Ursus jeszcze walczy. Czy obroni się przed bankructwem?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ursus jeszcze walczy. Czy obroni się przed bankructwem?

04.08.2021autor: Paweł Mikos

Władze Ursusa, polskiego producenta ciągników rolniczych, chcą, żeby sąd uchylił decyzję o upadłości firmy. Powołują się przy tym na ekspertów, którzy uważają, że Ursus ma szansę na restrukturyzację. Czy rzeczywiście jest szansa na odrodzenie się Ursusa?

Ursus zaskarżył postanowienie o upadłości

27 lipca 2021 roku władze Ursusa złożyły do sądu  zażalenie na postanowienie o oddaleniu wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego oraz o ogłoszeniu upadłości producenta ciągników. Co prawda postanowienie  Sądu Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XVIII Wydział Gospodarczy z 12 lipca 2021 r.  jest nieprawomocne, ale jest skuteczne i wykonalne z dniem jego wydania.

Osoby zarządzające Ursusem przekonują w piśmie, że możliwa jest restrukturyzacja spółki oraz zaspokojenie wierzycieli w większym stopniu niż może to wynikać na skutek działalności syndyka masy upadłościowej.

Przeczytaj także:

r e k l a m a

Ursus zbankrutował. Koniec 100-letniej historii polskich ciągników

Zarząd i Rada Nadzorcza Ursusa do swojego wniosku dołączyły także opinię ekspercką „Opinia w przedmiocie ustalenia optymalnego postępowania insolwencyjnego Ursus S.A.”. Zdaniem Jakuba Michalaka, autora tejże opinii oraz licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego, koncepcja poprawy sytuacji w Ursusie jaka została przedstawiona wcześniej we wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego daje szansę na pełnego zrestrukturyzowania spółki oraz do wysokiego zaspokojenia wierzycieli.

– Zaznaczamy, że również Tymczasowy Nadzorca Sądowy, po kilkumiesięcznej analizie, przychylał się do przeprowadzenia restrukturyzacji Spółki w drodze postępowania sanacyjnego uznając ją za realną i optymalną dla zaspokojenia wierzycieli – dodatkowo argumentują władze Ursusa w piśmie do sądu.


PSL: dlaczego rząd nie pomógł polskiemu producentowi maszyn rolniczych

Po ogłoszeniu przez sąd postanowienia o upadłości Ursusa, słów krytyki nie szczędzili politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jednak ich krytyka była skierowana do rządu, a nie zarządu Ursusa. Ludowcy przypomnieli, że przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zapowiadało odbudowę polskich marek, wsparcie dla polskiego przemysłu rolno-spożywczego i rolnictwa.

Gdzie jest rząd, gdzie jest minister rolnictwa, gdzie jest minister aktywów państwowych i wszyscy ci, którzy powinni pomagać?. Wolą kupować media, które mogą nieprzychylnie napisać o rządzących. Wolą inwestować w propagandę sukcesu. Natomiast pomocy dla przedsiębiorcy, który z różnych powodów znalazł się w tarapatach – nie ma. Wszyscy chętnie jadą na wieś i opowiadają o sukcesach, a pomocy brak – mówił Stefan Krajewski, poseł PSL.

Wtórował mu Miłosz Motyka rzecznik prasowy PSL, według którego upadek „Ursusa” może oznaczać wzrost cen maszyn rolniczych na polskim rynku, ponieważ zagraniczne firmy będą mogły dyktować polskim rolnikom niekorzystne warunki cenowe. Politycy opozycji zapowiedzieli, że będą pytać ministra rolnictwa jakie działania podjął, aby uratować spółkę „Ursus”.

- Opowiada się na konferencjach prasowych jak dba się o polskie rolnictwo, a jednocześnie ani złotówką nie wspiera się polskiej firmy. Forsują "Lex TVN", by spółki skarbu państwa wykupiły udziały w prywatnej telewizji, a nie ratują Ursusa. To skandal! Polskie władze powinny dbać o polskie spółki, nie zagraniczne – dodał Miłosz Motyka. 

Paweł Mikos, wk
Fot. Archiwum

 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

2 kompletnie rozbite ciągniki. Wypadki Ursusów pod Grójcem i Kraśnikiem

Dwa rozbite Ursusy i trzy osoby w szpitalu. To bilans wypadków z udziałem ciągników rolniczych, do których doszło na terenie województw mazowieckiego oraz lubelskiego. W obu przypadkach winnym okazali się być… traktorzyści.

czytaj więcej

Ursus C-330 od 50 lat służy rolnikom spod Łowcza. A teraz dostał prezent

Ursus C-330 z 1971 roku był pierwszym ciągnikiem w gospodarstwie rodziny Czapników z Łaguszewa (woj. łódzkie, pow. łowicki). Na zasłużonej emeryturze doczekał się remontu wraz z przywróceniem oryginalnego zielonego koloru maski i jest używany do lżejszych prac polowych.

czytaj więcej

Policja w szoku! Rolnik jechał Ursusem tylko na 3 kołach!

W czwartek 15 lipca namysłowscy policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli ciągnik rolniczy, którego wygląd, szereg usterek i nieprawidłowości, zaskoczył mundurowych. Największym uchybieniem było… brak koła na osi skrętnej Ursusa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)