Z artykułu dowiesz się
- Czym jest książka obiektu budowlanego?
- Jaka jest definicja zabudowy zagrodowej?
- Dla kogo prowadzenie książki nie jest obowiązkowe?
Z artykułu dowiesz się
Obowiązek prowadzenia książki obiektu wynika z przepisu art. 64 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity DzU 2021.2351). Książka to dokument przeznaczony do zapisów dotyczących przeprowadzanych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy w okresie użytkowania obiektu budowlanego. Zobowiązany do jej prowadzenia dla budynku lub obiektu budowlanego niebędącego budynkiem jest właściciel, lub zarządca.
Z obowiązku tego wyłączeni są właściciele i zarządcy m.in.:
Obiektem budowlanym, zgodnie z definicją zawartą w art. 3 punkt 1 ustawy jest każdy budynek, budowla bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.
Kierując się powyższymi definicjami, można stwierdzić, że najczęściej dla budynków i obiektów budowlanych związanych z gospodarstwem rolnym prowadzenie książki obiektu nie będzie obowiązkowe. Na koniec możemy dodać, że do książki obiektu należy wpisywać informacje dotyczące przeprowadzanych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy w okresie użytkowania obiektu budowlanego oraz należy dołączać protokoły z kontroli obiektu budowlanego, w tym protokoły z kontroli systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji, oceny i ekspertyzy dotyczące jego stanu technicznego, świadectwo charakterystyki energetycznej oraz dokumentację budowlaną, powykonawczą, instrukcje obsługi i eksploatacji: obiektu, instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem.
Odpowiedź przygotował adw. Mikołaj Pomin
adw. Mikołaj Pomin
Prawnik w redakcji "top agrar Polska".
Najważniejsze tematy