Czas na nowe technologie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czas na nowe technologie

25.12.2019autor: Jan Beba

Rolnictwo wcale nie jest łatwą branżą, bo technologia produkcji jest bardzo skomplikowana. Wystarczy spojrzeć na mnóstwo czujników i elektroniki w nowoczesnym sprzęcie – mówi Thierry Panadero , prezydent marek Case IH oraz Steyr, z którym rozmawialiśmy podczas targów Agritechnica w listopadzie.

– Ostatnie lata dla większości producentów traktorów stały pod znakiem inwestycji w coraz nowsze silniki spełniające kolejne normy emisji spalin. Dziś emisja jest na tyle  ograniczona, że teraz możemy się skoncentrować na wprowadzaniu nowych technologii – mówi Thierry Panadero. Wyzwaniem jest wprowadzenie takiej technologii, aby była osiągalna i użyteczna dla jak największej liczby rolników, także z mniejszymi gospodarstwami. Wystarczy spojrzeć na traktor Case IH Vestrum, o średniej mocy, którego można wyposażyć we wszystkie funkcjonalności pod względem rolnictwa precyzyjnego, jak w największych modelach. W Europie mamy bardzo dużo dobrych gospodarstw średniej wielkości, jak w Austrii, gdzie średnia powierzchnia to ok. 30 ha. Rolnicy żyją tam dostatnio, bo się wyspecjalizowali w produkcji żywności bardzo dobrej jakości.

W Hanowerze pokazaliśmy sprawdzony w licznych testach traktor bez kabiny, którego koncepcję pokazaliśmy przed czterema laty. Obok stał nasz najnowszy Magnum z kabiną, który także może samodzielnie poruszać się po polu. Niestety przepisy w Europie nie umożliwiają pracy autonomicznych maszyn. Poza tym rola traktorzysty jest nie do przecenienia w zakresie kontroli pracy nowoczesnych maszyn.

W rozwoju nowoczesnych traktorów stawiamy na lepszą komunikację między maszynami, by zwiększyć wydajność, np. podczas żniw. Nawet w najlepiej wyposażonych kombajnach rola operatora jest bardzo ważna by na bieżąco oceniać pracę i korygować ustawienia. Moim zdaniem jednym z największych osiągnięć ostatnich lat w branży jest komunikacja nie tylko miedzy maszynami ale i producentami maszyn. Rolnictwo potrzebuje większej wydajności, a gospodarstwa gromadzą coraz więcej danych, dlatego takie rozwiązanie jak Data Connect, dzięki któremu następuje wymiana danych między maszynami różnych koncernów  wyraźnie przyczyni się do wzrostu wydajności i ograniczenia kosztów produkcji. 

autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Agritechnica 2019 od A do Z: targowy alfabet redakcji top agrar Polska

Za nami tydzień pełen technicznych emocji! Od niedzieli 10 listopada do soboty 16 listopada w Hanowerze światło dzienne ujrzało mnóstwo nowości, szczególnie wśród traktorów. Był to też okres wielu spotkań i obserwacji, dlatego zdecydowaliśmy się na specjalne podsumowanie targów Agritechnica.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Agritechnica 2019: Koncern CNH ramię w ramię z Claas i John Deere

Case IH, Steyr i New Holland – klienci tych marek zyskali nową możliwość dostępu do coraz szerszej platformy wymiany danych między producentami – DataConnect. Celem jest zapewnienie możliwie najszerszych możliwości zarządzania flotą w ramach jednej platformy cyfrowej.

czytaj więcej
Ciągniki

Agritechnica 2019: Technologia hybrydowa od Steyr

Z okazji targów Agritechnica marka Steyr we współpracy z firmą, FPT Industrial, opracowała koncepcję, która łączy ze sobą innowacyjne technologie pozwalając na stworzenie ekologicznego, a przy tym wydajnego i funkcjonalnego ciągnika koncepcyjnego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)