Odpowiedzialność Skarbu Państwa za przepis niezgodny z Konstytucją
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Odpowiedzialność Skarbu Państwa za przepis niezgodny z Konstytucją

17.06.2023autor: adw. Mikołaj Pomin

Czy Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za szkodę spowodowaną wydaniem przepisu niezgodnego z Konstytucją? Czy można ubiegać się o odszkodowanie z tego tytułu?

Odpowiedzialność Skarbu Państwa

Czy Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za szkodę spowodowaną wydaniem przepisu niezgodnego z Konstytucją?

Krzysztof Z. (woj. dolnośląskie)

Żądanie odszkodowania

Czytelnik nie zawarł w pytaniu żadnych szczegółów dotyczących problemu, a zwłaszcza nie wspomniał, o jaki akt prawny oraz rodzaj szkody chodzi. Skarb Państwa jak każdy inny podmiot ponosi odpowiedzialność za bezprawne działania i zaniechania (art. 417 Kodeksu cywilnego). Ustawodawca przewidział, że na skutek wprowadzenia powszechnie obowiązujących przepisów, które ostatecznie zostały uznane za niekonstytucyjne, może dojść do powstania szkody.

Z tego względu wprowadzono przepis art. 4171 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że jeżeli szkoda została wyrządzona przez wydanie aktu normatywnego (czyli poszczególnych przepisów lub całego aktu prawnego), jej naprawienia można żądać po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu niezgodności tego aktu z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą. W praktyce oznacza to, że w pierwszej kolejności konieczne jest stwierdzenie niezgodności danego prawa z Konstytucją, ustawą czy umową międzynarodową. Takie stwierdzenie otwiera dopiero drogę do ubiegania się o odszkodowanie.

Można to zobrazować następującym abstrakcyjnym przykładem. Ustawa X stwierdzała, że z dniem Y własność nieruchomości przy lotnisku przechodziła na Skarb Państwa nieodpłatnie. Następnie ziemie te zostały sprzedane osobom trzecim. Przepisy te zostały uznane jednak za niekonstytucyjne, ale z powodu sprzedaży nie było możliwe oddanie ich prawowitym właścicielom. W tej sytuacji mają oni prawo żądać od Skarbu Państwa odszkodowania, obejmującego zarówno wartość ziemi, jak i inne szkody przez nich poniesione. Trzeba tylko pamiętać, że odpowiedzialność ta przedawnia się z upływem 3 lat od stwierdzenia niezgodności prawa z Konstytucją, umową czy ustawą.

adw. Mikołaj Pomin
fot. EnvatoElements

autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Jakie są obowiązki zarządu spółki z o.o.?

Nasz Czytelnik został wybrany na prezesa spółki z o.o. i zastanawia się, jakie są obowiązki, związane ze sprawozdaniami za zeszły rok. Do czego zobowiązany jest zarząd spółki?

czytaj więcej
Porady prawne

Co oznacza wszczęcie egzekucji o przejęcie zarządu nad gospodarstwem?

Wobec gospodarstwa jednego z rolników wszczęto egzekucję przez przejęcie nad nim zarządu. Co to oznacza w praktyce?

czytaj więcej
Porady prawne

Czy można reklamować w banku przelew wykonany bez wiedzy i zgody właściciela rachunku?

Obecnie często zdarzają się sytuacje, w których ludzie padają ofiarami oszustów podszywających się pod pracowników banku lub dane do logowania na konta wyciekają z komputera do sieci z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń przed hakerami. Czy w związku z tym można reklamować w banku przelew wykonany bez wiedzy i zgody właściciela rachunku? Nasz prawnik radzi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)