Czy niepełnosprawny rolnik może być zwolniony z podatku rolnego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy niepełnosprawny rolnik może być zwolniony z podatku rolnego?

30.04.2023autor: adw. Mikołaj Pomin

Nasz Czytelnik zapytał, czy rolnik, będący osobą niepełnosprawną, może się ubiegać o zwolnienie z podatku rolnego? Jak przepisy definiują zwolnienie od obowiązku opłacenia podatku od gruntów?

Niepełnosprawny rolnik

Czy rolnik, będący osobą niepełnosprawną, może się ubiegać o zwolnienie z podatku rolnego?

Sławomir W. (woj. pomorskie)

Zwolnienie od podatku rolnego

W przepisach ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (teks jednolity DzU 2020.333) nie zawarto osobnych uregulowań, dotyczących zwolnień bądź ulg przysługujących niepełnosprawnym rolnikom, którzy bez ograniczeń prowadzą działalność rolniczą. Możemy jedynie zwrócić uwagę na dwa przepisy ustawy, odnoszące się do osób niepełnosprawnych.

Po pierwsze, w art. 12 ust. 1 punkt 12 zwolniono z daniny grunty stanowiące działki przyzagrodowe członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, którzy: a) osiągnęli wiek emerytalny, b) są inwalidami zaliczonymi do I albo II grupy, c) są niepełnosprawnymi o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, d) są osobami całkowicie niezdolnymi do pracy w gospodarstwie rolnym albo niezdolnymi do samodzielnej egzystencji. Zwolnienie to ograniczone jest jednak jedynie do działek zagrodowych członków spółdzielni, a nie wszystkich posiadaczy działek przyzagrodowych.

Ponadto, w ust. 2 punkt 4 zwolniono od podatku prowadzących zakłady pracy chronionej lub zakłady aktywności zawodowej – w zakresie gruntów zgłoszonych wojewodzie, jeżeli zgłoszenie zostało potwierdzone decyzją w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej albo zaświadczeniem – zajętych na prowadzenie tego zakładu, z wyjątkiem gruntów znajdujących się w posiadaniu zależnym podmiotów niebędących prowadzącymi zakłady pracy chronionej. W tym przypadku jednak zwolnienie dotyczy prowadzących zakłady, a nie samych rolników.

adw. Mikołaj Pomin
fot. EnvatoElements

autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Jaki podatek od darowizny? Działka, pomoc w budowie domu i inne formy darowizny

W naszej kulturze rodzice bardzo wspomagają dzieci, a darowizny to powszechna praktyka nie tylko na wsi w gospodarstwach. Czy przekazanie działki czy pomoc budowy domu dzieciom powinny być zgłoszone? Jaki podatek od darowizny trzeba zapłacić?

czytaj więcej
Porady KRUS

Jak długo rolnik może pobierać zasiłek chorobowy? Jakie świadczenia z KRUS mu przysługują?

Młody rolnik przeszedł ciężką operację, a teraz czeka go długa rehabilitacja. KRUS przyznał mu zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy. Jakie jeszcze świadczenia z KRUS przysługują rolnikowi, gdy skończy się okres wypłaty zasiłku chorobowego?

czytaj więcej
Porady prawne

Czy trzeba mieć pozwolenie ze starostwa na rozbiórkę budynku?

Rolnik ma na terenie swojego gospodarstwa nienadający się do użytku, stary dom. Zastanawia się na rozbiórką. Czy potrzebne jest pozwolenie ze starostwa? Odpowiada specjalista-prawnik.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)