Czy trzeba mieć pozwolenie ze starostwa na rozbiórkę budynku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy trzeba mieć pozwolenie ze starostwa na rozbiórkę budynku?

03.05.2023autor: adw. Mikołaj Pomin

Rolnik ma na terenie swojego gospodarstwa nienadający się do użytku, stary dom. Zastanawia się na rozbiórką. Czy potrzebne jest pozwolenie ze starostwa? Odpowiada specjalista-prawnik.

Budynek na terenie gospodarstwa

W gospodarstwie jest stary dom, który nie nadaje się już do zamieszkania. Czy na jego rozbiórkę muszę uzyskać pozwolenie ze starostwa?

Michał M. (woj. wielkopolskie)

Pozwolenie ze starostwa na rozbiórkę: czy jest potrzebne?

Z pytania nie wynika, gdzie zlokalizowany jest budynek na działce ani też jego wielkość i charakter, co może mieć znaczenie w sprawie. Zgodnie bowiem z treścią art. 31 ust. 1 i 1a punkt 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity DzU 2023.682), nie wymaga decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę rozbiórka budynków i budowli o wysokości do 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości oraz takich, na których budowę nie jest wymagane pozwolenie na budowę.

W takich przypadkach konieczne jest jednak zgłoszenie właściwemu staroście zamiaru wykonania rozbiórki. Trzeba jednak zaznaczyć, że starosta może nałożyć na Czytelnika obowiązek uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, jeżeli uzna, że rozbiórka może wpłynąć na pogorszenie stosunków wodnych, warunków sanitarnych oraz stanu środowiska lub wymaga zachowania warunków, od których spełnienia może być uzależnione prowadzenie robót związanych z rozbiórką.

adw. Mikołaj Pomin
fot. EnvatoElements

autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Przekazanie ziemi - Czy będę musiał wyrejestrować się z VAT?

Nasz Czytelnik jest podatnikiem VAT, który prowadzi ok. 60-ha gospodarstwo. Planuje w najbliższym czasie przejść na emeryturę KRUS i przekazać córce całą ziemię, a następnie dalej na niej gospodarować. Czy w takim przypadku będzie musiał wyrejestrować się z VAT?

czytaj więcej
Porady prawne

Czy niepełnosprawny rolnik może być zwolniony z podatku rolnego?

Nasz Czytelnik zapytał, czy rolnik, będący osobą niepełnosprawną, może się ubiegać o zwolnienie z podatku rolnego? Jak przepisy definiują zwolnienie od obowiązku opłacenia podatku od gruntów?

czytaj więcej
Porady prawne

Przekazanie gospodarstwa rolnego: jak przepisać ziemię na dzieci?

Jak przepisać gospodarstwo rolne z zachowaniem zgody w rodzinie? Czy lepiej zapisać ziemię następcy w spadku w testamencie? Podpowiemy Wam w naszej serii, komu, jak i w jakich warunkach rolnik może przekazać gospodarkę.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)