zwyczajna „Zebra”
- Pszenica zwyczajna „Opolska”
- Pszenica zwyczajna „Red Ceres”
- Pszenica zwyczajna „Czerwona Stieglera”
- Pszenica zwyczajna „Jutrzenka”
- Pszenica zwyczajna „Łagwa”
- Pszenica zwyczajna „Henika”
- Pszenica zwyczajna „Puławska Twarda”
- Pszenica płaskurka „Wernal”
- Pszenica orkisz „Wirtas”
- Pszenica płaskurka „2-951”
- Pszenica twarda „Barba de Lobo”
- Pszenica twarda „Hela”
- Pszenica płaskurka PL 24063
- Pszenica płaskurka „Bazylei”
- Pszenica płaskurka „Dickson”
- Pszenica płaskurka „Kahler Emmer”
- Pszenica płaskurka „May Emmer”
- Pszenica płaskurka „Vernol”
- Pszenica płaskurka „White Spring”
- Pszenica samopsza PL 22861
- Pszenica samopsza „Assirijsky Tondar”
- Pszenica twarda „Arnautka”
- Pszenica zwyczajna „Alfa”
- Pszenica zwyczajna „Nagradowicka Niska”
- Pszenica zwyczajna „Omega”
- Pszenica zwyczajna „Ordynatka”
- Pszenica zwyczajna „Ostka Chłopicka”
- Pszenica zwyczajna „Ostka Glazewska”
- Pszenica zwyczajna „Ostka Pokucka”
- Pszenica zwyczajna „Ostka Swieburczyńska”
- Pszenica zwyczajna „Suska Jera”
- Jęczmień zwyczajny „Orlik”
- Jęczmień zwyczajny „Rajski”
- Jęczmień zwyczajny „Ella”
- Jęczmień zwyczajny „Korona Laschkego”
- Jęczmień zwyczajny „Polonia Staropolska”
- Jęczmień zwyczajny „Przeworski”
- Jęczmień zwyczajny „Czarny Perciwala”
- Jęczmień zwyczajny „Dłużewski”
- Jęczmień zwyczajny „E 0359”
- Jęczmień zwyczajny „Jarzec”
- Jęczmień zwyczajny „Kutnowski”
- Jęczmień zwyczajny „Markowicki”
- Jęczmień zwyczajny „Mazowiecki”
- Jęczmień zwyczajny „Orkisz”
- Jęczmień zwyczajny „Polonez”
- Jęczmień zwyczajny „Putza”
- Owies zwyczajny „Przebój II”
- Owies zwyczajny „Puławski Średniorychły”
- Owies zwyczajny „Tatrzański”
- Owies zwyczajny „Więcławicki Jubileuszowy”
Oprac. nmm
Fot. mrirw
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy