Ursus zbankrutował. Koniec 100-letniej historii polskich ciągników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ursus zbankrutował. Koniec 100-letniej historii polskich ciągników

13.07.2021autor: Paweł Mikos

To już koniec Ursusa, polskiego producenta ciągników. Sąd ogłosił upadłość Ursusa. Wypada to niemal w 100-lecie wyprodukowania pierwszego ciągnika w polskiej fabryce.

Sąd ogłosił upadłość Ursusa

12 lipca 2021 r. Sąd Rejonowy w Warszawie rozpatrzył wspólnie wniosek zarządu spółki Ursus o otwarcie postępowania sanacyjnego oraz wnioski banków Getin Noble Banku o PKO BP o ogłoszenie upadłości. Władze polskiego producenta ciągników i maszyn rolniczych liczyły, że kolejny raz uda się uniknąć bankructwa dzięki ogłoszeniu postępowania sanacyjnego. Jak zapewniał niedawno zarząd Ursusa, dzięki takiemu rozwiązaniu udałoby się dokończyć restrukturyzację firmy, a później także spłacić wierzycieli, w tym oba banki.
Jednak sąd oddalił wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego i ogłosił upadłość Ursusa. Chociaż postanowienie sądu nie jest prawomocne, to jednak jest skuteczne i wykonalne z dniem jego wydania. Wybrano już nawet syndyka masy upadłościowej – została nim spółka KGS Restrukturyzacje.

r e k l a m a

Ekspansja na inne rynki i nowe produkty finansowana z kredytów

Jeszcze kilka lat temu Ursus snuł plany rozwoju. Rozpoczął montowanie i sprzedaż ciągników na zagraniczne rynki, w tym wielomilionowe kontrakty na dostawę ciągników do Etiopii, Tanzanii i Zambii. Z wielką pompą przedstawiano prototyp elektrycznego auta dostawczego oraz autobusów elektrycznych. Na ten ostatni projekt Grupa Ursusa otrzymała nawet wsparcie finansowe z Agencji Rozwoju Przemysłu. 
Jednak oba przedsięwzięcia nie przyniosły rezultatów, a wierzyciele zaczęli wycofywać się z finansowania spółki. Zwrotu dotacji zażądała ARP, a część banków wypowiedziała umowy kredytowe z natychmiastową spłatą.
Ursus próbował się ratować przed bankructwem najpierw złożył wniosek w sądzie o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Później próbowano uniknąć bankructwa starając się o postępowania sanacyjne. Żeby uzyskać dodatkowy kapitał na spłacenie długów Ursus pozbył się nawet jednego ze swoich zakładów – oddział w Opalenicy został sprzedany Trioliet,  holenderskiej firmie produkującej maszyny rolnicze. Ursus oddał swój zakład za 6 mln złotych. To i tak było o wiele za mało w stosunku do długów Ursusa - w tym czasie tylko jeden bank Millenium domagał się od spółki spłaty 20 mln złotych.

Dramatyczny spadek sprzedaży ciągników rolniczych

W czasie, kiedy rozpoczęły się problemy finansowe spółki również zaczęła spadać sprzedaż ciągników rolniczych na krajowym rynku. W 2016 roku Ursus sprzedał aż 904 nowych traktorów i znalazł się na 4. miejscu sprzedaży ciągników w Polsce. Jeszcze w 2017 roku sprzedaż nieco się zwiększyła - do 956 sztuk, ale Ursus spadł na 6. miejsce najczęściej wybieranych marek traktorów w Polsce. W 2018 roku nastąpiło tąpnięcie i polski producent sprzedał tylko 354 nowe ciągniki i zajął 8. miejsce.
W pierwszym półroczu 2021 roku na nowe ciągniki z logo Ursusa skusiło się już zaledwie 42 klientów.
Spółka zamknęła zeszły rok stratą netto w wysokości 58 mln zł.

Koniec pewnej ery w polskim rolnictwie

Ogłoszenie upadłości kończy 125-letnią historię firmy i niemal 100-letnią historię produkcji ciągników pod marką Ursusa. Bowiem w 1918 roku w warszawskich zakładach opracowano pierwszy prototyp ciągnika, a w 1922 roku z linii montażowej "Fabryki Silników i Traktorów URSUS" zjechały pierwsze traktory zwane "ciągówkami" o mocy 25 KM.
Obecnie spośród około 1,5 mln ciągników rolniczych wykorzystywanych w Polsce, niemal połowa to właśnie Ursusy. 


Paweł Mikos i Kamila Szałaj,
fot. Archiwum Tygodnika Poradnika Rolniczego

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ursus jeszcze walczy. Czy obroni się przed bankructwem?

Władze Ursusa, polskiego producenta ciągników rolniczych, chcą, żeby sąd uchylił decyzję o upadłości firmy. Powołują się przy tym na ekspertów, którzy uważają, że Ursus ma szansę na restrukturyzację. Czy rzeczywiście jest szansa na odrodzenie się Ursusa?

czytaj więcej

KGW Durąg łączy niezwykłą historię z nowoczesnością

Doceniają i w pełni wykorzystują potencjał niezwykłej mazurskiej wioski, którą zamieszkują. Gospodynie z Durąga (gm. Ostróda) z dumą podkreślają średniowieczne korzenie wsi, a zainteresowanym z pasją opowiadają o dzielnym durąskim rycerzu, bohaterze bitwy pod Grunwaldem. Historyczne akcenty działalności z powodzeniem łączą z tym, co nowoczesne.

czytaj więcej

Ursus C-330 od 50 lat służy rolnikom spod Łowcza. A teraz dostał prezent

Ursus C-330 z 1971 roku był pierwszym ciągnikiem w gospodarstwie rodziny Czapników z Łaguszewa (woj. łódzkie, pow. łowicki). Na zasłużonej emeryturze doczekał się remontu wraz z przywróceniem oryginalnego zielonego koloru maski i jest używany do lżejszych prac polowych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)