Czy komornik może usunąć dłużnika z mojej ziemi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy komornik może usunąć dłużnika z mojej ziemi?

19.12.2022autor: adw. Mikołaj Pomin

Nasz Czytelnik kupił ziemię drodze egzekucji. Niestety, dłużnik przedłużał postępowanie i mimo postanowienie sądu, potwierdzającego własność Czytelnika, dłużnik nie wydaje gruntu. Czy komornik może usunąć dłużnika z ziemi nowego właściciela?

Poprzedni właściciel nie chce oddać ziemi

Nasz Czytelnik zapytał:

Nabyłem nieruchomość rolną w drodze egzekucji. Dłużnik przedłużał postępowanie w nieskończoność. Ostatecznie udało się uzyskać postanowienie sądu, potwierdzające własność, jednak mimo to dłużnik nie wydaje gruntu. Czy komornik może usunąć dłużnika z ziemi?
Krystian K. (woj. lubuskie)

Co mówi prawo w takiej sytuacji?

Z chwilą zajęcia nieruchomości w toku egzekucji jest ona oddawana dłużnikowi (właścicielowi) w zarząd. Ma on prawo korzystać z ziemi, ale pożytki uzyskane powinny być przeznaczane na pokrycie kosztów egzekucji i spłatę długów. Po zakończeniu egzekucji jego obowiązkiem jest wydać ziemię nowemu właścicielowi. Czasem jednak dłużnicy starają się odwlec ten moment. Ratunkiem dla nowego właściciela jest przepis art. 999 § 1 kodeksu postępowania cywilnego.

Stanowi on, że prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności nie tylko przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w urzędach i sądach. Jest też tytułem wykonawczym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości i opróżnienia znajdujących się na tej nieruchomości pomieszczeń bez potrzeby nadania mu klauzuli wykonalności.

W praktyce oznacza to, że z tym postanowieniem Czytelnik może domagać się od komornika przeprowadzenia egzekucji w celu uzyskania posiadania nabytej działki i to bez potrzeby prowadzenia odrębnego postępowania.


adw. Mikołaj Pomin
fot. Sierszeńska

autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Przekazanie działki rolnej między rodzeństwem: jak wykonać darowiznę?

Naszego Czytelnika z woj. mazowieckiego nurtuje kwestia, w jaki sposób w terminie 6 lat przekazać ma rodzeństwu po działce w sytuacji, gdy otrzymał gospodarstwo w drodze darowizny. Czy darczyńca może w ten sposób zobligować obdarowanego? Adwokat Mikołaj Pomin odpowiada.

czytaj więcej
Porady prawne

Rolnik obsiał grunt bezumownie. Czy może zebrać plon?

Nasz Czytelnik omyłkowo obsiał grunt, na którym zakończył dzierżawę. Zawiadomił KOWR i uregulował opłatę za bezumowne korzystanie. Czy ma prawo do zebrania tego, co zasiał na polu? Zobacz odpowiedź prawnika!

czytaj więcej
Porady prawne

W jakim stanie zwrócić pole, które wcześniej było ugorem? Problem z dzierżawą

Nasz Czytelnik zapytał, w jakim stanie powinien zwrócić dzierżawcy pole, które przed objęciem dzierżawą było ugorowane i zaniedbane? Zobacz odpowiedź prawnika specjalisty!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)