Agritechnica 2019 od A do Z: targowy alfabet redakcji top agrar Polska
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Agritechnica 2019 od A do Z: targowy alfabet redakcji top agrar Polska

17.11.2019autor: Jan Beba Dawid Konieczka

Za nami tydzień pełen technicznych emocji! Od niedzieli 10 listopada do soboty 16 listopada w Hanowerze światło dzienne ujrzało mnóstwo nowości, szczególnie wśród traktorów. Był to też okres wielu spotkań i obserwacji, dlatego zdecydowaliśmy się na specjalne podsumowanie targów Agritechnica.

W poniższym zestawieniu, niekiedy w humorystyczny sposób, prezentujemy skojarzenia ekipy redakcji „top agrar Polska” biorącej udział w targach Agritechnica, a było ich na tyle, że w ich uporządkowaniu posłużyły nam litery alfabetu.

A

Autonomiczne pojazdy: to coraz bardziej wyraźny trend wśród producentów. W tym roku oprócz autonomicznych traktorów mogliśmy podziwiać, np. bezzałogowy kombajn do słodkich ziemniaków, a także bardzo dużo niewielkich robotów polowych. O ile w przypadku wprowadzenia na nasze pola  niewielkich robotów nie ma przeszkód, tak na wprowadzenie do praktyki autonomicznych traktorów będziemy musieli jeszcze poczekać na odpowiednie przepisy. CZYTAJ WIĘCEJ

B

Belarus: producent z Mińska zabłysnął w tym roku odważnym nowym wzornictwem kultowych traktorów. Na stoisku Belarusa zobaczyć można prototyp nowego ciągnika, a także pojazdy seryjne zmodernizowane do nowoczesnego poziomu. W sumie MTZ prezentuje sześć eksponatów. Zagorzałych fanów tych popularnych w Polsce traktorów z Białorusi uspokajamy. Zmiany są, ale głównie wizualne. Przekładnie i ich obsługa w większości pozostają bez zmian…:-) Ale stylistyka rzeczywiście cieszy oko. CZYTAJ WIĘCEJ

C

Cały świat w jednym miejscu: to jeden z głównych powodów, dla których co dwa lata niemal 450 tys. gości (ponad 130 tys. spoza Niemiec z 152 państw) przyjeżdża do Hanoweru. Przypomnijmy, że w targach Agritechnika udział wzięło 2820 wystawców z 53 krajów! Polskę reprezentowało 65 firm.

D

Dziewięć miliardów: tę liczbę bardzo często w swoich wystąpieniach i materiałach marketingowych podkreślają producenci sprzętu. Określa ona liczbę ludności, jaka zgodnie z przewidywaniami będzie zamieszkiwać nasz glob w 2050 roku. Nieco jednak śmieszy fakt, że ten niezwykle istotny cel, czyli wyżywienie ludności, biorą na siebie nawet … producenci opon.

E

Elektryfikacja: czym zasilać traktory i maszyny rolnicze przyszłości? Ma być ekologicznie i tanio. Światowe koncerny proponują kilka dróg: silnik napędzany biometanem, silnik na sprężony gaz czy hybryda. Która z dróg zaprowadzi nas do celu?

F

Frytki za 6 euro: cena za niewielką porcję usmażonych ziemniaków zwala z nóg. Czyż nie?

G

Gröblinghoff Christoph: Po dziesięciu latach przewodniczeniu marce Fendt z funkcji prezesa marki z końcem grudnia 2019 roku ustępuje Peter Josef-Paffen. Zasłużony dla marki Fendt prezes przechodzi na emeryturę. Jego stanowisko z dniem 1 stycznie 2020 roku obejmie Christoph Gröblinghoff, który przez ostatnie pięć lat zajmował stanowisko wiceprezesa do spraw zarządzania marką i rozwoju sieci dilerskiej Fendt w Europie i środkowym Wschodzie. CZYTAJ WIĘCEJ

H

Hedery: ultranowoczesne hedery o szerokości znacznie przekraczającej 10 m na stałe wpisały się w krajobraz hanowerskich stoisk. Najważniejsze trendy w przypadku przyrządów do zbioru zbóż dotyczą dopasowania do nierówności terenu, z taśmą transportującą plon do gardzieli. W przypadku przystawek do kukurydzy furorę robiły modele z dodatkowym rozdrabniaczem ścierniska (walka z omacnicą) i najszersze z 12 rzędami.

I

Ideal 10: jedną z ciekawszych premier na wyjątkowo spokojnym w tym roku stanowisku marki Fendt był flagowy kombajn Ideal, w którym konstruktorzy „zapomnieli” przykręcić kierownicy. W zamian zamontowali dodatkowy joystick do kierowania maszyną. Czy udało im się wyjść z opresji?

J

Jocker: to autonomiczny ciągnik John Deere wyposażony w 2 silniki elektryczne o mocy 250 kW każdy. Oparty jest na 2 gąsienicach  i zagregowany przegubem z maszyną towarzyszącą do uprawy. CZYTAJ WIĘCEJ 

autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Dawid Konieczka

Dawid Konieczka

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

12-tonowy kolos i kompaktowe ładowarki Kramer

Pod koniec ubiegłego roku światło dzienne ujrzała nowa kołowa ładowarka teleskopowa KL55.8T marki Kramer. Po tym, jak jeszcze w 2018 roku wprowadzono na rynek flagową ładowarkę kołową KL60.8, firma Kramer pokazała odpowiednią ładowarkę kołową teleskopową. To jednak nie wszystkie nowości producenta na ten rok.

czytaj więcej
Nowe technologie

Co zamiast ropy będzie napędzać ciągniki rolnicze i ładowarki?

Napęd elektryczny, gazowy czy hybrydowy? Jest kilka sposobów na rezygnację lub ograniczenie zużycia ON, a każdy ma mocne i słabe strony.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Czas na nowe technologie

Rolnictwo wcale nie jest łatwą branżą, bo technologia produkcji jest bardzo skomplikowana. Wystarczy spojrzeć na mnóstwo czujników i elektroniki w nowoczesnym sprzęcie – mówi Thierry Panadero , prezydent marek Case IH oraz Steyr, z którym rozmawialiśmy podczas targów Agritechnica w listopadzie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)