Rynek trzody: świń coraz mniej, a ceny coraz niższe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek trzody: świń coraz mniej, a ceny coraz niższe

19.01.2023autor: Jan Bromberek

Rynek wieprzowiny zawsze rządził się swoimi prawami, wprawdzie często trudno było je zrozumieć, jednak zawsze dało się większość zjawisk jakoś logicznie wyjaśnić. Teraz jest zupełnie inaczej. Jakie są ceny tuczników w tym tygodniu?

Z artykułu dowiesz się

  • ile płacą poszczególne zakłady za tuczniki?
  • jaka jest sytuacja cenowa w Niemczech, Holandii i Danii? 
Obecnie zjawisk rynkowych nie da się zrozumieć. Bo jak wytłumaczyć zachowanie naszych skupujących tuczniki, którzy w obliczu spadającego pogłowia już nie tylko u nas, ale w całej Europie (nawet w Hiszpanii prognozowany jest spadek produkcji) sukcesywnie obniżają cenniki?

Stawki za wieprzowinę w Niemczech od kilku tygodni są niezmienne, a w Polsce jest to powód do… a jakże – obniżek. Z kolei ewentualne podwyżki za Odrą, u nas są przyczynkiem do tego, by cen jedynie nie obniżać. Co więcej, w każdej branży wzrost kosztów produkcji determinuje wyższą cenę produktu końcowego. Niestety, to także nie dotyczy wieprzowiny.

Koszty produkcji tuczników mimo spadków cen zbóż paszowych nie spadają. Za oceanem bowiem notowane są rekordowe ceny soi i śruty sojowej, co automatycznie przekłada się na ceny koncentratów i pasz białkowych na naszym rynku. Wzrosty cen energii i na powrót drożejący olej napędowy skutecznie „rekompensują” spadki cen ziarna paszowego.

A trzeba mieć świadomość, że w ciągu ostatniego miesiąca ceny skupu tuczników spadły o 60–80 gr/kg żywca. Na początku grudnia 2022 r. zakłady ubojowe oferowały za tuczniki nawet 10,60 zł/kg wagi poubojowej i 7,9 zł/kg żywca. Teraz ceny spadły do 9,3 zł/kg w rozliczeniach poubojowych i w okolice 7 zł/kg żywca. Oczywiście, powyższe stawki dotyczą większych partii towaru. Przy sprzedaży kilku, czy kilkunastu sztuk cena żywca jest poniżej 7 zł/kg.

Co ciekawe, ceny tuczników poza Polską spadły w zasadzie tylko w Danii i Holandii. W pozostałych krajach stawki zostały utrzymane lub wzrosły, jak np. w Hiszpanii, czy Francji.

Zobacz ceny w poszczególnych zakładach. Ile płacą ubojnie za tuczniki? 


jb
Fot. Kurek 

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek świń

Ceny świń: kolejny spadek stawek. Kiedy podwyżki?

  Na niemieckim rynku trzody ceny są stabilne, a w kraju kolejny tydzień z rzędu obserwujemy obniżki. Wiemy z czego wynikają. Możliwe są również podwyżki w tym kwartale. Jakie ceny oferują zakłady ubojowe w tym tygodniu?

czytaj więcej

Sankcje na Rosję? Bzdury. Na eksporcie i wyższych cenach nawozów zarobiła o 70% więcej

Choć blisko rok temu temat sankcji na Rosję rozgrzewał media do czerwoności, okazuje się, że ich realny skutek jest... odwrotny do zamierzonego. Przynajmniej w przypadku zysku z nawozów. W jaki sposób Rosja zarobiła na sankcjach? 

czytaj więcej

Chlewnia ogrzewana powietrzem. Zasada działania wymiennika ciepła powietrze-powietrze

Skuteczność wymienników ciepła została przetestowana w praktyce. To inwestycja, która szybko się zwraca, szczególnie w czasach wysokich kosztów energii.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)