Wyrąb drzew z prywatnego lasu tylko z tytułem własności
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wyrąb drzew z prywatnego lasu tylko z tytułem własności

08.07.2020autor: Andrzej Sawa

Na podstawie ustawy o lasach jeden ze starostów wydał decyzję odmowną w sprawie świadectwa legalności ocechowania i pozyskania drewna z działki leśnej małżeństwu, które jest posiadaczem kawałka lasu w drodze dziedziczenia.

Jej przepisy zobowiązują właścicieli lasów prywatnych do przeprowadzenia tych formalności. Najpierw mają obowiązek spełnić wymóg zgodności z planem urządzenia lasu czy z innymi zadaniami z zakresu gospodarki leśnej, a potem uzyskać od starosty tzw. świadectwo legalności, które potwierdza, że drewno pochodzi z lasu należącego do konkretnego właściciela.

Na negatywną decyzję starosty małżeństwo wniosło zażalenie do samorządowego kolegium odwoławczego. Uzasadniło je informacją, że płacą podatek leśny, nie są jednak wpisani do rejestru gruntów jako posiadacze samoistni, bo nie upłynął jeszcze termin do zasiedzenia drogą dziedziczenia. SKO podtrzymało decyzję starosty, ponieważ musiał on oprzeć się na zapisach rejestru lub ewidencji gruntów.

Wnioskodawcy wnieśli więc skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który uznał ją za nieuzasadnioną. WSA uzasadnił, że celem cechowania drewna z niepaństwowych lasów jest potwierdzenie, że pochodzi ono z legalnego źródła, bowiem przepisy mają zapobiegać bezprawnym wyrębom i kradzieżom w tych lasach. Właśnie dlatego wymagany jest tytuł do uzyskania świadectwa legalności ścinki, którego wnioskodawcy nie wykazali. W ewidencji gruntu bowiem jako władający samoistnie działką leśną figuruje ich zmarły krewny. Tak więc w pierwszej kolejności małżeństwo powinno uregulować stan prawny leśnej działki.

Szacuje się, że w Polsce lasy zajmują 9,2 mln ha, zdecydowanie dominują państwowe, prywatnych jest około 20%. Tych ostatnich najwięcej jest na Lubelszczyźnie i Podlasiu – po prawie 80%, a na Mazowszu 45%.

as
Fot. Envanto Elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Monitoring cudzego podwórka jest zabroniony

W Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku ostatecznie rozstrzygnął się spór dwóch mieszkających po sąsiedzku małżeństw. Jedno od drugiego żądało usunięcia kamerek z podwórka oraz wypłaty z tego tytułu zadośćuczynienia w kwocie po 4 tys. z dla każdego z nich.

czytaj więcej
Aktualności

Zapłacone baloty nie dojechały do rolnika

Pytanie: W zeszłym roku zapłaciłem za baloty słomy, które miały być dostarczone po kilku tygodniach. Do dziś ich jednak nie otrzymałem. Czy mogę w tej sytuacji żądać zwrotu pieniędzy?

czytaj więcej
Porady prawne

Czy można reklamować w banku przelew wykonany bez wiedzy i zgody właściciela rachunku?

Obecnie często zdarzają się sytuacje, w których ludzie padają ofiarami oszustów podszywających się pod pracowników banku lub dane do logowania na konta wyciekają z komputera do sieci z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń przed hakerami. Czy w związku z tym można reklamować w banku przelew wykonany bez wiedzy i zgody właściciela rachunku? Nasz prawnik radzi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)