Zmiana systemu doświetlania na LED to decyzja ogrodnika
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zmiana systemu doświetlania na LED to decyzja ogrodnika

31.12.2020autor: dr Piotr Łuczak

Prowadzę uprawy pod osłonami, niektóre z nich doświetlam. Czy przejście na inny systemu doświetlania wymaga zgłoszenia do jakiejś instytucji kontrolnej rolnictwa? Czy muszą też to zgłaszać pod względem zgodności z przepisami Prawa budowlanego? – pyta czytelnik Agrarlex spod Śmigla w Wielkopolsce.

Z artykułu dowiesz się

  • Czy zmiana systemu doświetlania wymaga zgłoszenia do instytucji kontrolnych?
  • Co daje przejście z doświetlania z systemu sodowego na LED?
Nie ma obowiązku zgłaszania zmian instalacji doświetlania do żadnej z instytucji związanej z rolnictwem. Tym samym zmiana z tradycyjnego doświetlania systemem sodowym na LED jest decyzją wyłącznie właściciela upraw.


Trzymaj się normatywów

Oczywiście, jak każda instalacja elektryczna, wykonanie nowej instalacji musi być zgodne z odpowiednimi normami i przepisami prawa regulującymi te zagadnienia i nie jest w sprzeczności wymogami Prawa budowlanego.
Zmiana systemu doświetlania z sodowego na LED jest głównie podyktowana opłacalnością produkcji. Takie rozwiązanie wybrał Łukasz Budyta, prowadzący szklarniową uprawę pomidora w Piotrowicach koło Karczewa (Mazowieckie).

Grupa producencka doświetla

Gospodarstwo zajmuje się uprawą warzyw szklarniowych i jest kontynuatorem tradycji rodzinnych – w tym przypadku wieloletniej szklarniowej historii rodziny Szklarz. W ramach Grupy Producenckiej VegaPOL utworzonej w roku 2003 koncentruje się na uprawie pomidora malinowego Tomimaru Muchoo. 

r e k l a m a
To jedna z najbardziej lubianych przez Polaków odmian pomidora, która jest bardzo wymagająca pod względem uprawy, a na dodatek jest wyjątkowa, bo uprawiana tylko w Polsce.
Na plantacji liczącej 2,3 ha Łukasz Budyta zastosował nowoczesne oświetlenie LED pierwszy raz w sezonie 2018/2019. W następnym roku sukcesywnie zwiększał produkcję oświetlaną LED. Były to pierwsze szklarnie w Polsce, w których została wykorzystana technologia Philips Green Power FULL LED.  

Oprawy LED na kolejnych obiektach szklarniowych 

Sukces instalacji i obfite plony uzyskane w poprzednich sezonach przeważyły o dalszej rozbudowie projektu. Istniejąca już produkcja pomidorów malinowych doświetlana LED, licząca 2,3 ha została rozszerzona o kolejną szklarnię – tym razem aż o 2,7 ha powierzchni. 

Do oświetlenia szklarni tym razem wykorzystano najnowsze oraz najbardziej energoefektywne moduły - Philips GreenPower LED toplighting Gen1.3.  
– Generalnie była to dobra decyzja, aby zastosować oświetlenie LED w szklarniach pomidora malinowego. Dzięki temu w okresie zimowym uprawa została utrzymana na stabilnym, wysokim poziomie i do sklepów trafiły smaczne, soczyste pomidory. Dlatego też postanowiłem rozszerzyć technologię na kolejne szklarnie. Obecnie dokładnie połowa moich obiektów posiada nowoczesne oświetlenie LED, które zapewnia ekonomiczną i eko-przyjazną uprawę szklarniową przez cały rok – przyznaje Łukasz Budyta.

Postaw na efektywność i nowoczesność

Wszystkie szklarnie z LED u Budyty są doświetlane światłem o intensywności 200 umol/s/m2, co w warunkach polskich jest poziomem o ok. +10% wyższym niż obowiązujący w naszym kraju standard doświetlania światłem tradycyjnym, tj. w technologii sodowej HPS. 
Siła zastosowanego światła oraz specyfika technologii LED pozwala efektywnie rozdzielić światło od ciepła płynącego ze źródeł światła, co z kolei wpływa na wydajniejsze zarządzenie klimatem szklarni oraz na uzyskiwanie lepszego plonu niż w sytuacji uprawy ze światłem sodowym.
Opr. pł na podstawie materiałów prasowych Signify (poprzednio Philips Lighting, Euronext: LIGHT).
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Gospodarstwo

Zmniejszenie gospodarstwa do 300 ha

Czy w przetargu na dzierżawę może uczestniczyć osoba, która krótko przed jego zorganizowaniem darowała członkowi bliskiej rodziny grunty i w ten sposób zmniejszyła swoje gospodarstwo poniżej 300 ha? Co w takiej sytuacji z osobistym prowadzeniem gospodarstwa przez 5 lat?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)