Monitoring cudzego podwórka jest zabroniony
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Monitoring cudzego podwórka jest zabroniony

09.07.2020autor: Andrzej Sawa

W Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku ostatecznie rozstrzygnął się spór dwóch mieszkających po sąsiedzku małżeństw. Jedno od drugiego żądało usunięcia kamerek z podwórka oraz wypłaty z tego tytułu zadośćuczynienia w kwocie po 4 tys. z dla każdego z nich.

Pozew w Sądzie Okręgowym w Słupsku uzasadnili, że urządzenia zasięgiem obejmują ich siedlisko. Podkreślali, że wielokrotnie zwracali się o ich usunięcie, które ignorowali ich sąsiedzi. Małżeństwo twierdziło, że monitoring zamontował ich syn dla ochrony, ale żadna z kamer nie obejmowała zasięgiem podwórka sąsiadów.

SA w Słupsku nakazał demontaż urządzeń i przysądził sąsiadom zadośćuczynienie w żądanych kwotach. W trakcie rozprawy wyszło na jaw, że obydwie rodziny są ze sobą skonfliktowane od wielu lat i ślą na siebie skargi do różnych instytucji. Często gościła tam policja. Jedna z kamerek obejmowała swoim zasięgiem sąsiednie siedlisko, którego właściciele z tego powodu mieli prawo do dyskomfortu podczas rodzinnych przyjęć organizowanych na części działki, objętej monitoringiem – uznał sąd.

Jego zdaniem monitoring ten nie chronił zdrowia czy bezpieczeństwa jego właścicieli, ale naruszał prawo do wizerunku sąsiadów, które jest ich dobrem osobistym na podstawie art. 23 Kodeksu cywilnego. Naruszał też ich prywatność.

Właściciele kamerki odwołało się do sądu apelacyjnego. SA w Gdańsku uznał apelację za częściowo zasadną. Jego zdaniem doszło do naruszenia dóbr osobistych i zadośćuczynienie przysługuje, ponieważ monitoring rejestrował lub mógł rejestrować życie prywatne na ich nieruchomości. Naruszone zostało prawo do wizerunku oraz prawa do prywatności, spokoju i miru domowego. Podkreślił też, że tłumaczenie, iż chodziło jedynie o bezpieczeństwo, nie było przekonujące. SA uznał też zarzut naruszenia art. 24 Kodeksu cywilnego. Nie można jednak na jego podstawie żądać usunięcia urządzeń.

Sąd Najwyższy w wyroku z 12 kwietnia 2019 r. wyjaśnił, że ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, np. poprzez publikację przeprosin czy sprostowania o określonej treści. Jest to jeden ze sposobów usunięcia skutków naruszenia.

Z kolei zdaniem kancelarii prawnych, monitoring cudzej przestrzeni jest działaniem inwazyjnym i może stanowić zwykłe podglądactwo. Objęcie jej nim przy okazji podlega RODO.

as
Fot. Envanto Elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Wyrąb drzew z prywatnego lasu tylko z tytułem własności

Na podstawie ustawy o lasach jeden ze starostów wydał decyzję odmowną w sprawie świadectwa legalności ocechowania i pozyskania drewna z działki leśnej małżeństwu, które jest posiadaczem kawałka lasu w drodze dziedziczenia.

czytaj więcej
Porady prawne

Czy można reklamować w banku przelew wykonany bez wiedzy i zgody właściciela rachunku?

Obecnie często zdarzają się sytuacje, w których ludzie padają ofiarami oszustów podszywających się pod pracowników banku lub dane do logowania na konta wyciekają z komputera do sieci z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń przed hakerami. Czy w związku z tym można reklamować w banku przelew wykonany bez wiedzy i zgody właściciela rachunku? Nasz prawnik radzi.

czytaj więcej
Porady prawne

Spór o dzierżawę ziemi - kiedy ziemia ma zostać zwrócona?

Pytanie Czytelnika: W umowie dzierżawy podpisanej 31 sierpnia 2020 r. zapisano, że jest zawarta na 5 lat i kończy się w styczniu 2025 r. Pomiędzy właścicielem i dzierżawcą powstał spór o to, kiedy ziemia ma być zwrócona – dzierżawca twierdzi, że po zbiorach w 2024 r. może jeszcze obsiać i zebrać plon w 2025 r., a wydzierżawiający – że po zbiorach w 2024 r. dzierżawca nie może już nic na polu robić. Jak tę rozbieżność interpretować?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)