Z artykułu dowiesz się
- Warunki przyznania zasiłku macierzyńskiego.
- Kiedy ojciec nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego?
- Kiedy zasiłek nie przysługuje?
Z artykułu dowiesz się
Od 26 kwietnia 2023 r. weszła w życie ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2023 r., poz. 641), która wprowadziła zmianę w zakresie przyznawania zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu ojcu dziecka w art. 35a ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zmiana dotycząca ubezpieczonych rolników, domowników wynika z wdrożenia dyrektywy 2019/1158 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w zakresie zachęcania ojców do korzystania z urlopu rodzicielskiego i utrzymania nieprzenoszonego prawa każdego z rodziców do urlopu rodzicielskiego.
Wobec powyższego w art. 35a ww. ustawy o u.s.r. dodano ust. 3a, zgodnie z którym ubezpieczonemu – ojcu dziecka przysługuje zasiłek macierzyński przez 9 tygodni, jeżeli nie przysługuje mu prawo do zasiłku macierzyńskiego z powodu:
Prawo do zasiłku macierzyńskiego nabędzie ojciec dziecka, jeżeli złoży wniosek w KRUS o ww. zasiłek w terminie 3 miesięcy licząc od dnia zaprzestania pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę dziecka (art. 35b ust. 3a ustawy). Tak więc złożenie wniosku o zasiłek macierzyński przez ojca dziecka po upływie 3 miesięcy od zaprzestania pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę skutkować będzie wydaniem przez KRUS decyzji odmawiającej.
Jeżeli ojciec dziecka wystąpi z wnioskiem o zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia/przysposobienia jednocześnie więcej niż jednego dziecka, prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje również przez 9 tygodni.
Zasiłek macierzyński dla ojca przysługuje w wysokości 1000 zł miesięcznie. Kwota zasiłku przysługującego za niepełny miesiąc zostanie ustalona proporcjonalnie do liczby dni w tym miesiącu i zaokrąglona do 10 zł w górę.
Ponadto przepisy stanowią, że ojciec dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez 9 tygodni, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy (tj. 26 kwietnia 2023 r.) matce dziecka przysługuje zasiłek macierzyński z ubezpieczenia emerytalno-rentowego.
Przykład 1.: Ubezpieczona rolniczka do 27 kwietnia 2023 r. (tj. przez 52 tygodnie) miała prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka. Ojciec dziecka 29 kwietnia 2023 r. wystąpił o zasiłek macierzyński w wymiarze 9 tygodni. Ponieważ w dacie wejścia w życie ustawy (tj. 26 kwietnia 2023 r.) matka dziecka miała prawo do zasiłku macierzyńskiego, ojcu dziecka KRUS przyzna prawo do zasiłku od 28 kwietnia 2023 r. na 9 tygodni.
Przykład 2.: Ubezpieczona rolniczka do 24 kwietnia 2023 r. (tj. przez 52 tygodnie) miała prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka. Ojciec dziecka wystąpił 26 kwietnia 2023 r. o zasiłek macierzyński w wymiarze 9 tygodni. KRUS odmówi mu prawa do zasiłku, ponieważ w dacie wejścia w życie ustawy matka dziecka nie miała już prawa do zasiłku macierzyńskiego.
W przypadku, gdy ojciec dziecka pobierze zasiłek macierzyński z powodu skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek matki dziecka albo porzucenia przez nią dziecka [o czym mowa w pkt a) i pkt c)], albo w związku z pobytem matki dziecka w szpitalu, przysługujące ojcu 9 tygodni zasiłku macierzyńskiego ulega skróceniu o te okresy.
Zasiłek macierzyński będzie przysługiwał ojcu dziecka również z tytułu:
Przykład: Ubezpieczona rolniczka do 29 kwietnia 2023 r. (tj. przez okres 52 tygodni) pobierała zasiłek macierzyński z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu z wnioskiem o jego przysposobienie. Orzeczenie o przysposobieniu uprawomocniło się 15 lipca 2023 r. Ojciec dziecka w dniu 21 lipca 2023 r. wystąpił z wnioskiem o zasiłek macierzyński. KRUS przyzna ojcu prawo do zasiłku macierzyńskiego, ponieważ orzeczenie o przysposobieniu dziecka uprawomocniło się w okresie, w którym złożenie wniosku skutkuje przyznaniem ojcu prawa do zasiłku macierzyńskiego.
Ponadto zasiłek macierzyński nie przysługuje, jeżeli:
Formularz wniosku o zasiłek macierzyński dla ojca KRUS SR-24B/04/2023 dostępny jest w jednostkach terenowych KRUS lub na stronie internetowej www.bip.krus.gov.pl, zakładka formularze i wnioski.
Ewa Jaworska-Spicak
Fot: Shutterstock
Najważniejsze tematy