Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 51/2022 na str. 35. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Gospodarka nawozowa a ochrona wód - jakie problemy poruszano na szkoleniach?
Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa rozpoczęła cykl 3 szkoleń pt. "Gospodarka nawozowa a ochrona wód" w formie on-line, kierowanych do rolników, mieszkańców wsi, doradców rolnych, szkół rolniczych oraz innych zainteresowanych tematem zrównoważonego nawożenia. Szkolenia realizowane są w ramach projektu o tym samym tytule.
Stanowią one odpowiedź na problemy zgłaszane przez doradców rolnych i rolników z zakresu nawożenia, żywienia roślin i zwierząt, wpływu związków azotu na zdrowie człowieka oraz rozwiązań wynikających z wdrażania Programu Azotanowego. Szkolenia prowadzone będą przez ekspertów z dziedziny nawożenia, hodowli zwierząt i ekonomiki.
Na pierwszy ogień jakie procesy mają miejsce w obiegu azotu i fosforu
Pierwsze szkolenie (odbyło się 7 grudnia 2022 r.) przybliżyło procesy chemiczne, fizyczne i fizjologiczne biorące udział w cyklach obiegu azotu i przepływu fosforu, a zwłaszcza:
- Procesy glebowe i żywienie roślin jako źródła rozpraszania azotu i fosforu.
- Procesy atmosferyczne i żywienie zwierząt jako źródła rozpraszania azotu i fosforu.
- Znaczenie rozpraszania azotu i fosforu dla procesów wodnych, środowiska, bioróżnorodności i zdrowia człowieka.
Jak rozpraszać związki azotu i fosforu?
Drugie szkolenie planowane obejmie tematy rozpraszania związków azotu i fosforu z działalności rolniczej, a szczególnie:- Straty azotu i fosforu w produkcji roślinnej oraz dobre praktyki redukcji ich rozpraszania.
- Straty azotu i fosforu w produkcji zwierzęcej oraz dobre praktyki redukcji ich rozpraszania związków.
- Bilans azotu i fosforu w gospodarstwie (na powierzchni pola, u wrót gospodarstwa).
Dobre praktyki nawożenia, czyli jakie?
Trzecie szkolenie dotyczyć będzie dobrych praktyk produkcyjnych dla redukcji rozpraszania związków N i P w tym:- Bilansowanie dawek pokarmowych zwierząt pod kątem rozpraszania N i P.
- Bilans składników pokarmowych w żywieniu roślin- Prezentacja programu Inter-Naw.
- Działania Planu Strategicznego dla WPR w zakresie poprawy jakości wód, gleb i powietrza oraz ochrony przyrody.
Podczas szkoleń zaprezentowana zostanie również multimedialna wersja broszury "Gospodarka nawozowa a ochrona wód" przygotowana w ramach projektu przez interdyscyplinarny zespół ekspertów z dziedziny medycyny, zdrowia człowieka, ale także specjalistów od uprawy, nawożenia oraz zootechniki. Publikacja trafiła już do wszystkich Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego, które będą ją upowszechniać podczas spotkań z rolnikami, szkoleń, warsztatów, targów i innych wydarzeń. Broszurę można pobrać na stronie internetowej https://www.fdpa.org.pl/gospodarka-nawozowa.
Co wyróżnia broszury szkoleniowe?
Innowacyjnym elementem broszury są infografiki, stanowiące część publikacji i skrót graficzny tematów poruszanych w ramach poszczególnych rozdziałów. Każda z nich jest samodzielną informacją obrazującą dany problem. Nowością jest także multimedialna wersja broszury, która stanowi jej syntezę. Dzięki interaktywnej formie może stanowić atrakcyjną metodę edukacji dla nauczycieli szkół rolniczych, uczniów oraz rolników.Ostatnim etapem projektu będą spotkania informacyjne z rolnikami. Planowanych jest 10 spotkań dla ok. 250 uczestników, a ich głównym tematem będzie zrównoważone nawożenie jako metoda ochrony wód.
Więcej informacji na temat szkoleń będzie pojawiać się na bieżąco na stronie: https://www.fdpa.org.pl/gospodarka-nawozowa
Najważniejsze tematy