Kiedy rolnik może zażądać zmiany ceny pszenicy w umowie kontraktacyjnej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy rolnik może zażądać zmiany ceny pszenicy w umowie kontraktacyjnej?

24.08.2022autor: adw. Mikołaj Pomin

Rolnicy często borykają się z wieloma problemami i zawiłościami w prawidłowej interpretacji aktualnie obowiązujących przepisów prawnych. Dlatego specjalnie dla Czytelników top agrar Polska uruchomiliśmy dyżury naszego eksperta, podczas których adwokat Mikołaj Pomin podpowiada co zrobić w sytuacjach, gdy interpretacja przepisów nie jest jednoznaczna.

Z artykułu dowiesz się

  • Czy można renegocjować (przed zbiorami) warunki zawartej rok wcześniej umowy na sprzedaż np. pszenicy
  • Jak uniknąć kar umownych
  • Kiedy dłużnik może uwolnić się od odpowiedzialności
  • Czy obawa o adekwatność ceny jest wystarczającą przesłanką do rozwiązania umowy

PYTANIE:

W zeszłym roku zawarłem umowę na sprzedaż pszenicy, ale boję się, że ustalona cena jest za niska. Czy mogę renegocjować warunki przed zbiorami, bądź rozwiązać umowę i w razie wyższych cen sprzedać zboże na lepszych warunkach?

ODPOWIEDŹ: 

Czytelnik powinien zacząć od szczegółowego zapoznania się z zawartą umową. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy określa ona konsekwencje niewywiązania się z obowiązków, tj. kary umowne, czy odszkodowanie.

Kara umowna jest określona z góry. Wystarczy więc, że jedna ze stron nie wywiąże się z umowy i już jest zobowiązana do jej zapłaty. Z odszkodowaniem nie jest już tak łatwo, bowiem pokrzywdzony kontrahent musi wykazać zarówno powstanie szkody, jak i jej wysokości. Nie wyłącza odpowiedzialności nierzetelnego kontrahenta brak postanowień odnoszących się do kar umownych, odszkodowań itp. Jeżeli bowiem umowa nie mówi wprost, że jedna bądź obie strony mogą się z niej nie wywiązać bez żadnych konsekwencji, w razie niezrealizowania obowiązków należy się z nimi liczyć.

Zdarzają się jednak sytuacje, które pozwalają na uwolnienie się od dolegliwości wynikających z niewykonania kontraktu. Dłużnik może uwolnić się od odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że było ono następstwem okoliczności, za które nie odpowiada.

Z zadanego pytania wynika jednak, że przyczyną chęci rozwiązania umowy jest obawa o adekwatność ceny. Taki powód można by potraktować jako uzasadnioną przyczynę, jednak tylko w przypadku istotnej zmiany cen. Możliwość taką daje art. 3571 Kodeksu cywilnego, stanowiący, że jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, oznaczyć sposób wykonania zobowiązania, wysokość świadczenia lub nawet orzec o rozwiązaniu umowy.

Ostatecznie więc to sąd zdecydowałby o możliwości zmiany ceny bądź rozwiązaniu umowy. Ewentualny spór z zakładami zbożowymi może być kosztowny i trudny, dlatego zalecamy podjęcie negocjacji w celu ustalenia innej, bardziej satysfakcjonującej ceny sprzedaży zboża.

r e k l a m a
Artykuł ukazał się w sierpniowym numerze top agrar Polska. Zachęcamy do prenumeraty!



Fot. Sierszeńska

autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Rolnicy nie chcą sprzedawać pszenicy na potrzeby państwa. Nieudany przetarg w Mołdawii

W połowie sierpnia mołdawska Agencja Rezerw Materiałowych (ARM) ogłosiła otwarty przetarg na zakup pszenicy z nowych żniw. Wyniki były zaskakujące – ani jeden producent nie chciał w nim uczestniczyć. Dlaczego?

czytaj więcej
Porady prawne

Czy można reklamować w banku przelew wykonany bez wiedzy i zgody właściciela rachunku?

Obecnie często zdarzają się sytuacje, w których ludzie padają ofiarami oszustów podszywających się pod pracowników banku lub dane do logowania na konta wyciekają z komputera do sieci z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń przed hakerami. Czy w związku z tym można reklamować w banku przelew wykonany bez wiedzy i zgody właściciela rachunku? Nasz prawnik radzi.

czytaj więcej
Porady prawne

Spór o dzierżawę ziemi - kiedy ziemia ma zostać zwrócona?

Pytanie Czytelnika: W umowie dzierżawy podpisanej 31 sierpnia 2020 r. zapisano, że jest zawarta na 5 lat i kończy się w styczniu 2025 r. Pomiędzy właścicielem i dzierżawcą powstał spór o to, kiedy ziemia ma być zwrócona – dzierżawca twierdzi, że po zbiorach w 2024 r. może jeszcze obsiać i zebrać plon w 2025 r., a wydzierżawiający – że po zbiorach w 2024 r. dzierżawca nie może już nic na polu robić. Jak tę rozbieżność interpretować?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)