- Kiedy lepiej zwalczać chwasty w użytkach zielonych mechanicznie?
- Jakie herbicydy są zalecane do zwalczania chwastów dwuliściennych na użytkach zielonych?
Zawsze w nowych użytkach zielonych problemem mogą być chwasty i choć generalnie użycie herbicydów jest ostatecznością, to czasami ich użycie jest uzasadnione. Od wielu lat oferta herbicydów do odchwaszczania użytków zielonych jest skromna. W tej grupie jest kilka produktów na bazie glifosatu służących do niszczenia starej darni oraz chwastów i zakładania użytków na nowo oraz trzy herbicydy do odchwaszczania użytków zielonych.
Chwasty są główną przyczyną degradacji
Chemiczne zwalczanie chwastów w runi łąk i pastwisk powinno być traktowane jako uzupełnienie zabiegów uprawowych i jedynie ograniczać się do tępienia chwastów uporczywych. Herbicydy na użytkach zielonych należy stosować tylko wtedy, kiedy nie ma innej metody pozbycia się chwastów. Łatwiej dają się odchwaszczać użytki tylko z trawami pastewnymi niż te zawierające w poroście wartościowe koniczyny. Odchwaszczanie chemiczne jest często zabiegiem poprzedzającym renowację użytków przez ich podsiew bezpośredni.
Chwasty są zresztą jedną z głównych przyczyn degradacji i skrócenia okresu użytkowania porostu. Dlatego warto zapobiegać kompensacji chwastów stanowiących w zebranej paszy balast i w pierwszej kolejności robić to metodami agrotechnicznymi. Dobre efekty daje częstsze koszenie, wykaszanie niedojadów i pozbywanie się na bieżąco (przez wycinanie) kęp sitów czy śmiałka darniowego. Jeżeli nie ma już innego wyjścia, możemy sięgnąć po herbicydy.
Na podstawie aktualnych zaleceń do zwalczania chwastów dwuliściennych na użytkach zielonych można zastosować herbicydy:
- Fernando Forte 300 EC,
- Starane 250 EC,
- Starane 333 EC.
- Sity to jedne z najbardziej uciążliwych chwastów na użytkach zielonych i przy niewielkiej ilości kęp można je po prostu wycinać i usuwać. Jeszcze niedawno jedynym herbicydem do ich zwalczania był Chwastox Extra 300 SL (taki był zapis w starej etykiecie).
Fernando Forte 300 EC- stosuj w okresie wzrostu traw
To herbicyd do stosowania w okresie intensywnego wzrostu traw i chwastów, najlepiej wiosną w początkowym okresie ich wegetacji. Maksymalna dawka jednorazowego stosowania to 2 l/ha, zalecana dawka to od 1 do 2 l/ha. Jeśli ruń została skoszona lub wypasana zwierzętami, należy odczekać 2 – 3 tygodnie do czasu jej odrośnięcia, nie później jednak, niż do osiągnięcia przez trawy wysokości 25 cm. Chwasty wrażliwe na Fernando Forte 300 EC: babka lancetowata (do 8 liści), gwiazdnica pospolita, krwawnik pospolity, mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, szczaw zwyczajny; chwasty średnio wrażliwe: ostrożeń polny; chwasty średnio odporne: jaskier rozłogowy.
Nie należy bronować i wałować runi do 10. dni przed oraz 7 dni po zabiegu. Nie można kosić runi przez okres 4. tygodni po zabiegu, dla zapewnienia maksymalnego efektu chwastobójczego. Opryskiwać tym środkiem można tylko te użytki zielone, na których rośliny bobowate (motylkowe) nie stanowią zamierzonego składnika runi. Ewentualny wysiew traw, roślin motylkowych oraz mieszanek traw z roślinami motylkowymi, wykonać po 6. tygodniach od zabiegu. Środka nie stosować na użytkach zielonych w roku, w którym zostały wysiane lub założone. W trakcie zabiegu oraz do 5. dni po zabiegu minimalna temperatura dobowa nie powinna być niższa niż 8 st. C.
Na tym samym polu nie można stosować tego ani innego herbicydu zawierającego trichlopyr w dawce łącznej w ciągu roku przekraczającej 480 g substancji czynnej na hektar. Na łąki i pastwiska zwierzęta gospodarskie, a szczególnie bydło mleczne, należy wpuszczać po 7. dniach od wykonania zabiegu. W przypadku użytków zielonych potraktowanych środkiem, na których występują chwasty uciążliwe (np. szczawie), zwierzęta gospodarskie należy wypasać dopiero po całkowitym zniszczeniu tych chwastów.
Starane 250 EC stosuj po ruszeniu wegetacji
Zalecany do stosowania na użytkach zielonych wiosną po ruszeniu wegetacji lub wczesną jesienią od pierwszego roku plonowania użytku zielonego, jednak nie później niż do połowy września, gdy chwasty osiągną wysokość 8–10 cm i wytworzą co najmniej 3–4 liście. Maksymalna dawka do jednorazowego stosowania to 0,8 l/ha przy maksymalnie jednym zabiegu w sezonie wegetacyjnym.
Chwasty wrażliwe na Starane 250 EC: gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, maruna bezwonna, przetacznik polny, przytulia czepna, rumian polny, szarłat szorstki, tobołki polne; chwasty średnio wrażliwe: fiołek polny, jasnota purpurowa, komosa biała, pokrzywa zwyczajna, samosiewy rzepaku i stulicha psia; chwasty średnio odporne: mak polny, mniszek pospolity, przetacznik bluszczykowy, szczaw zwyczajny; chwasty odporne: ostrożeń polny.
Na teren potraktowany środkiem nie można wpuszczać zwierząt gospodarskich, a szczególnie bydła mlecznego, wcześniej niż po upływie 7. dni od zabiegu. W trakcie zabiegu oraz do 5. dni po zabiegu minimalna temperatura dobowa nie powinna być niższa niż 8 st. C.
Starane 333 EC zalecany od marca do czerwca
Od Starane 250 EC różni się koncentracją substancji czynnej (fluroksypyru), a także podaną w etykiecie listą chwastów wrażliwych. Jego maksymalną zalecaną dawką do jednorazowego stosowania jest 0,54 l/ha. W etykiecie zalecany jest oprysk w okresie od marca do czerwca, od fazy 3 liści do fazy drugiego kolanka.
Chwasty wrażliwe na Starane 333 EC: bieluń dziędzierzawa, gwiazdnica pospolita, koniczyna biała, niezapominajka polna, przytulia czepna, poziewnik szorstki, rdest powojowy, rdest ptasi, szczawie. Chwasty średnio wrażliwe: gorczyca polna, powój polny, rdest ziemnowodny, rogownica skupiona, samosiewy ziemniaka, zwrotnica zwierciadło Wenery. Chwasty odporne: przetacznik perski, dymnica pospolita, rumianek pospolity, starzec zwyczajny, psianka czarna.
Tak jak w przypadku poprzedniego Starane, należy przestrzegać okresu prewencji (przez 7 dni od zabiegu nie mogą wchodzić zwierzęta) i karencji dla pasz (karmić zielonką lub wypasać można po 7. dniach od zabiegu)
Marek Kalinowski
Zdjęcie: Marek Kalinowski
Zdjęcie główne: Pixabay