Zakwaszenie gnojowicy pozwala zredukować emisję amoniaku i metanu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zakwaszenie gnojowicy pozwala zredukować emisję amoniaku i metanu

07.04.2023autor: Dorota Kolasińska

  Uniwersytet w Bonn opracował system zakwaszania gnojowicy kwasem siarkowym. Praktycznie każde gospodarstwo może wykorzystać tę metodę, nawet w starszych budynkach.  który każde gospodarstwo może doposażyć, nawet w starszych oborach.

Hodowla zwierząt jest oskarżana o emisję gazów cieplarnianych. Naukowcy poszukują metod, które pomogą w ograniczeniu emisji. Uniwersytet w Bonn opracował metodę ograniczania emisji amoniaku i metanu w budynkach gospodarskich. Emisję amoniaku można ograniczyć nawet o 40%. Metoda może zatem wnieść istotny wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi.

Kwaśna gnojowica dla czystszego powietrza

Wraz z partnerami projektu, firmami SF-Soepenberg i Hölscher + Leuschner, naukowcy zastosowali wypróbowaną i sprawdzoną metodę: zakwaszanie gnojowicy kwasem siarkowym.

- Amoniak jest stale uwalniany z mieszaniny kału i moczu. Dodatek kwasu oznacza, że ​​amoniak jest obecny jako amon, który nie może wydostać się w postaci gazowej i dlatego pozostaje w gnojowicy mówi dr. Veronika Overmeyer z Uniwersytetu w Bonn.

Ten mechanizm jest znany od dawna. W Niemczech gnojowica jest już częściowo zmieszana z kwasem podczas rozrzucania na polach. Nie ogranicza to jednak odgazowywania, które ma miejsce w oborze lub podczas przechowywania obornika. Ten proces trzeba przeprowadzić wcześniej.

r e k l a m a

Specjalny zbiornik do mieszania

Zakwaszanie odchodów bezpośrednio w kanale gnojowym może być w pewnych okolicznościach niebezpieczne, ponieważ może wytwarzać toksyczny siarkowodór.

– Dlatego przenieśliśmy ten proces poza budynek. Co kilka dni pompujemy gnojowicę do specjalnego zbiornika mieszającego, gdzie miesza się ją z kwasem siarkowym. Świeżo zakwaszona zawiesina jest następnie pompowana do kanału – dodaje Overmeyer.

Oznacza to, że można go nadal przechowywać w pomieszczeniach, jednocześnie zmniejszając emisję amoniaku. W badaniu emisja spadła o prawie 40%. Jeśli metoda jest zoptymalizowana, możliwe są nawet wartości większe niż 60%. Emisje amoniaku podczas nawożenia wstępnie przetworzoną gnojowicą są również znacznie niższe. Ponieważ zakwaszone odchody zawierają większe niż zwykle ilości azotu i siarki, mają też jeszcze lepsze działanie jako nawóz.

Emisja metanu znacznie się zmniejszyła

Nieoczekiwana była również inna obserwacja: zakwaszenie również hamowało tworzenie się metanu, którego około 10-15% wytwarza się podczas magazynowania obornika. - Dzięki naszej metodzie udało nam się zredukować emisję metanu o dwie trzecie – wyjaśnia prof. dr hab. Wolfgang Büscher z ILT, który nadzorował badanie. Twierdzi, że dzięki temu upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu.

Wdrożenie metody co prawda nie jest za darmo, ale w porównaniu ze skomplikowanymi modernizacjami, a nawet nowymi budynkami, jest to stosunkowo niedrogie, przy czym rolnik ma również dodatkową korzyść w postaci wzbogaconego nawozu.

Fajne, ale niedozwolone w Niemczech

Niestety na razie nie wszyscy mogą skorzystać z rozwiązania, bo niemieckie prawo zabrania dodawania kwasu gdy kanał gnojowy nie został pokryty specjalną, nieprzepuszczalną folią. Co niestety sprawia, że koszty rosną.

- Badania pokazują, że ten środek nie jest konieczny, ponieważ pomimo nieco niższej wartości pH w gnojowicy ścianki kanałów gnojowicy nie zużywają się znacząco szybciej. Trochę mnie to irytuje. Z jednej strony oczekujemy od rolników pracy w sposób bardziej przyjazny dla środowiska, a z drugiej strony stawiamy im przeszkody na drodze – dodaje Overmeyer. Naukowcy czekają teraz na nowy projekt ustawy, który pozwoli na stosowanie tej metody.


Oprac. dkol na podst. topagrar.com

Fot. topagrar.com

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Maszyny rolnicze

Wóz asenizacyjny od 8-20 tys. l: Przegląd beczek do gnojowicy 9 firm

Która beczka do gnojowicy sprawdzi się w Twoim gospodarstwie? Przyglądamy się wozom asenizacyjnym 9 firm, o pojemności od 8 do 20 tysięcy litrów. Producenci poszerzają ofertę nie tylko małych jednoosiowych beczek, ale coraz częściej na polach widzimy modele nawet na trzech osiach.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Należy unikać indywidualnych kojców dla cieląt – niepokojące zalecenia EFSA

Najnowszy raport EFSA wskazuje na to, że w odchowie cieląt hodowcy nie powinni stosować indywidualnych budek igloo i pojedynczych kojców. Dlaczego raport jest ważny i do czego ma służyć? Czy indywidualne boksy będą zakazane?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ograniczenie emisji przemysłowych uderzy w trzykrotnie więcej gospodarstw. Winne przestarzałe dane

Ambitne plany ograniczenia emisji przemysłowych już wcześniej wywołały sprzeciw europejskich rolników. Teraz okazuje się, że ograniczenia mogą uderzyć w ponad trzy razy więcej ferm trzody chlewnej i cztery razy więcej ferm drobiu – a to wszystko przez wykorzystanie przestarzałych danych. Wyciek dokumentów z KE opisuje Euractiv. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)