Komu przysługuje pomoc ARiMR w ramach wsparcia dla rodziny?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Komu przysługuje pomoc ARiMR w ramach wsparcia dla rodziny?

02.08.2023autor: adw. Mikołaj Pomin

Pytanie Czytelnika: ARiMR odmówiła wypłaty pomocy w ramach wsparcia rodziny w sytuacji zagrożenia utraty płynności finansowej spowodowanej suszą w 2022 r. Jako przyczynę wskazano, że wnioskodawca nie spełnia wymogu „rodziny”. Komu taka pomoc zatem przysługiwała?

Odpowiedź eksperta: Z pytania nie wynika, której z przesłanek nie spełniał wnioskodawca, dlatego możemy jedynie ogólnie przytoczyć kryteria udzielania pomocy.
Pomoc, o której mowa w pytaniu, została uregulowana w § 13zs ust. 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR (DzU 2015.187 z późniejszymi zmianami).

Zobacz także: Do kogo należy dzierżawiona ziemia?

Kryteria udzielania pomocy finansowej dla rodziny

Pomoc ta polegała na udzieleniu wsparcia finansowego rodzinie, której zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w gospodarstwie rolnym w rozumieniu przepisów o podatku rolnym szkód, spowodowanych wystąpieniem w 2022 r.:
  • gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny;
  • suszy.
Uprawnione do jej uzyskania były rodziny:
  • w których skład wchodzą osoby pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące;
  • w których co najmniej jedna osoba prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym;
  • w których co najmniej jednej osobie został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
  • które wykażą sprzedaż produktów rolnych z gospodarstwa rolnego od 1 stycznia 2021 r. do 30 września 2022 r. w wysokości co najmniej 5000 zł brutto.
Odpowiedź przygotował adw. Mikołaj Pomin
Fot: envato.elements
autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady KRUS

Kiedy przysługuje zasiłek macierzyński z KRUS dla ojca – rolnika?

Rolniczka, ubezpieczona w KRUS, po urodzeniu dziecka pobierała zasiłek macierzyński przez 52 tygodnie. W tym okresie przez 2 tygodnie opiekę nad dzieckiem przejął mąż, rolnik ubezpieczony w KRUS. Czy ojciec otrzyma zasiłek?

czytaj więcej
Porady prawne

Zasiłek macierzyński także dla ojca-rolnika

Od 26 kwietnia 2023 r. ojciec dziecka objęty ubezpieczeniem społecznym rolników może ubiegać się o zasiłek macierzyński w wymiarze 9 tygodni. Jakie są warunki przyznania?

czytaj więcej
Porady prawne

Czy można reklamować w banku przelew wykonany bez wiedzy i zgody właściciela rachunku?

Obecnie często zdarzają się sytuacje, w których ludzie padają ofiarami oszustów podszywających się pod pracowników banku lub dane do logowania na konta wyciekają z komputera do sieci z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń przed hakerami. Czy w związku z tym można reklamować w banku przelew wykonany bez wiedzy i zgody właściciela rachunku? Nasz prawnik radzi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)