Magazynowanie ziarna – Kiedy pojawia się ryzyko wystąpienia mikotoksyn i jak temu przeciwdziałać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Magazynowanie ziarna – Kiedy pojawia się ryzyko wystąpienia mikotoksyn i jak temu przeciwdziałać?

03.05.2023autor: Tomasz Czubiński

W zeszłym roku udało się zebrać ziarno kukurydzy z potencjalnie zdrowej plantacji, a szczególnie nieporażonej fuzariozami. Teraz trudno było je sprzedać. Czy w magazynie może ono wtórnie ulegać infekcji przez te grzyby? W jakich warunkach rośnie ryzyko pojawienia się mikotoksyn i jak temu przeciwdziałać?

Jeśli ziarno zostało zebrane ze zdrowej plantacji, nieuszkodzonej przez np. omacnic prosowiankę i nie było objawów fuzariozy kolb, a następnie zostało ono wysuszone do poziomu poniżej 13%, to nie ma większego ryzyka pojawienia się infekcji. Jeśli jednak pozostało ono w magazynie wilgotne, to mogą na nim rozwinąć się grzyby chorobotwórcze, które są źródłem rakotwórczych mikotoksyn. Co ważne, do zawilgocenia ziarna może dojść w magazynie, nawet jeśli było ono składowane suche. Jest to efekt złej wentylacji magazynu czy silosu, a przede wszystkim żerowania szkodników.

Zobacz także: Szkodniki magazynowe – jak sobie z nimi poradzić?

Infekcja grzybami Fusarium sp. może doprowadzić do wytworzenia mikotoksyn, zwłaszcza jeśli w okresie wegetacji były duże różnice temperatur powietrza. Jednak uszkodzone przez szkodniki i zawilgocone ziarno może być porażane w magazynie przez inne grzyby, np. Aspergillus sp., które także wytwarzają groźne mikotoksyny. Zatem ziarno powinno być regularnie kontrolowane i przewietrzane suchym powietrzem, a pojawiające się szkodniki muszą być zwalczane.



Fot: Shutterstock.

autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Żniwa 2023: ruszyły żniwa jęczmienia! Gdzie kombajny już młócą?

Zawarczały pierwsze kombajny i nieśmiało ruszyły podbijać pola jęczmienia. Nie wszędzie jednak ziarno jest jeszcze gotowe do zbioru. Gdzie już koszą jęczmień, a gdzie czekają na niższą wilgotność?

czytaj więcej
Rzepak

Szkodniki łodygowe i łuszczynowe w rzepaku - terminy zwalczania i metody ochrony

Straty w plonie, powodowane przez szkodniki rzepaku, mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent. W ostatnich latach sytuację tę potęguje wzrost ich znaczenia, głównie z powodu zmian klimatu oraz wycofywania z rynku kolejnych substancji czynnych insektycydów. W jakim terminie i czym zwalczać chowacze i pryszczarka?

czytaj więcej
Rzepak

Poszukiwanie tolerancji i nowych odporności na choroby i szkodniki w uprawie rzepaku [FILM]

Historia tworzenia nowych odmian rzepaku, pierwsze odmiany z podwyższoną tolerancją na suchą zgniliznę kapustnych, a także poszukiwanie tolerancji na pchełki rzepakowe.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)