W jakim stanie zwrócić pole, które wcześniej było ugorem? Problem z dzierżawą
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W jakim stanie zwrócić pole, które wcześniej było ugorem? Problem z dzierżawą

10.11.2022autor: adw. Mikołaj Pomin

Nasz Czytelnik zapytał, w jakim stanie powinien zwrócić dzierżawcy pole, które przed objęciem dzierżawą było ugorowane i zaniedbane? Zobacz odpowiedź prawnika specjalisty!

Pytanie od naszego Czytelnika

W 2011 jako młody rolnik wydzierżawiłem od sąsiada ugorowane i zaniedbane pole, na którym po doprowadzeniu do porządku posadziłem czarną porzeczkę. W zeszłym roku umowa wygasła, więc ją przedłużyliśmy na kolejny rok, bym mógł po raz kolejny zebrać owoce. W tym roku jednak właściciel żąda usunięcia wszystkich krzewów z pola, choć w umowie napisano, że mam zwrócić grunt niepogorszony. Ja objąłem grunt ugorowany.

Wojciech U. (województwo lubelskie)

Co mówi prawo o dzierżawie?

Ustawodawca unormował wiele aspektów związanych z umową dzierżawy, wychodząc z założenia, że umowa ta w stosunkach rolnych jest na tyle istotna, że wymaga takiej "państwowej" ingerencji. Strony umowy mają jednak nadal swobodę w regulowaniu jej treści wg swojego uznania. Dopiero brak zapisów umownych uruchamia te zawarte w Kodeksie cywilnym. Do tej kategorii zapisów należy dyspozycja zawarta w art. 705 Kodeksu, który stanowi, że po zakończeniu dzierżawy dzierżawca obowiązany jest, w braku odmiennej umowy, zwrócić przedmiot dzierżawy w takim stanie, w jakim powinien się znajdować stosownie do przepisów o wykonywaniu dzierżawy (w stanie umożliwiającym prowadzenie działalności rolniczej).

Z pytania wynika, że dzierżawca zobowiązany jest zwrócić dzierżawiony grunt w stanie niepogorszonym, oczywiście w stosunku do stanu z chwili wydania. Oznaczać to może, że nie ma on obowiązku przeprowadzania jakichś szczególnych zabiegów agrotechnicznych przed zwrotem ziemi. Trudno jednak rozstrzygnąć na podstawie wskazanego zapisu, czy Czytelnik jest również zobowiązany do usunięcia krzewów porzeczki; dużo zależy od tego, w jakim stanie znajdowało się pole w chwili przejęcia go przez dzierżawcę (czy było jedynie zachwaszczone, czy też porośnięte krzewami).

Gdyby zatem na początku dzierżawy pole było porośnięte chwastami i krzewami, można przyjąć, że Czytelnik nie miałby obowiązku usuwania krzewów porzeczki.

adw. Mikołaj Pomin
fot. Wyrzykowska, archiwum PWR


dyżur prawnika listopad

autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Czy komornik może usunąć dłużnika z mojej ziemi?

Nasz Czytelnik kupił ziemię drodze egzekucji. Niestety, dłużnik przedłużał postępowanie i mimo postanowienie sądu, potwierdzającego własność Czytelnika, dłużnik nie wydaje gruntu. Czy komornik może usunąć dłużnika z ziemi nowego właściciela?

czytaj więcej
Aktualności

Nowe zadrzewienia na ok. 2 tys. hektarów. Będą dofinansowania?

Kontynuowanie wsparcia tworzenia zadrzewień śródpolnych przewiduje się w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Jakie resort ma w tym zakresie pomysły? 

czytaj więcej

Dzban na quadzie zniszczył rolnikowi pole kukurydzy. "Oby komuś takiemu zabrakło chleba"

Na łamach naszego Tygodnika niejednokrotnie informowaliśmy o poczynaniach fanów crossów czy quadów, którzy bezmyślnie niszczą uprawy doglądane przez rolników miesiącami. Do kolejnej “akcji” z udziałem najprawdopodobniej quada, doszło w miejscowości Imionki pod Oleckiem (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie zniszczeniu uległo prawie pół hektara pola, na którym rosła kukurydza. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)