Z artykułu dowiesz się
- Jakie środki zarejestrowane są na mszyce?
- W jakich warunkach najlepiej działają środki?
- Kiedy wykonywać zabiegi na mszyce?
Z artykułu dowiesz się
Można posłużyć się prostymi obliczeniami. Jeśli w przypadku pszenicy, której potencjał wskazuje, że wytworzy MTZ np. o masie 50 g, żerowanie mszyc spowoduje, że spadnie ono o 3 g, co nie jest szkodliwością szczególnie wysoką, to mamy straty na poziomie 6%. Zatem przy plonie pszenicy 8 t/ha mamy ubytek 240 kg/ha masy ziarna. Być może niewiele, ale w obecnej sytuacji rynkowej wartość 240 kg ziarna, to niespełna 200 zł/ha. Nawet o taką kwotę trzeba walczyć, aby utrzymać rentowność uprawy.
Czytaj także: Kiedy podać azot na kłos? Jak oszacować plon?
Zagrożenie strat bezpośrednich jest jeszcze większe, jeśli mszyc będzie znacznie więcej i atakować będą od teraz, czyli kwitnienia i nalewania ziarna. Wówczas spadek MTZ w wyniku zerowania mszyc i innych szkodników kłosa może dochodzić do 10-20 g. Warto dodać, że o tej porze roku, przy okazji zwalczania mszyc pozbędziemy się także innych szkodników, w tym wpływających na MTZ (pluskwiaki, wciornastki, pryszczarku) i zjadających całe ziarniaki (zwójkówki, chrząszcze).
Co ciekawe do ochrony pszenicy ozimej w fazie kłoszenia nie jest zarejestrowana żadna mieszanina substancji insektycydowych. Te które są stosuje się w fazie początku wegetacji.
tcz
Tomasz Czubiński
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>
Najważniejsze tematy