Od 26 kwietnia 2023 r. weszła w życie ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2023 r., poz. 641), która wprowadziła zmianę w zakresie przyznawania zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu ojcu dziecka w art. 35a ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zmiana dotycząca ubezpieczonych rolników, domowników wynika z wdrożenia dyrektywy 2019/1158 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w zakresie zachęcania ojców do korzystania z urlopu rodzicielskiego i utrzymania nieprzenoszonego prawa każdego z rodziców do urlopu rodzicielskiego.
Przyznanie zasiłku – warunki
Wobec powyższego w art. 35a ww. ustawy o u.s.r. dodano ust. 3a, zgodnie z którym ubezpieczonemu – ojcu dziecka przysługuje zasiłek macierzyński przez 9 tygodni, jeżeli nie przysługuje mu prawo do zasiłku macierzyńskiego z powodu:
- skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka,
- śmierci matki dziecka,
- porzucenia dziecka przez matkę dziecka.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego nabędzie ojciec dziecka, jeżeli złoży wniosek w KRUS o ww. zasiłek w terminie 3 miesięcy licząc od dnia zaprzestania pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę dziecka (art. 35b ust. 3a ustawy). Tak więc złożenie wniosku o zasiłek macierzyński przez ojca dziecka po upływie 3 miesięcy od zaprzestania pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę skutkować będzie wydaniem przez KRUS decyzji odmawiającej.