COVID namieszał na rynku pasz białkowych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

COVID namieszał na rynku pasz białkowych

02.07.2020autor: Dorota Kolasińska

Komisja Europejska opublikowała raport na temat bilansu pasz białkowych na sezon 2019/2020 w porównaniu do sezonu 2018/2019. Zapotrzebowanie na paszę białkową wzrośnie. 

Komisja Europejska opublikowała raport na temat sytuacji na rynku pasz białkowych. Oszacowała, że w sezonie 2019/2020 zapotrzebowanie na paszę białkową wzrośnie o 2 mln t, w porównaniu do 2018/2019. Najprawdopodobniej osiągnie 84 mln ton.

Samowystarczalność UE na pasze objętościowe poprawiła się i wynosi obecnie 78%. Obecnie w UE mniejsza dostępność rzepaku na rynku wywiera presję na zwiększenie samowystarczalności w pasze objętościowe. 

Nadal kiszonka z traw i kukurydzy pozostaje na pierwszym miejscu stanowiąc najczęściej stosowane źródło białka paszowego (45% całkowitego zużycia paszy) i wykorzystanie wzrosło o 2% w porównaniu z ubiegłym sezonem. 

Zużycie pasz z nasion oleistych stanowi 25% i spadło o 1%. Z kolei zboża jako źródło pasz treściwych nadal są dostępne w wystarczającej ilości, przy całkowitym zużyciu pasz w ilości 20%.  UE nie jest niestety samowystarczalna w produkcji nasion oleistych, dlatego niezbędny jest import. 

Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa wywołał spadek popytu na biopaliwa i zmniejszył dostępność poekstrakcyjnej śruty rzepakowej (-7%), który został zrekompensowany importem soi. Z kolei w przypadku zbóż paszowych, wykorzystano najwięcej jęczmienia, a był stosowany także częściej, bo zmniejszył się popyt na piwo, a tym samym na słód jęczmienny, stąd wzrost zużycia o 6%. 


Wykres pokazujący samowystarczalność UE w zakresie białka paszowego



Źródło: Komisja Europejska

Udziały różnych źródeł białka w 2019/20 i 2018/19


Źródło: Komisja Europejska

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Zanim ruszą żniwa – jakie prognozy plonów?

Zbliżają się żniwa. Rolnicy opróżniają magazyny szykując się na przyjęcie nowych dostaw. Do skupu przygotowują się też właściciele największych elewatorów zbożowych. Odwiedziliśmy jeden z elewatorów PZK Group na południu Polski.

czytaj więcej

Rośnie eksport ziemniaków z Polski do UE

Stopniowe łagodzenie rygorów fitosanitarnych przez UE wobec Polski przynosi pozytywne efekty handlowe na rynku ziemniaka. Rośnie eksport zarówno sadzeniaków, jak i innych ziemniaków towarowych do UE.

czytaj więcej
Aktualności

Eksport polskiej żywności w II kw. 2020 r. może być niższy o 20 proc.

Osłabienie eksportu polskiej żywności odbiło się negatywnie głównie na producentach mięsa wołowego, drobiowego i wieprzowego oraz przemyśle mleczarskim. Wartość wszystkich produktów spożywczych wyniesie w tym roku 28,9 mld euro, co oznacza spadek o 8 proc. w ujęciu rocznym.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)