Jakie rolnicy mają sposoby na zwalczanie szarka komośnika w burakach cukrowych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie rolnicy mają sposoby na zwalczanie szarka komośnika w burakach cukrowych?

23.04.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

W ostatnich dwóch sezonach szarek komośnik mocno dał się we znaki plantatorom buraka cukrowego we wschodniej Polsce. W 2018 r. chrząszcz ten zniszczył kilka tysięcy hektarów upraw.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są warunki sprzyjające szarakowi komośnikowi?
  • Jak rozwija się szarak komośnik?
  • Jak zwalczać szaraka komośnika?
W 2019 r. przemieszczał się w kierunku zachodnim, pojawiając się po raz pierwszy na uprawach buraków w kolejnych gospodarstwach. Zapytaliśmy plantatorów buraka cukrowego z województwa lubelskiego o doświadczenia, jakie mieli z tym szkodnikiem.

Codzienna lustracja plantacji do obowiązek

Marcin Baj, Leopoldów, pow. hrubieszowski. W bieżącym roku przeznaczył pod buraki 41 ha.

r e k l a m a
Szarek komośnik żerował na plantacjach buraków Marcina Baja w obydwu ostatnich sezonach.2018 rok był dla plantatorów bardzo trudny. Te naloty można było spokojnie porównać do szarańczy – mówi rolnik.

Na uprawianej przez niego bez mała 30-hektarowej działce nalot szarka nastąpił z jednej strony. Chrząszcz zniszczył ok. 1,5 ha buraków w fazie liścienia.Posiałem buraki pierwszy w okolicy, więc szkodnik skupił się na mojej plantacji. Wahałem się czy przesiewać, ostatecznie zrezygnowałem, ponieważ wyjedzone fragmenty przeplatały się z niezaatakowanymi – wyjaśnia.

Nasz rozmówca podkreśla, że w 2018 r. bardzo brakowało rzetelnych informacji na temat tego szkodnika. Nikt nie wiedział, jak sobie z tym problemem radzić. Nie było żadnych aktualnych publikacji. Ja odnalazłem jakąś sprzed kilkudziesięciu lat! Z kolei mój znajomy, mający dobre kontakty wśród rolników na Węgrzech, którzy temat rozpracowali wcześniej, sporo się od nich dowiedział. Informacje stamtąd były bardzo pomocne – mówi pan Marcin.

 – W 2019 r. byłem już mądrzejszy i po siewie wykonałem zabieg zabezpieczający na całym polu buraków – kontynuuje. – Potem w przypadku nalotu czy sprzyjającej szarkowi pogody wykonywałem jeden objazd opryskiwaczem wokół plantacji. Miałem straty, ale znacznie mniejsze niż rok wcześniej. Sąsiadowi przez miedzę się nie udało. Wystarczyło, że spóźnił się z zabiegiem o jeden dzień. Wykonał go dzień później niż ja. I on już buraków w ubiegłym sezonie nie miał – mówi Marcin Baj.

Plantator podkreśla, że codzienna lustracja pola w przypadku plantatorów buraka cukrowego na terenach zagrożonych nalotami szarka to obowiązek. – Kolejna sprawa, to powtarzane zabiegi dookoła pola. Skuteczny jest najzwyklejszy perytroid w połączeniu z bardzo dobrym adiuwantem, pozwalającym skutecznie pokryć opryskiwaną powierzchnię. Oprysk należy wykonywać w dzień, gdy szkodnik jest aktywny i żeruje.

Pan Marcin zaznacza, że należy zwracać uwagę na temperaturę powierza. – Im jest cieplej, tym szkodnik jest bardziej aktywny. Przy stosunkowo niskiej temperaturze jest niemrawy, przemieszcza się na powierzchni gruntu. Gdy robi się cieplej, jego aktywność rośnie, zaczynają się naloty.

Rolnik stosuje też pułapki feromonowe, ale, jak tłumaczy, nie w celu zwalczania szkodnika, tylko uzyskania informacji o jego obecności oraz skali tej obecności.

Obszar moich plantacji buraka jest zbyt duży, aby ustawianie pułapek w celu zwalczania szkodnika miało sens – wyjaśnia. I dodaje, że zastanawia się też nad uprawą międzyrzędzi. – Szarek nie lubi ziemi suchej, z grudami, potrzebuje wilgoci.

Marcin Baj
  • Marcin Baj

W ubiegłych dwóch sezonach w woj. lubelskim szarka komośnika można było zbierać na planacjach buraka cukrowego garściami. Jak informował Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu, szkodnik pojawił się w ub.r.  także w woj. wielkopolskim
  • W ubiegłych dwóch sezonach w woj. lubelskim szarka komośnika można było zbierać na planacjach buraka cukrowego garściami. Jak informował Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu, szkodnik pojawił się w ub.r. także w woj. wielkopolskim

Szuka wilgoci i kryje się w miedzach

Przemysław Wójcik, Nowiny, pow. lubelski. W obecnym sezonie planuje posiać 10 ha buraka cukrowego.

 – Dwa lata temu, gdy o szarku zrobiło się głośno, do nas jeszcze nie dotarł. Ale w ub. roku już się pojawił – mówi pan Przemysław. Rolnik informuje, że szarek na plantacji w Nowinach pod Lublinem uaktywnił się w kwietniu ubiegłego roku w fazie liścieni. – Po bardzo lekkiej zimie w kwietniu było wilgotno i ciepło. Nocami temperatura sięgała 8 stopni C, w dzień 16.

 – W ciągu dnia go nie obserwowaliśmy, ale gdy przeprowadzaliśmy lustrację pola nocą, widać było jego aktywność. Na jednym ze stanowisk straty wyniosły ok. 60% w stosunku do zakładanego plonu. Ale byli i tacy, którzy musieli przesiewać – mówi Przemysław Wójcik. – Szczególnie nieciekawie to wyglądało w okolicach Zawichostu. Tam mnóstwo ludzi przesiewało. Dodajmy, że Zawichost to miejscowość położona już po zachodniej stronie Wisły.

Z ubiegłorocznych obserwacji poczynionych przez mieszkańca Nowin wynika, że szarek komośnik może szukać schronienia w miedzach, a także na stanowiskach sąsiadujących z burakami cukrowymi, skąd przechodzi na żer. – Ma tam wilgoć, której może mu brakować na stanowiskach z burakami. Szarek potrzebuje wilgoci do rozmnażania – stwierdza. – Trzeba być czujnym, pomóc może oprysk miedz.

Pan Przemysław mówi, że czuł się z problemem zostawiony przez cukrownię sam sobie. – Nie ma zapraw, brakuje środków i informacji. Trzeba było samemu eksperymentować. Takie podejście może skutkować tym, że ludzie zaczną rezygnować z uprawy buraka – ocenia.

Jaka w związku z tym jest jego strategia na obecny sezon? Cyperkill Max 500 EC (cypermetryna, związek z grupy pyretroidow) podawany razem z herbicydem, tak aby ten insektycyd był cały czas w glebie. W pierwszym zabiegu w dawce 0,1 l/ha, potem 0,2 l/ha. Oczywiście o ile ten produkt będzie czasowo zarejestrowany, tak jak w ub.r. – mówi rolnik. – Rozważam również zastosowanie pułapek feromonowych.

Przemysław Wójcik
  • Przemysław Wójcik

Zwalczanie szarka komośnika

Wojciech Kawalec, Dyniska, pow. tomaszowski. W 2020 roku posieje 45 ha buraka cukrowego.Szarek komośnik wystąpił na plantacji w Dyniskach po raz pierwszy dwa lata temu. 

W tamtym sezonie buraki miałem posiane na ok. 40 ha. Pojawił się w jednym rogu pola i zaatakował jakieś 0,5 ha – mówi pan Wojciech. – Choć straty wyglądały na bardzo poważne, zdecydowałem, że nie będę przesiewał. Uznałem, że poczekam i zobaczę, co się wydarzy. I jakieś 80% tych zaatakowanych roślin odbiło i ostatecznie sobie poradziło. Po miesiącu cieszyłem się, że jednak nie przesiewałem.

Wojciech Kawalec mówi, że w 2018 r. próbował zwalczać szkodnika insektycydami, jednak były one mało skuteczne. Zapamiętał, że o ile na jego polu straty spowodowane obecnością szarka nie były duże, to w pobliskim Budyninie, nasilenie nalotów tego szkodnika i spowodowane nimi straty było bardzo duże. Rolnicy stamtąd mówili mi, że najbardziej skuteczne w ich przypadku okazały się wówczas wabiące pułapki feromonowe. Do jednej łapało się po kilkaset sztuk szkodnika w ciągu doby – mówi pan Wojciech.

W 2019 roku w gospodarstwie Wojciecha Kawalca było pod względem występowania szarka komośnika lepiej niż przed rokiem. Na plantacji buraka cukrowego można było zaobserwować tylko pojedyncze sztuki tego szkodnika, w ilości zdecydowanie nieprzekraczającej progu ekonomicznej szkodliwości.

Rzecz jasna nie ma żadnej gwarancji, że podobnie będzie w tym roku. Dlatego zamierzam zaopatrzyć się w pułapki feromonowe na szarka komośnika i rozmieścić je na brzegach pola. Mam nadzieję, że przyniesie to spodziewany efekt – stwierdza rolnik.

Wojciech Kawalec
  • Wojciech Kawalec

Tak wygląda norka szarka komośnika
  • Tak wygląda norka szarka komośnika


Krzysztof Janisławski
Zdjęcia: Krzysztof Janisławski

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Burak preferuje dokarmianie dolistne

Mariusz Rutkowski wspomina, że buraki cukrowe były w gospodarstwie zawsze. Uprawa trudna i wymagająca, zarówno pod względem warunków glebowych i klimatycznych, jak i zabiegów agrotechnicznych. Żuławy Wiślane, ziemie ciężkie, trudne w uprawie, ale dające dobre plony.

czytaj więcej

Dobra kondycja ozimin, ale i szkodników

Coraz lepsza aura za oknem zwiastuje rychłe nadejście astronomicznej wiosny. Razem z Agroliderem Markiem Kuszakiem i ekspertem Syngenta Jarosławem Rawskim, postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda kondycja zboża, jęczmienia i rzepaku po najcieplejszej zimie w historii dotychczasowych pomiarów.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)