Przypomnijmy, że rząd zaproponował w ramach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, m.in. obniżenie podatku VAT na nawozy z 8% na 0%, paliwa z 23% na 8% oraz obniżenie do 0% VAT na podstawowe produkty spożywcze. Takie przepisy wejdą w życie od 1 lutego i zostaną utrzymane przez pół roku.
Samorząd rolniczy na nie
Ale w środowiskach rolniczych rośnie krytyka tych rozwiązań. Krajowa Rada Izb Rolniczych po przeanalizowaniu ewentualnych skutków tych działań, wystąpił do Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka wskazując, że dla rolników tzw. „watowców” rozwiązania te nie będą korzystne.
"Znaczna grupa rolników producentów nie będzie mogła odliczyć od podatku poniesionych wydatków. W praktyce oznacza to, że rozwiązanie tarczy antyinflacyjnej, które ma w założeniu przeciwdziałać skutkom podwyżek cen m.in. nawozów sztucznych, w rzeczywistości nie okaże się możliwe do wykorzystania dla rolników rozliczających podatek VAT. Zdaniem samorządu rolniczego, aby zaproponowane rozwiązanie miało korzystny skutek, należałoby wprowadzić zerową stawkę VAT na sprzedaż płodów rolnych" – czytamy w komunikacie KRIR.