Polacy jedzą coraz więcej czekolady
Jak pisaliśmy rok temu przy okazji Światowego Dnia Czekolady, które obchodzimy 12 kwietnia, Europa jest największym producentem słodyczy z kakao na świecie. Sama Polska natomiast jest jednym z liderów eksportu czekolady na świecie i posiada 7,3% udział w rynku czekolady! Wartość czekoladowego rynku na świecie to już 127 miliardów dolarów wg Expert Market Research.
Co ciekawe, w 2021 roku raport Nielsen/Wedel wskazywał, że statystyczny Polak zjada ponad 52 tabliczki czekolady, czyli około 5,2 kg w roku. Tymczasem raport Euromonitor z 2022 r. informuje, że ta liczba wzrosła – Polacy zjadają średnio aż 5,7 kg czekolady rocznie.
Rynek czekolady a dochody rolników
Wbrew tym fantastycznym wynikom rynkowym rolnicy uprawiający kakao nie żyją w dostatku, a wręcz przeciwnie.
Uprawą kakaowca zajmuje się ok. 5 do 6 mln rolników z krajów globalnego Południa, w szczególności Ghany i Wybrzeża Kości Słoniowej. Jak informuje portal Fairtrade Risk w tych krajach właśnie od 30 do 58% gospodarstw domowych żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa, a nawet 90% zarabia poniżej minimum socjalnego. A jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że średnia długość życia mężczyzn w Ghanie to 64 lata, a średni wiek rolników produkujących kakao to ponad 50 lat, zauważymy, że liczba ta zbliża się do granicy żywotności.
Jeśli zabraknie rolników uprawiających kakaowce i kakao, czekolada może stać się towarem luksusowym lub całkowicie jej zabraknie.