Uproszczony kalkulator nawożenia azotowego - oblicz ile potrzebujesz nawozu!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uproszczony kalkulator nawożenia azotowego - oblicz ile potrzebujesz nawozu!

17.03.2022

Drastyczny wzrost cen zakupu nawozów sztucznych to dla wszystkich rolników duży kłopot i zarazem wyzwanie. Trzeba bowiem diametralnie zmienić swoje podejście do kwestii nawożenia roślin. Drogie nawozy wymagają nie tylko precyzyjnej aplikacji do gleby, ale także precyzyjnego wyliczania rzeczywistego zapotrzebowania gleby na składniki pokarmowe, które trzeba dostarczyć roślinom. Ponieważ najważniejszym czynnikiem plonotwórczym jest azot, dlatego skupimy się na tym składniku.

Aby pomóc Tobie w racjonalnym planowaniu nawożenia, które pozwoli nie tylko ustalić potrzebną dawkę azotu w czystym składniku, ale i zaoszczędzić na wydatkach na nawozy, przygotowaliśmy uproszczony kalkulator nawozowy. Dzięki niemu możesz w kilku prostych krokach zorientować się ogólnych potrzebach nawożenia i oszacować orientacyjne zapotrzebowanie na azot na Twoim polu na podstawie dostępnych danych lub parametrów.

Jak to działa? To bardzo prosty i intuicyjny kalkulator, ale przeprowadzimy Ciebie przez wszystkie jego kroki.

Krok 1: Wybierz uprawę, pod którą chcesz zastosować nawożenie i określ jaki plon chciałbyś uzyskać. PORADA: Podejdź do tego racjonalnie, czyli dla słabszej kategorii gleby określ niższy plon, dla lepszej kategorii gleby plon wyższy.

Krok 2: Określ ilości azotu w glebie. Jeżeli dysponujesz wynikami badań gleby wskazującymi zawartość azotu to wprowadź je do formularza. Jeżeli takich nie posiadasz, to możesz określić w dużym przybliżeniu zawartość azotu wprowadzając takie danej jak: kategoria gleby, rodzaj przedplonu, rodzaj i ilość zastosowanego nawozu naturalnego oraz mineralnego

Krok 3: Po wprowadzeniu wszystkich tych danych lub oznaczeniu z listy odpowiednich pozycji kliknij w przycisk "Oblicz zapotrzebowanie na azot"

W ten sposób otrzymasz wynik, który podpowie Tobie, czy nawożenie azotem jest konieczne i w jakiej szacunkowej dawce w czystym składniku trzeba je zastosować. 

Mamy nadzieję, że będziesz często korzystał z naszego kalkulatora!

Jeżeli uważasz, że jest przydatny prześlij link do niego Twoim znajomym. Niech też z niego skorzystają!

UWAGA: Jeżeli potrzebujesz konkretnych i znacznie bardziej szczegółowych danych, to znajdziesz je w materiałach z naszych Seminariów uprawowych 2022, które opublikujemy w lutowym wydaniu top agrar Polska.
ZAMÓW LUTOWY NUMER JUZ TERAZ!


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Cenny azot przez liść: formy i terminy nawożenia dolistnego

W tym roku nalistne nawożenie azotem nabiera szczególnego znaczenia. Warto jednak pamiętać, że przez liść korygujemy odżywienie tym składnikiem, a nie zastępujemy nawożenia mineralnego. Jakie elementy nawożenia dolistnego są kluczowe?

czytaj więcej
Aktualności

Chiny notują wzrosty w eksporcie środków ochrony roślin, ale są obawy o rosnące ceny

Według Chińskiego Biura Statystycznego (NBS) eksport pestycydów z Chin w 2020 r. wyniósł 2,5 mln t, co oznacza wzrost o 71,2% rok do roku 2019. Gdy pandemia COVID-19 w 2020 r. uderzyła na całym świecie, dystrybutorzy i międzynarodowe firmy zaczęły intensywnie zwiększać swoje zapasy, aby dotrzymać terminu realizacji, zwłaszcza w czwartym kwartale 2020 r.

czytaj więcej
Aktualności

PSL i KRIR krytykują tarczę inflacyjną: "To kpina z rolników"

Coraz więcej głosów krytycznych wobec rządowych planów walki z inflacją. Opozycja proponuje dopłatę do zakupu nawozów w wysokości 1000 zł, a samorząd rolniczy apeluje o zmianę przepisów dotyczących obniżenia podatku VAT na nawozy do stawki 0%. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)