Żniwa rolnikom z Podlasia opóźnił deszcz … i komisje suszowe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwa rolnikom z Podlasia opóźnił deszcz … i komisje suszowe

17.08.2023autor: Dorota Kolasińska

  Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego ocenia te żniwa jako bardzo trudne. Plony mogą być niższe nawet o 40%... a żniw nie opóźnił jedynie deszcz... 

- W tym roku żniwa były bardzo trudne, ponieważ były rwane. Gdy tylko rolnicy wyjechali kombajnami w pole, zaczynał padać deszcz i musieli wracać. Część pól jest już co prawda skoszonych, część niestety musi jeszcze poczekać. W lipcu można jeszcze było zgłaszać uprawy we wnioskach do gmin o szacowanie strat suszowych. Komisje suszowe zaczęły prowadzić lustrację na polach i z tego powodu też żniwa się przedłużyły – tłumaczy Alina Maciąg, główny specjalista w PODR w Szepietowie.

Specjalistka podkreśla, że na terenie województwa pracuje ponad 80 komisji, a w każdej z nich jest jeden doradca z ODR. Zaznacza, że w związku z tym, że uprawa musi być na polu w dniu lustracji, to już w lipcu rolnikom się to bardzo nie podobało, bo zaczęły się już wtedy małe żniwa jęczmienia. Przez co w wielu miejscach żniwa musiały się przesunąć w czasie.

Suszowe 2023: Prosta instrukcja wypełnienia wniosku! [PORADNIK Księgowej Rolnika]

r e k l a m a

Jakie plony zbóż i rzepaku na Podlasiu?

Alina Maciąg podkreśla, że susza pod względem plonów jest szczególnie widoczna w oziminach.

- Plon jest dużo niższy, ziarno jest gorszej jakości, parametry niekoniecznie spełnione, a rolnicy są niezadowoleni. Polny mogą być niższe nawet o 40% niż w ubiegłym roku, ale wszystko zależy od pola. Podobnie jest na polach kukurydzy, że na jednym polu u rolnika zdarzają się pasy, gdzie jest piękna kukurydza, a tuż obok bardzo słaba. Jest bardzo duża zmienność glebowa. W tym czasie, kiedy kukurydza w naszym województwie miała rosnąć, niestety wody z kolei brakowało – dodała specjalistka z PODR w Szepietowie. Podkreśla, że najgorsza sytuacja obecnie jest w tych częściach woj. podlaskiego gdzie przeważają gleby lekkie m.in. powiat kolneński, łomżyński, część mońkowskiego, augustowskiego.

- W każdym powiecie znajdzie się taki nieciekawy fragment niestety. Rzepaki wyglądały bardzo dobrze, ale spadł deszcz i niestety łuszczyny zaczęły się otwierać i dużo nasion się osypało. Plonowanie jest niższe niż w zeszłym roku, od 2,5 tony/ha i tylko niektóre plantacje mogły pochwalić się 4 tonami z ha – podaje Alina Maciąg.

Rolnicy niezadowoleni z plonów, cen i jakości ziarna

- Rolnicy zaznaczają, że ceny są niezadowalające. Te gospodarstwa, które nie mają powierzchni do magazynowania, to starają się od razu sprzedać. Jednak zdarza się tak, że rolnicy byli umówieni z młynem na odbiór, ale po przywiezieniu materiału, pracownicy młyna mówią, że nie odbiorą surowca. Więc rolnicy jadą z ziarnem do skupu, a tam z kolei po badaniu wychodzi, że nie są spełnione parametry i od razu cena idzie w dół. Rolnicy, którzy mają możliwość przetrzymania zboża czy rzepaku, trzymają, bo ceny naprawdę są niskie – dodaje specjalistka z PODR w Szepietowie.

Jak zaznaczyła Alina Maciąg pierwszym problemem były trudności w dojrzewaniu zboża, ziarno jest drobne, ale dodatkowo problemem w woj. podlaskim było również wyleganie i porastanie i brak możliwości zbioru, w niektórych częściach województwa. Dodaje, że z każdym tygodniem jakość zboża jest coraz gorsza.

- Jeżeli rolnicy mają zwierzęta, to metodą na wilgotne ziarno jest zakiszanie zboża, jeżeli nie ma możliwości skarmienia tego jako pasze, to trzeba jak najszybciej sprzedać, bo dosuszanie jest teraz bardzo kosztowne. Tym bardziej sytuacja jest ciężka biorąc pod uwagę wysokie koszty produkcji tych zbóż czy rzepaku. Rolnicy są bardzo zniesmaczeni tegorocznymi żniwami – podkreśla ekspert z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Sprawdź aktualne ceny zbóż i ceny rzepaku!

dkol

fot. archiwum TAP

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Straty suszowe 2023 – jak komisje oszacowały straty suszowe w wybranych powiatach?

W tym roku pogoda nie była przychylna dla rolników. Najpierw susza, a następnie ulewy, które uniemożliwiały wjazd na pole i wykonanie żniw w terminie, co przełożyło się na jakość zebranego plonu. Przedstawiamy dane dotyczące szacowania strat suszowych przez Komisje w wybranych powiatach.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Żniwa 2023 – zebrano już ponad 70% areału. Gdzie rolnicy zbierają jeszcze zboże?

W ostatnim czasie widzimy znaczne przyspieszenie tempa żniw. Najbardziej zaawansowane są na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Rolnicy w obawie przed dalszym spadkiem jakości zbóż starają się zbierać je jak najszybciej.

czytaj więcej

Żniwa na finiszu – niski poziom białka, niskie ceny skupu. Co o żniwach mówią rolnicy z Opolszczyzny?

Na Opolszczyźnie żniwa w pełni. Upalna pogoda po okresie deszczowym sprawiła, że dopiero w połowie sierpnia na polach zaroiło się od kombajnów. Większość rolników zbiera ziarno do własnych magazynów, a dopiero potem będą się zastanawiać, czy sprzedawać, czy dłużej poczekać. Plony są bardzo dobre, ale jakość – słaba. Od początku żniw w pszenicy był słaby poziom białka. Po ostatnich deszczach zaczęły spadać inne parametry, a w niektórych rejonach ziarno zaczęło porastać.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)