Żniwa na finiszu – niski poziom białka, niskie ceny skupu. Co o żniwach mówią rolnicy z Opolszczyzny?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwa na finiszu – niski poziom białka, niskie ceny skupu. Co o żniwach mówią rolnicy z Opolszczyzny?

18.08.2023autor: Maryia Khamiuk

Na Opolszczyźnie żniwa w pełni. Upalna pogoda po okresie deszczowym sprawiła, że dopiero w połowie sierpnia na polach zaroiło się od kombajnów. Większość rolników zbiera ziarno do własnych magazynów, a dopiero potem będą się zastanawiać, czy sprzedawać, czy dłużej poczekać. Plony są bardzo dobre, ale jakość – słaba. Od początku żniw w pszenicy był słaby poziom białka. Po ostatnich deszczach zaczęły spadać inne parametry, a w niektórych rejonach ziarno zaczęło porastać.

Przez tegoroczną pogodę żniwa się przeciągnęły, rolnicy o tej porze zwykle byli już po zakończonych zbiorach. Jednak aktualnie rolnicy mają dobre okno pogodowe na kontynuowanie prac. Niestety parametry zbieranego zboża uległy pogorszeniu.

- Jak były opady deszczu, cały tydzień staliśmy, bo nie dało rady wjechać – powiedział Tomasz Grzesik, rolnik z Mochowa.

Przed opadami deszczu pszenica miała dobre parametry, takie jak białko i gęstość. Chociaż wilgotność wynosiła na tamten czas około 15-16%. Teraz jednak gęstość zbieranego ziarna uległa zmniejszeniu, a poziom białka spadł do około 12%.

Tomasz zaznacza także, że bieżące ceny za ziarno wyraźnie odbiegają od tych, które można by uzyskać przy lepszych parametrach. Obecnie cena spadła do poziomu 700-730 zł/t netto, podczas gdy przy optymalnych parametrach można by było osiągnąć nawet 860 zł/tonę.

Ja zaznacza rolnik z Mochowa, aktualnie większość plonów zostaje magazynowana, z niewielką częścią przeznaczoną na sprzedaż.

- Jak na razie magazynujemy, jakieś małe ilości ile się da odwozimy na sprzedaż, ale raczej magazynujemy. Zobaczymy, co będzie dalej – dodał Tomasz Grzesik.
r e k l a m a

Niektórzy rolnicy żniwa już zakończyli

- Ja żniwa mam już zakończone, podobnie jak spora ilość prywatnych rolników, lub zostało im jeszcze niewiele do zebrania – powiedział Gerard Strzoda, rolnik z Solca.

Mimo tego, że zakończenie żniw jest już tylko kwestią czasu, to co budzi niepokój to jakość zebranego ziarna.

- Po tych deszczach jeszcze nie sprawdzałem parametrów, ale sytuacja z białkiem może być jeszcze gorsza – dodał Gerard Strzoda.

Obecnie cały zebrany plon kierowany jest na magazyny. Jak wynika z rozmów z rolnikiem z Solca, jeden rolnik sprzedał około 200 ton zboża do Niemiec, ale już teraz przewiduje on trudności z utrzymaniem obecnej ceny.

- Najpierw trzeba zebrać, później będziemy myśleć, czy sprzedawać, czy nie, czy to dobra cena, czy nie – powiedział Strzoda.

Sytuacja na rynku paszowym

Prezes RSP Krobusz Wojciech Kaleciński jest zaniepokojony przedłużającymi się żniwami. Podkreśla, że mamy już połowę sierpnia i zamiast kończyć żniwa, one nadal są w toku. Nie jest to dobra perspektywa i wpływa to na zahamowanie przygotowań do siewu. Kaleciński dodaje, że mimo początkowej przerwy w zbiorach i niezbyt obiecujących parametrów na początku, jakimś pocieszeniem była przynajmniej akceptowalna zawartość białka. Niestety, po kilku dniach intensywnych deszczów, zawartość białka znacząco spadła. W związku z tym praktycznie wszystkie parametry uległy pogorszeniu. Zawartość białka to ważny parametr, który wpływa na jakość pasz. Prezes RSP zaznacza jednak, że kiedyś można było liczyć na sprzedaż nawet w przypadku niskiej jakości, ale obecnie sytuacja rynkowa sprawia, że taka opcja nie jest już tak pewna.

- Obecnie sytuacja jest bardziej skomplikowana i wygląda na to, że sami będziemy musieli zajmować się przygotowywaniem pasz – podsumował Wojciech Kaleciński.

Dobre plony na żniwa 2023

Zdzisław Kara, rolnik z Mochowa, informuje, że do ukończenia żniw pozostało tylko 2-3 godziny pracy nad 2,5 hektarami pszenicy. Plony w bieżącym roku cieszą rolnika, pszenica osiągnęła około 8-9 ton. Choć plony są udane, to cena za ziarno w tym roku jest niestety jest jaka jest i trzeba się z nią pogodzić.

- Rzepaku nie miałem, ale z tego, co wiem od kolegów, to rzepaki są w granicach 4-5 ton, może nawet troszeczkę więcej. Także plony są super, tylko cena w tym roku jest taka, jaka jest, i musimy się z tym, niestety, pogodzić – powiedział rolnik z Mochowa.

Jeżeli chodzi o sprzedaż Zdzisław rozważa podjęcie decyzji na czas około październik, listopad.

W gospodarstwie Gerarda Grohlich żniwa są już w zasadzie zakończone, a zebrane ziarno jest już w magazynie. Obecnie zajmuje się prasowaniem słomy, co planuje ukończyć w ciągu dwóch dni. Niedawno w okolicy miało miejsce kilka dni intensywnych opadów deszczu, podczas których spadło około 70 litrów wody. To wyraźnie spowolniło prace, jednak obecnie pogoda się poprawiła, i Grohlich zakłada, że do końca tygodnia wszystkie pracy żniwne w regionie będą zakończone.

Jeżeli chodzi o jakość ziarna, również jest bardzo słaba. Intensywne opady deszczu przez 3-4 dni skutkowały wypłukaniem praktycznie całego zboża.

- Gdzieś tam słychać, że białko jest na poziomie 8,5%. Powinno to być gdzieś około 11,5-12%, żeby było dobrze. Mnie jeszcze się udało przed tymi deszczami ziarno zebrać, wilgotność nie była wtedy jeszcze najlepsza – pszenica miała gdzieś 14,5-15% – powiedział Gerard Grohlich dodając, że pomimo nieidealnego poziomu wilgotności pszenica była już wystarczająco dojrzała, by przetrwać te warunki.

Tekst: MKH/mdr
Film i montaż: dr Mariusz Drożdż
autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Nocne prace polowe: czy rolnik może pracować w polu po 22.00?

Sąsiedzi naszego Czytelnika zarzucają mu zakłócanie ciszy nocnej, bo ten pracuje w polu po 22.00. Czy rolnik nie może pracować w polu nocą ze względu na hałas? Co ze żniwami i wąskim oknem pogodowym? Odpowiada nasz specjalista, prawnik.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Żniwa 2023 - pod znakiem zboża kiepskiej jakości. Jak to wpłynie na dostępność materiału siewnego?

Tegoroczne żniwa niestety nie przebiegały sprawnie. Padające deszcze przeganiały kombajny z pól. Gorsze jest jednak to, że zboże poważnie straciło na jakości. Ucierpiał także rzepak czy strączkowe.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Żniwa rolnikom z Podlasia opóźnił deszcz … i komisje suszowe

  Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego ocenia te żniwa jako bardzo trudne. Plony mogą być niższe nawet o 40%... a żniw nie opóźnił jedynie deszcz... 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)