r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>KE żąda wdrożenia planów ochrony roślin szybko i bez kompromisów!
KE żąda wdrożenia planów ochrony roślin szybko i bez kompromisów!
06.04.2023autor: Dominika Mulak
Ponad milion obywateli Unii Europejskiej wezwało do całkowitego zakazania stosowania pestycydów do 2035 roku. Komisja Europejska odpowiedziała na petycję: żąda szybkiego wdrożenia unijnych planów ochrony roślin!
Komisja Europejska naciska na to, by jej plany ochrony przyrody i ochrony roślin były przyjmowane szybko i bez kompromisów. Organ apeluje do Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich o jak najszybsze przyjęcie ustawy o odtwarzaniu przyrody, rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów oraz zmienionej unijnej inicjatywy na rzecz owadów zapylających.
„Naukowo jest udowodnione, że kryzys klimatyczny i kryzys różnorodności biologicznej bezpośrednio zagrażają naszemu bezpieczeństwu żywnościowemu” - powiedział we wtorek 4 kwietnia w Brukseli Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.
Komisja słucha obywateli
Z europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Ratujmy pszczoły i rolników!” Komisja czerpie wyraźny sygnał o szerokim poparciu społecznym dla działań na rzecz zapylaczy, różnorodności biologicznej i zrównoważonego rolnictwa, zwłaszcza, że podpisało się pod nią ponad milion obywateli Unii Europejskiej.
M.in. w ramach inicjatywy wezwano KE do zapewnienia całkowitego zakazu stosowania pestycydów. Choć Komisja nie przedstawi nowych propozycji legislacyjnych, zdaniem organu unijnego istniejące plany dotyczące środków ochrony roślin powinny być konsekwentnie wdrażane.
r e k l a m a
Państwa członkowskie ostro krytykują!
Plany Komisji spotkały się z ostrą krytyką, zwłaszcza ze strony państw członkowskich UE. Na ten moment nie wiadomo, czy unijne rozporządzenie o ochronie roślin wejdzie w życie przed wyborami europejskimi wiosną 2024 roku. Zwłaszcza wschodnie kraje członkowskie zażądały od Komisji Europejskiej dalszych danych i oceny skutków. Dopiero wtedy negocjacje będą mogły być kontynuowane. W Parlamencie Europejskim opinie komisji rolnictwa i środowiska są bardzo rozbieżne.
Czym jest europejska inicjatywa obywatelska?
Od około 10 lat obywatele UE mogą zgłaszać swoje obawy do Komisji Europejskiej w ramach tzw. europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Jeśli dana inicjatywa osiągnie ponad milion podpisów obywateli z co najmniej siedmiu państw członkowskich, Komisja Europejska musi zająć się tą sprawą i zdecydować o dalszych działaniach. Władza brukselska nie jest jednak zobowiązana do podejmowania jakichkolwiek działań legislacyjnych.
„Ratujmy pszczoły i rolników” to dopiero siódma europejska inicjatywa obywatelska, która pomyślnie przekroczyła magiczny próg miliona podpisów.
Konstantin Kockerols
Oprac. na podstawie www.topagrar.com
Fot. Envato elements
Dominika Mulak
<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a