Z artykułu dowiesz się
- na czym polegać będą elastyczne terminy stosowania azotu
- kiedy prawdopodobnie wejdzie w życie nowelizacja?
Z artykułu dowiesz się
O tym czy po nowelizacji program azotanowy polepszy byt rolnika, czy nie, trudno jeszcze powiedzieć. Mamy na razie projekt i na pierwszy rzut oka wygląda on obiecująco.
Ministerstwo Infrastruktury, bo to ono jest odpowiedzialne za przygotowanie programu, gdyż zarządza kwestią wód w Polsce, przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu Rady Ministrów. Zmiany te obejmować będą m.in.:
To ostatnie zainteresuje najszerszą grupę rolników. Na czym to będzie polegać? W skrócie terminy stosowania nawozów pozostają bez zmian. Zatem nawozy będzie można stosować od 1 marca do października/listopada, w zależności od rodzaju nawozu i miejsca stosowania. Będzie jednak wprowadzona możliwość wcześniejszego (niż 1 marca) stosowania nawozu. Kogo i kiedy będzie ona dotyczyła?
Według projektu pomiędzy 1 lutego, a ostatnim dniem tego miesiąca będzie można stosować nawóz zawierający azot na terenie całego kraju, niezależnie od rodzaju produkcji, wielkości gospodarstwa czy rodzaju nawozu, w dawkach wynikających z planu nawożenia, jeżeli (dwie sytuacje):
Przykładowo, jeżeli mamy gospodarstwo 60 ha, z czego większość gruntów jest na terenie powiatu obornickiego w woj. wielkopolskim i wg IMiGW średnia temperatura w wyniesie tam w dniach:
to 10 lutego 2023 r. można będzie zastosować nawóz zawierający azot w roślinie ozimej (ale nie w jarej) na polach w powiecie obornickim, ale także na innych powiatach należących do tego samego właściciela (nawet jeśli na polach w innym powiecie temperatury nie spełniają powyższego warunku).
Natomiast gdy na tym samym obszarze temperatury będą rozkładać się następująco:
to zastosowanie nawozu zawierającego azot 15 lutego 2023 r. będzie niedozwolone.
Informacje o temperaturach dla powiatów publikować będzie IMiGW na stronie internetowej. Podczas konsultacji padł wniosek, aby przekierowanie na te strony było ze stron ARiMR. Pracownicy ministerstwa przyjrzą się także kwestiom podnoszonym przez uczestników konsultacji, m.in.:
Rolników interesuje sprawa czy uda się wprowadzić te korzystne przepisy jeszcze przed wiosną? Piotr Piórkowski z Ministerstwa Infrastruktury przedstawił harmonogram działań.
Konsultacje jeszcze trwają i można w nich wziąć udział. Są jeszcze dwa trzy terminy:
tcz
Tomasz Czubiński
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>
Najważniejsze tematy