W jaki sposób otrzymać tonę białka soi z hektara?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W jaki sposób otrzymać tonę białka soi z hektara?

06.01.2023autor: Marek Kalinowski

Wracamy dziś do ciekawej dyskusji panelowej na temat soi, która miała miejsce w ub.r. w Elgiszewie k. Torunia. Panel zorganizowany przez Stowarzyszenie Polska Soja z udziałem wybitnych ekspertów.

Zakładając, że soja na polach produkcyjnych plonuje w Polsce średnio na poziomie 30 dt/ha, to po przetworzeniu uzyskuje się 1000 kg białka ogólnego. Po postępie hodowlanym można oczekiwać, że w przyszłości może to być więcej. Ile?

r e k l a m a

Przyszłość soi w Polsce to odmiany high pro. Czyli jakie?

Odmiany z Krajowego rejestru wydają nasiona o zawartości białka na poziomie 32 – 34%. Jednak w naszych warunkach klimatycznych zaczynają się pojawiać odmiany wysokobiałkowe, tzw. high pro. Jest to z pewnością oczekiwana informacja dla przemysłu paszowego. Pierwsza z takich odmian jest już zarejestrowana w naszym kraju, z zawartością białka 41,5% i co ważne, powtarzalną w latach – powiedział prof. Henryk Bujak, COBORU.

Paneliści zastanawiali się też nad tym, co musi się stać, aby rolnicy przekonali się do uprawy soi, a przemysł paszowy chętniej sięgał po wytworzone z niej komponenty paszowe. Zarówno przedstawiciele sektora agro, jak i zootechniki, wskazali jednoznacznie na opłacalność.

Jeżeli produkcja soi będzie opłacalna, zrobi ona u nas karierę

Za wzrostem powierzchni uprawy kukurydzy, pszenicy i rzepaku w ostatnich latach stoją atrakcyjne ceny skupu. Kryzys nawozowy i możliwość redukcji kosztów nawożenia, zwłaszcza azotowego, mogą być powodem większego zainteresowania uprawą soi. Z kolei przemysł paszowy boryka się z kosztownym i zawodnym transportem. Lokalna produkcja i krótkie łańcuchy dostaw w obecnych czasach są pewniejsze.

Rolnik uprawia po to, żeby zarobić. Jeśli będzie miał, gdzie sprzedać soję i za odpowiednią cenę, to on zrezygnuje z tych upraw, na których zarobi mniej. To jest proces naturalny. Natomiast, jeżeli nie będzie miał konkretnych korzyści, to nadal będziemy tkwić w marazmie – podkreślał prof. Henryk Bujak, COBORU.

Ważna w uprawach soi jest zarówno nauka, jak i hodowla

Uprawiając soję możemy dużo zaoszczędzić na nawożeniu azotem, ale warunkiem jest efektywna symbioza roślin z bakteriami brodawkowymi. W literaturze zagranicznej można znaleźć informację, że soja potrafi związać od 60 do 180 kg N/ha. Stanowi to ok. 70% jej zapotrzebowania na wyprodukowanie oczekiwanego plonu nasion – mówi Mariusz Kowalski, Stowarzyszenie Polska Soja.

Dziś agrotechnika zapewniająca uzyskanie opłacalnego plonu soi jest dopracowana, ale wymaga doskonalenia i rozpowszechnienia. Rolnicy potrzebują jednak mocniejszego bodźca, aby stanowiska zajmowane np. przez zboża jakościowe, kukurydzę czy słonecznik przeznaczyć pod uprawę soi, bobiku, grochu czy łubinów. Paneliści dyskutowali także o tym, jakie są możliwości współpracy nauki z przemysłem paszowym oraz jakie kierunki badań nad soją warto podjąć.

Warto doskonalić i popularyzować agrotechnikę uprawy soi. Potrzebne są  też badania i bodziec dla hodowców w kierunku prac nad odmianami o podwyższonej zawartości białka, zwiększenia zawartości metioniny, podniesienia wysokości osadzenia najniższego strąka, cech tolerancji na susze i upały

  • Warto doskonalić i popularyzować agrotechnikę uprawy soi. Potrzebne są też badania i bodziec dla hodowców w kierunku prac nad odmianami o podwyższonej zawartości białka, zwiększenia zawartości metioniny, podniesienia wysokości osadzenia najniższego strąka, cech tolerancji na susze i upały 

fot. Marek Kalinowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 1-2/2023 na str. 21. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dlaczego rolnik spod Kraśnika konsekwentnie stawia na uprawę soi?

Rolnik z Liśnika Małego w powiecie kraśnickim uprawia soję już od sześciu lat. I choć przebieg pogody w poprzednim sezonie nie sprzyjał tej roślinie, to Wojciech Biszczak jest zadowolony zarówno z plonu, jak i z tego, że sprzedał ziarno soi w dobrej cenie, zanim zaczęły się jej spadki.

czytaj więcej

Czym się wyróżniają nowe odmiany soi?

Wczesność odmian soi jest cechą niezwykle ważną przy ich uprawie, w szczególności w północnych rejonach kraju. Często deklaracje hodowcy w stosunku do odmian nieprzebadanych w Polsce weryfikuje praktyka rolnicza. Lepiej jest zatem korzystać z informacji COBORU, a najlepiej uprawiać odmiany rekomendowane na LOZ.

czytaj więcej
Żywienie bydła

Potrzebujemy więcej polskiej soi! Jak zapewnić bezpieczeństwo paszowe?

Mniejsze koszty produkcji, mniejszy import pasz i redukcja emisji gazów cieplarnianych – takich efektów można oczekiwać po wzroście areału upraw soi w Polsce na potrzeby produkcji zwierzęcej i zapewnienie bezpieczeństwa paszowego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)