Międzyplony - korzyści i zasady zmianowania
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Międzyplony - korzyści i zasady zmianowania

13.06.2023autor: Jacek Daleszyński

Dlaczego warto uprawiać międzyplony? Jakim zasadom zmianowania podlegają międzyplony?

Z artykułu dowiesz się

  • Na co wpływa wykorzystanie międzyplonów. 
  • Wykorzystanie wody przez międzyplon.
  • Międzyplony ograniczające występowanie patogenów. 
  • Zasady zmianowania w międzyplonach.

Korzyści z międzyplonów

Korzyści, jakie dają międzyplony to:

  • ograniczenie erozji,
  • uzupełnienie substancji organicznej w glebie,
  • poprawa struktury gruzełkowatej,
  • dostęp do podglebia (gatunki głęboko korzeniące się),
  • lepsze wykorzystanie gnojowicy,
  • wiązanie azotu,
  • zwalczanie patogenów, oraz otrzymanie dopłat.

Każdy z tych powodów będzie wymagał doboru innych gatunków. Jeśli celem wysiewu międzyplonów jest tylko spełnienie wymogu ich posiadania, powinniśmy się skupić na tanich, niewymagających gatunkach. Mogą to być gorczyca, rzepik, ramtil (olejarka abisyńska) czy owies.

W przypadku owsa lepiej nie wysiewać go w międzyplonie ozimym, który musi być pozostawiony do wiosny. Rośliny co prawda przemarzną, ale utworzą na glebie szczelną warstwę, która utrudni obsychanie gleby i jej przygotowanie pod uprawy jare.

Zawartość substancji organicznej w glebie poprawią m.in. bobik, łubin, groch, koniczyna perska i aleksandryjska oraz niemotylkowate gatunki, takie jak facelia, gorczyca, ślaz (malwa) czy rzodkiew oleista. W tym przypadku chodzi o uzyskanie jak największej masy, która szybko się rozłoży.

r e k l a m a
Ważny jest tutaj także stosunek węgla do azotu (C: N). Dla gatunków motylkowatych wynosi on 8: 1, a dla pozostałych wymienionych 10: 1. Do poprawy struktury gruzełkowatej korzystne są gatunki wytwarzające dużą masę drobnych korzeni, takie jak facelia, pieprzyca, koniczyna aleksandryjska, łubin, seradela.

Na rozluźnienie profilu glebowego korzystnie wpływają rzodkiew oleista i japońska, malwa oraz wcześnie siane bobik, łubin czy esparceta (muszą mieć czas na wytworzenie korzenia palowego). Do zagospodarowania dużej ilości gnojowicy stosowanej w nawożeniu warto wysiewać facelię, gatunki kapustowate czy malwę. Nie są do tego celu polecane rośliny motylkowate, ze względu na dużą koncentrację azotu w gnojowicy.

Międzyplon, a woda

Zawsze trzeba mieć na uwadze, że międzyplon nie powinien zaszkodzić roślinie następczej. Może się okazać, że wysiany gatunek wytwarza tak dużą ilość masy, że wyczerpuje dostępną na stanowisku wodę. Po takiej kulturze z pewnością nic nie wyrośnie. Na 10 cm wysokości międzyplonu potrzeba 12 l/m2 wody. Jeśli poplon osiągnął 60 cm, pobrał już 70 l/m2 wody. Warto pamiętać, że międzyplon osiągający wysokość 30–50 cm zaczyna zużywać więcej wody niż ilość, którą zatrzyma przez ograniczenie parowania z powierzchni gleby. Na słabych glebach zatem, gdzie pojemność wodna jest mała, międzyplon nie powinien wyrosnąć na więcej niż 20–25 cm.

Gryka ceniona jest za m.in. możliwość korzystania z uwstecznionego fosforu. Fot. Daleszyński. 

Międzyplony ograniczają patogeny

Niektóre gatunki międzyplonowe ograniczają występowanie patogenów. Bardzo ciekawy pod tym względem jest owies, który potrafi wyhamować rozwój chorób podstawy źdźbła. Niestety, owies jest rośliną bardzo atrakcyjną dla mszyc, które przenoszą choroby wirusowe. Pod tym względem gatunek ten jest najgorszym wyborem na międzyplon w płodozmianie zbożowym. Sąsiedztwo owsa może okazać się zabójcze dla innych zbóż. Rozwiązaniem mogłoby być zaprawianie ziaren owsa środkiem owadobójczym, ale po pierwsze nie ma zarejestrowanych preparatów w tym celu, a po drugie ochroniłby on rośliny tylko w początkowych fazach rozwoju. Poplony mogą ograniczać rozwój nicieni glebowych. Zaliczymy tu takie gatunki, jak mątwikobójcze gorczyca czy rzodkiew. Ciekawą właściwość ma także wyka kosmata, której korzenie wydzielają do gleby cyjanamid, ograniczający rozwój kiły kapusty (efekt podobny do stosowania saletry wapniowej). Warto się więc zastanowić nad włączeniem jej do międzyplonów w płodozmianach z rzepakiem.

Zasady zmianowania w międzyplonach

Międzyplony również podlegają zasadom zmianowania, tak jak uprawy główne w płodozmianie. Przykładowo grochu w poplonie nie powinno się wysiewać częściej niż co 6 lat, tak samo jak w plonie głównym. Jeśli w płodozmianie jest rzepak, unikać należy rzodkwi czy gorczycy, które spotęgują występowanie chociażby kiły kapusty. W płodozmianie z rzepakiem najlepiej całkowicie zrezygnować z międzyplonów kapustowatych, bo te mogą dodatkowo namnażać mątwika (zagrożenie dla buraka). Alternatywą jest uprawa np. facelii, ramtilu czy malwy (tab. 1.).



W płodozmianie rzepakowym powinno się też unikać słonecznika, na którym dobrze rozwijają się werticilioza czy zgnilizna twardzikowa. Z powodu podatności gatunków motylkowatych na zgniliznę twardzikową również nie powinno się ich uprawiać w płodozmianie z rzepakiem. W przypadku buraków jako międzyplon korzystnie wypadają facelia, rzodkiew oleista (głęboko się korzeni i rozluźnia głębsze warstwy gleby) czy nagietek lekarski (z rodziny astrowatych, do której należą niektóre chwasty, np. chaber czy bylica). Nie poleca się natomiast owsa, słonecznika czy gryki, która jeśli wyda nasiona jesienią, może skiełkować wiosną i stanie się niemożliwym do zniszczenia chwastem. W płodozmianie z ziemniakami nie powinno się uprawiać facelii. Gatunek ten wspiera rozwój nicieni, które przenoszą sprawcę chorób wirusowych, jak czopowatość bulw ziemniaka czy pstrą plamistość pędów. Dobrym międzyplonem będzie natomiast rzodkiew oleista odporna na nicienie z rodzaju Trichodorus, rzodkiew japońska czy pieprzyca (roślina kapustowata). W płodozmianie z kukurydzą sprawdzą się takie rośliny, jak pieprzyca, gorczyca czy gatunki z grupy motylkowatych.

Facelia i rzodkiew to rozwiązanie na płodozmian bez ziemniaka i rzepaku. Fot. Daleszyński



To co najważniejsze:

  • Międzyplony są nieocenione jako przerywnik prostych zbożowo-rzepaczanych płodozmianów.
  • W międzyplonach warto wysiewać rośliny z innych grup dla uniknięcia występowania, np. tych samych chorób czy szkodników.
  • Międzyplony mogą dostarczać sporo masy, np. łubin czy gorczyca nieocenione są przy braku nawożenia naturalnego.
  • W płodozmianie z rzepakiem należy unikać międzyplonów kapustowatych, np. rzodkwi, pieprzycy.
  • Przed ziemniakami nie uprawiaj facelii – ryzyko chorób wirusowych.
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Międzyplon chroni glebę przed erozją

W końcu popadało i na polach, na których udało się skosić rzepak czy zboża można wysiać międzyplony. Nie warto z tym czekać, by zdążył wytworzyć silny system korzeniowy.

czytaj więcej

12 zasad udanego międzyplonu na zielony nawóz

Powszechnie uważa się, że międzyplony zabierają wodę z gleby. Tymczasem umiejętnie prowadzone są w stanie ją oddać, a nawet wyciągnąć z głębszych warstw oraz akumulować w rozkładającej się masie. Przedstawiamy 12 zasad, którymi należy kierować się w uprawie międzyplonów na zielony nawóz.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ekoschematy i płatności bezpośrednie: dobrze zaplanuj płodozmian

Spełnienie wymogów warunkowości narzuca zmiany dotyczące rodzaju i kolejności upraw. Także ekoschematy pozwalają uzyskać dodatkowe płatności pod warunkiem prowadzenia odpowiedniego płodozmianu. Nie jest łatwo w tym się połapać.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)