Rośnie eksport ziemniaków z Polski do UE
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rośnie eksport ziemniaków z Polski do UE

18.06.2020autor: Janusz Biernacki

Stopniowe łagodzenie rygorów fitosanitarnych przez UE wobec Polski przynosi pozytywne efekty handlowe na rynku ziemniaka. Rośnie eksport zarówno sadzeniaków, jak i innych ziemniaków towarowych do UE.

Wysyłka ziemniaków z Polski do innych państw UE wymaga stosownych zezwoleń, a zwłaszcza dokumentacji dotyczącej przestrzegania rygorów fitosanitarnych dotyczących organizmów kwarantannowych w trakcie produkcji polowej, zbioru, pakowania, przechowywania i transportu towaru.

Ziemniaki wyprodukowane w Polsce i przemieszczanie do państw członkowskich Unii Europejskiej muszą bezwzględnie być zaopatrzone m.in. w zaświadczenie potwierdzające, że:
* zostały przebadane pod kątem bakterii Clavibacter sepedonicus
* są wolne od tego organizmu kwarantannowego.
Badanie te oraz wydawanie odpowiednich zaświadczeń w Polsce prowadzi PIORiN.

Polska od kilku lat starała się o złagodzenie niektórych obostrzeń fitosanitarnych w odniesieniu do ww. patogenu kwarantannowego. Po ich wprowadzeniu obserwuje się wzrost naszego eksportu ziemniaków, m.in. do różnych państw UE. Proces ten przedstawił w swoim raporcie PIORiN. Według tej instytucji, w 2019 r. wyeksportowano do innych państw Wspólnoty ponad 6 tys. t ziemniaków wyprodukowanych w Polsce, dla których wystawiono 285 zaświadczeń. Z tego 97 dla ponad 2 tys. t sadzeniaków i 188 dla niemal 4 tys. t ziemniaków innych niż sadzeniaki.

r e k l a m a
Wysyłkę ziemniaków do innych krajów UE prowadziło 13 województw, najwięcej z:
* zachodniopomorskiego – 84
* łódzkiego i podlaskiego – 54
* warmińsko-mazurskiego – 28.
Główni odbiorcy tego towaru to: Bułgaria – 64 przesyłki, Niemcy – 53, Czechy – 35 oraz Holandia – 31.

Źródło: PIORiN
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

COVID namieszał na rynku pasz białkowych

Komisja Europejska opublikowała raport na temat bilansu pasz białkowych na sezon 2019/2020 w porównaniu do sezonu 2018/2019. Zapotrzebowanie na paszę białkową wzrośnie. 

czytaj więcej
Bydło mleczne

Po Brexicie unijni eksporterzy mleka będą mieli problem

Wielka Brytania szuka po świecie mleka i rozpoczęła negocjacje z Australią i Nową Zelandią dotyczącą wolnego handlu. Brytyjczyków rząd przekonuje, że będą mieli dostęp do tańszych produktów i podwyższone będą płace.

czytaj więcej
Ziemniaki

Po ile będą ziemniaki – prognozy rynkowe

Na tegoroczne ceny ziemniaków wpływ ma nie tylko susza i pandemia, ale skutki tych niekorzystnych wydarzeń. Chodzi głównie o brak rąk do pracy w wielu miejscowościach oraz zawirowania ze sprzedażą do restauracji i cateringu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)